Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Jak zmienią się ceny wynajmu w 2012?

KRN.pl | 2012-03-05 r.

Komentarz KRN.pl: Jak zmienią się ceny wynajmu w 2012?

Wyniki sondy KRN.pl, w której zapytaliśmy użytkowników portalu pytanie o ich opinię dotyczącą cen wynajmu w 2012 r. wskazują na brak jednoznacznych poglądów wśród respondentów.

Wyniki sondy KRN.pl, w której zapytaliśmy użytkowników portalu pytanie o ich opinię dotyczącą cen wynajmu w 2012 r. wskazują na brak jednoznacznych poglądów wśród respondentów. Największą liczbę głosów otrzymała odpowiedź – ceny wynajmu utrzymają się na niezmienionym poziomie. Taki scenariusz wybrało 36,4 proc. z ogólnej liczby uczestników sondy. Jednak niewiele mniejsza grupa respondentów (35,1 proc.) twierdzi, że ceny wynajmu w bieżącym roku wzrosną. Zdecydowanie najmniej zwolenników ma teza, iż na rynku wynajmu będziemy obserwować w najbliższych miesiącach obniżenie stawek czynszów. Podsumowując ponad 70 proc. uczestników sondy jest przekonanych o tym, że ceny wynajmu utrzymają się lub wzrosną. Jest to optymistyczna prognoza dla osób zajmujących się wynajmem mieszkań.

Silna pozycja rynku wynajmu wynika m.in. z faktu osłabienia koniunktury na rynku sprzedaży. Sporą grupę najemców stanowią osoby, które wynajmują mieszkanie z powodu braku możliwości zakupu własnego. Rynek wynajmu stanowi więc bardzo często swoistą poczekalnię dla klientów, którzy starają się poprawić własną sytuację finansową na tyle, aby spełnić warunki stawiane przez banki w procesie przyznawania kredytu hipotecznego. Z kolei wynajmującymi są często osoby, które nie są w stanie sprzedać mieszkania ze względu na niedostateczny popyt efektywny. Oni również oczekują poprawy sytuacji na rynku nieruchomości.

W okresie dekoniunktury sprzedający posiadają dwie możliwości. Po pierwsze mogą starać się urealnić poziom ceny oferowanej do sprzedaży nieruchomości. Drugą opcją jest wynajęcie mieszkania w celu przeczekania okresu bessy. W przypadku miast, które posiadają ośrodki akademickie sytuacja wynajmujących jest znacznie lepsza. Studenci stanowią silną grupę wśród najemców. Zakup mieszkania pod wynajem w większej aglomeracji z rozbudowaną ofertą dla studentów jest gwarancją utrzymania ciągłości wynajmu. Warto przy tym zauważyć, że wśród studentów najbardziej popularne są mieszkania 3-pokojowe oraz 4-pokojowe i większe. Wynika to z chęci wynajmowania lokalu większa grupą w celu zminimalizowania kosztów. Część wynajmujących jednak wciąż obawia się wynajmowania mieszkań tej grupie, mając przeświadczenie o tym, że wynajem studentom oznacza niewłaściwy sposób korzystania z lokalu. W sytuacji, gdy na rynku pojawia się większy popyt ze strony osób po studiach (absolwentów, młodych rodzin) wynajmujący są często bardziej wymagający w stosunku do przyszłych najemców. Mogą również dodatkowo podnieść poziom cen za wynajem jeżeli wynajmują osobom, w stosunku do których nie mają zaufania. Dzięki temu ryzyko wynajmującego wliczone zostaje w wyższy poziom stawki za wynajem.

Z pewnością obecna sytuacja na rynku wynajmu nie zmieni się radykalnie dopóki z rynku sprzedaży nie nadejdzie sygnał o większych możliwościach zakupowych klientów. Jednak w najbliższych miesiącach nie ma większych przesłanek, które świadczyłyby o nadchodzącym odwróceniu trendu. Co istotne powrót ożywienia na rynku sprzedaży nie oznacza, że z tytułu zwiększenia popytu efektywnego wśród kupujących automatycznie zmniejszy się popyt na wynajem. Wynika to z tego, że tym samym ograniczy się podaż ofert wynajmu, które z kolei zasilą liczbę ogłoszeń przewidzianych do sprzedaży. Tym samym zmiany stawek na wynajem nie zmienią się radykalnie z dnia na dzień. Ich poziom będzie zarówno uzależniony od popytu na wynajem jak i od podaży ogłoszeń na tym rynku. Poprawa sytuacji gospodarczej w przyszłości nie oznacza również tego, że od razu każdy zainteresowany zakupem będzie w stanie zrealizować swoje plany.


Ceny wynajmu mieszkań w 2012 r.:

• wzrosną (35.1%)

• spadną (28.6%)

• utrzymają się na niezmienionym poziomie (36.4%)

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęmieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajemmieszkania na wynajem powiat Piotrkowskimieszkania na sprzedaż powiat Sokołowskidomy na wynajem gmina Przyrówdomy na wynajem gmina Liszkimieszkania na wynajem w Rumiejkachdomy na sprzedaż w Boguszycachmieszkania na wynajem w Dębicy

Deweloperzy

);