Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Komentarz KRN.pl: Czy lokalizacja mieszkania w sąsiedztwie biurowców jest atrakcyjna?

KRN.pl | 2015-12-07 r.

Komentarz KRN.pl: Czy lokalizacja mieszkania w sąsiedztwie biurowców jest atrakcyjna?

W jaki sposób rynek biurowy wpływa na tendencje zakupowe nabywców nieruchomości mieszkaniowych.

Czy uważasz, że lokalizacja mieszkania w sąsiedztwie biurowców jest atrakcyjna?

Podstawowym czynnikiem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania jest lokalizacja. Jako najbardziej atrakcyjne niezmiennie postrzegane są inwestycje realizowane w ścisłym centrum miasta. Do wyboru nieruchomości położonych w innych dzielnicach często przekonuje jednak niższa cena, która w zestawieniu z łatwym dostępem do komunikacji miejskiej i infrastruktury usługowej stanowi przeciwwagę dla problemu dużej odległości od centralnej części danej miejscowości. Oprócz przystanków, sklepów, szkół, placówek służby zdrowia i innych obiektów użyteczności publicznej, które składają się na najbardziej pożądaną zabudowę sąsiadującą z inwestycją mieszkaniową, deweloperzy coraz częściej w swoich kampaniach reklamowych podkreślają bliskość rynku biurowego. Na pytanie „Czy uważasz, że lokalizacja mieszkania w sąsiedztwie biurowców jest atrakcyjna?”, zdecydowana większość czytelników portalu KRN.pl biorących udział w ankiecie odpowiedziała jednak negatywnie. Dlaczego?

Duży odsetek biurowców w strukturze zabudowy miasta świadczy o jego rozwoju i potencjale biznesowym, co z kolei przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy. Nie dziwi zatem, że do grupy nabywców mieszkań zlokalizowanych w sąsiedztwie kompleksów biurowych często należą pracownicy międzynarodowych korporacji oraz absolwenci wyższych uczelni, którzy po zakończeniu studiów planują karierę zawodową. Odpowiedni przykład w tym kontekście stanowi Kraków, który jako jedyne polskie miasto znalazł się w pierwszej dziesiątce „Top 100 Outsourcing Destinations” – rankingu najlepszych lokalizacji dla projektów z sektora usług dla biznesu. Od dwóch lat stolica Małopolski utrzymuje się w tym zestawieniu na 9. miejscu.

Mimo niewątpliwych udogodnień wynikających z bliskości miejsc pracy, 77,42 proc. respondentów uznało lokalizację mieszkania w sąsiedztwie biurowców za nieatrakcyjną. Duże zagęszczenie zabudowy biurowej utożsamiane jest bowiem m.in. z ograniczeniem liczby terenów zielonych, tłokiem komunikacyjnym i hałasem, co niekorzystnie wpływa na komfort życia mieszkańców osiedli. Sąsiedztwo miejsca pracy dla wielu nabywców nie jest kluczowe w kwestii wyboru mieszkania. Problem ten ma związek z faktem, że współczesne społeczeństwo charakteryzuje większa mobilność i skłonność do podejmowania decyzji o zmianie pracy.


Przeciwne stanowisko reprezentuje 22,58 proc. uczestników ankiety portalu KRN.pl. Grupa ta dostrzega potencjał dzielnic, w których rozwija się rynek biurowy, a inwestycje mieszkaniowe realizowane w takich lokaliacjach postrzega jako atrakcyjne: z budową biurowców wiąże się m.in. przygotowanie odpowiedniego zaplecza infrastrukturalnego, stąd większe prawdopodobieństwo realizacji nowych tras komunikacji miejskiej oraz obiektów handlowych i usługowych.

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);