Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Od przyszłego roku nowe regulacje dotyczące fotowoltaiki

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-12-07

Od przyszłego roku nowe regulacje dotyczące fotowoltaiki
Nowe przepisy wprowadzające rozliczanie energii z fotowoltaiki wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r.

Efektem zmian przepisów dot. systemu rozliczeń energii przez właścicieli instalacji fotowoltaicznych może być spadek liczby nowych instalacji nawet o 70 proc. Ustawa wejdzie w życie w 2022 r.

Nowe przepisy wprowadzające rozliczanie energii z fotowoltaiki wejdą w życie 1 kwietnia 2022 r. Nowelizacja ustawy o OZE podzieli prosumentów na nowych oraz starszych, czyli tych, którzy z paneli zaczęli korzystać po 31 marca przyszłego roku. Ci drudzy będą rozliczać się w systemie net-billingu, czyli korzystać z prosumenckiego konta, na którym każdego miesiąca będzie odnotowywana wartość energii wprowadzonej przez prosumenta do sieci. Z kolei prosumenci, którzy podpisali umowę przed końcem marca, będą mogli zachować dotychczasowy sposób rozliczania się w systemie upustów przez 15 lat począwszy od momentu podłączenia się do sieci.

 

Instalacji będzie o 70 proc. mniej

Jak wskazuje Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, liczba nowych instalacji może spaść nawet o 70 proc. Eksperci szacują, że wprowadzenie nowych przepisów może skutkować likwidacją 13,5 tys. podmiotów zajmujących się wykonywaniem instalacji fotowoltaicznych, a co za tym idzie – nawet 86,6 tys. miejsc pracy w sektorze fotowoltaiki może zostać zlikwidowanych w przeciągu najbliższych 4 lat.

Zdaniem ekspertów, zmiany regulacji przyczynią się do pomniejszenia rocznych wpływów do budżetu o 2,6 mld zł. Ponadto, można spodziewać się, że mniejszy przyrost nowych instalacji fotowoltaicznych będzie skutkował negatywnym wpływem na przyrost nowych instalacji pomp ciepła. Dotychczas instalacja fotowoltaiczna stanowiła bowiem naturalne źródło zasilania bezemisyjnych pomp. Dodatkowo rosnąca liczba aut elektrycznych generuje duży popyt na energię elektryczną – polski system energetyczny bez fotowoltaiki nie zaspokoi tych potrzeb. Na zmianach przepisów zdaniem Stowarzyszenia ucierpi więc także środowisko naturalne.

Instalacje fotowoltaiczne dają nieocenione korzyści dla jakości powietrza, którym oddychamy: pomagają skutecznie redukować emisję nie tylko dwutlenku węgla, ale również dwutlenku siarki, tlenków azotu, tlenku węgla i pyłów. Każde wyprodukowane 1000 kWh energii ze słońca daje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 812 kg1. W Polsce w ciągu roku instalacje fotowoltaiczne przyczyniły się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2 858 077 ton kw. – wskazano w raporcie SBF POLSKA PV. 

Źródło: KRN.pl | 2021-12-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (3)

Norymberga dla organizatorów plan-demii ⋅ 08-12-2021 | 11:10

Opłaca się zainstalować PV jeszcze na starych zasadach (mimo, że ta "umowa" także wygląda, jakbyśmy zawierali ją z sycylijską mafią) - i wykorzystać tą energię m.in. do kopania kryptowalut , ewentualnie ładowania auta elektrycznego - w obydwu przypadkach zyskujemy więcej, niż rozliczanie się z jakimś śmiesznym mafijnym operatorem. Do kopania niektórych kryptowalut wystarczy jakikolwiek komputer (nawet malutkie Raspberry PI - ale wtedy to bardziej hobby-ciekawostka) - posiadając kilka kart dobrych kart graficznych/komputerów lub w miarę poważną "koparkę" możemy zapewnić sobie pasywny dochód na poziomie kilku - do nawet kilkuset $ dziennie inwestując kilka/-dziesiąt kWh dziennie - to oczywiście dłuższy temat i powoli odrębna gałąź "nauki" - ale na pewno warte zastanowienia, szczególnie, gdy ktoś ma spore nadwyżki energii ! Wielu ludzi w PL już tak robi - do tego kryptowaluty to także w pewnym sensie wolność finansowa - "bank bez banku", "giełda bez maklera" - sami sobie jesteśmy bankiem. Do tego ten wciaż młody rynek być może ma jeszcze trochę do zaoferowania - 5-10 lat temu za przysłowiowego Bitkojna ;) płaciło się np. 100-200 $ ... ile kosztuje dziś - możecie sobie sprawdzić ;) Pozdrowienia dla myślących i zapobiegliwych. Nie dajmy się globalnie skorumpowanym rządom.

Pinokio ⋅ 07-12-2021 | 19:18

Ludzie, nie inwestujcie w OZE, tylko w nieruchomości kościelne. Kupujecie za 700 000 i sprzedajecie za 15 000 000 zł., po co Wam OZE, z różnicy kupicie węgiel, gaz lub olej i starczy wam na ogrzanie domu, na kilka pokoleń.

Ewa Sz. ⋅ 07-12-2021 | 13:24

Za mało podano istotnych wiadomości dla jednych i drugich prosumentów. Co się zmieni dla tych, którzy korzystają już od lat i czym będzie to specjalne konto. Do tej pory też odnotowywane są miesięczne zużycia.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Nowomiejskidomy na wynajem powiat Kaliskidomy na sprzedaż gmina Zakrzewmieszkania na sprzedaż gmina Małogoszczmieszkania na wynajem w Bończa-Koloniimieszkania na wynajem w Kamienica-Kozakidomy na wynajem w Białym Błocie

Deweloperzy

);