Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Fotowoltaika i energetyka wiatrowa a elektromobilność w Polsce

Emilia Rudzka | 2020-03-18

Fotowoltaika i energetyka wiatrowa a elektromobilność w Polsce
W Polsce powstaje coraz więcej farm wiatrowych oraz instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika oraz energetyka wiatrowa to dwa najszybciej rozwijające się sektory OZE. W przyszłości istotną rolę odgrywać mają również biogazownie i biopaliwa.F Rozwój w sektorze odnawialnych źródeł energii wiązany jest także z wizją rozpowszechnienia aut elektrycznych.

Rozwój sektora OZE w Polsce

Polska jest krajem rozwijającym się w kierunku odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Powstaje coraz więcej farm wiatrowych oraz instalacji fotowoltaicznych. Dr Grzegorz Wisz z Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej w rozmowie z Newseria Biznes zauważa jednak, że potencjał w sektorze biopaliw i biogazowni w naszym kraju jest jednak niewykorzystywany.

W dłuższej perspektywie czasowej to właśnie biogazownie mogą być ważną częścią tzw. miksu energetycznego. Obecnie jednak największą dynamikę w sektorze OZE wykazuje energetyka wiatrowa oraz fotowoltaika. Rozwój napędzają przede wszystkim programy Czyste Powietrze, Energia Plus, AgroEnergia oraz Mój Prąd. Ostatni program to jeden z największych w Europie projektów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. W ubiegłym roku sfinansowano z niego ponad 27 tys. instalacji PV o mocy 152 MW.


Rozwój sektora instalacji fotowoltaicznych

Dr Grzegorz Wisz zwraca także uwagę na rosnący udział instalacji prosumenckich. Z takiego rozwiązania coraz częściej korzystają przedsiębiorcy, którzy część energii wytwarzają na własne potrzeby. Te podmioty mają duży udział w miksie energetycznym. Dzięki nim możliwe jest efektywniejsze zarządzanie energią produkowaną z OZE.

Fotowoltaika rozwija się dynamicznie. Dane opracowane przez SolarPower wskazują na to, że w ubiegłym roku Polska znalazła się na 5. miejscu pod względem przyrostu nowych mocy w PV. Wyprzedziły ją: Hiszpania, Niemcy, Holandia oraz Francja. W sektorze fotowoltaiki dominują minkroinstalacje, jednak do sieci przyłącza się coraz więcej farm fotowoltaicznych. Rozwój zauważalny jest także w przypadku dużych farm fotowoltaicznych o mocach 5-50 MW. Pojawiają się również pierwsze umowy na sprzedaż energii typu PPA.

Według Instytutu Energetyki Odnawialnej potencjał fotowoltaiki jest przynajmniej 100 razy większy od jej aktualnego wykorzystania. W 2020 roku technologia ta może stać się drugą najważniejszą mocą w naszym kraju.


Krajowy plan na rzecz energii i klimatu

Z informacji zawartych w Krajowym planie na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 wynika, że obecnie w Polsce ok. 77 proc. energii elektrycznej pozyskiwanej jest z węgla kamiennego i brunatnego. Prognozuje się, że w kolejnych latach zauważalny będzie spadek – do 60 proc. w 2030 roku. Polska do 2025 roku planuje zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym do 21 proc. (średnia unijna to 32 proc.).

Dr Grzegorz Wisz zwraca uwagę na konieczność dynamicznego zarządzania energią z możliwością przemieszczania zasobów. Pewnym zagrożeniem jest ryzyko wystąpienia bariery w postaci destabilizacji całego systemu ze względu na niestabilność odnawialnych źródeł energii.


Elektromobilność w kontekście OZE

Rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii wiązany jest także z rozwojem elektromobilności. W długiej perspektywie czasowej auta elektryczne mogłyby być zasilane energią pozyskiwaną ze słońca. Aby było to możliwe, konieczne mogłoby okazać się zastosowanie sieci rozproszonych akumulatorów jako magazynów energii.

Akumulator w elektryku może przechowywać ok. 20-50 kWh energii. Wartość ta odpowiada mniej więcej zapotrzebowaniu przeciętnego gospodarstwa domowego na energię na 2-5 dni. Dr Grzegorz Wisz w tym przypadku zwraca uwagę na potencjał infrastruktury kolejowej, która mogłaby zostać wykorzystana jako rdzeń umożliwiający budowanie nowych punktów ładowania. Wraz z transportem kolejowym byłby to z pewnością element spajający transport multimodalny.
 

Źródło: Newseria.pl | 2020-03-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciakamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Zduńskowolskidomy na wynajem powiat Węgorzewskidomy na wynajem gmina Barcianylokale użytkowe na wynajem gmina Turośń Kościelnadomy na sprzedaż w Sędzicachdomy na sprzedaż w Kuczwałachmieszkania na wynajem w Osiku

Deweloperzy

);