Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Pogorszenie ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie

KRN.pl | 2016-01-04 r.

Pogorszenie ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie

Co czwarty przedsiębiorca odczuwa pogorszenie ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie. W grudniu 2015 r. wskaźnik ten wynosił minus 16,1.

Co czwarte przedsiębiorstwo działające w branży budowlanej odczuwa pogorszenie ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie. W grudniu wskaźnik nastrojów w sektorze kształtował się na poziomie minus 16,1. Dla porównania, w poprzednim miesiącu wynosił minus 11,6. Poprawę swojej sytuacji deklaruje 8,9 proc. właścicieli analizowanych przedsiębiorstw. Większość badanych nie stwierdziła żadnej istotnej zmiany, która wpłynęłaby na koniunkturę w budownictwie. Pod koniec 2015 r. odnotowano pogorszenie prognoz dotyczących portfela zamówień oraz cen za zrealizowane prace budowlane. Znaczącą zmianą jest fakt, że w firmach zatrudniających co najmniej 250 osób dokonano negatywnej oceny ogólnego klimatu koniunktury – to pierwszy taki przypadek od lutego 2015 r.

Poza wymienionymi czynnikami mającymi wpływ na nastroje w branży, wskazać należy również na niekorzystne dla przedsiębiorstw prognozy produkcji budowlano-montażowej. Negatywnie oceniano również sytuację ekonomiczną poszczególnych firm funkcjonujących w sektorze budownictwa. Warto podkreślić, że grudzień był piątym z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy przedsiębiorstw przyznali się się do obaw o spadek liczby zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego, zestawione w raporcie „Koniunktura w budownictwie, handlu i usługach w grudniu 2015 r.”, pokazują, że nadal wśród największych problemów decydujących o pogorszeniu wyników finansowych branży wymieniane są opóźnienia płatności za zrealizowane prace. W grudniu 2015 r. przedsiębiorcy zgłosili wzrost liczby zamówień, za które nie otrzymano terminowych wpłat. Kolejnym czynnikiem kształtującym negatywne nastroje dotyczące koniunktury w budownictwie jest zapowiedź dalszej redukcji zatrudnienia, przy czym ograniczanie liczby pracowników w grudniu, zgodnie z przewidywaniami dyrektorów firm budowlanych, miało być bardziej znaczące niż w poprzednim analizowanym miesiącu.

Blisko 23 proc. przedsiębiorców jeszcze przed upływem 2015 r. zapowiedziało, że zamierza rozszerzyć swoją działalność na rynki zagraniczne. W analogicznym miesiącu 2014 r. realizację tego rodzaju zamówień planowało 20,6 proc. dyrektorów firm specjalizujących się w robotach budowlano-montażowych.

Opracowanie KRN.pl na podstawie danych GUS

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedażdziałki do kupieniadomy na sprzedaż powiat Warszawski zachodnilokale użytkowe na wynajem powiat M. Świnoujścielokale użytkowe na sprzedaż gmina Grudusklokale użytkowe na wynajem gmina Lewin Kłodzkidomy na wynajem w Małe Zaniedomy na sprzedaż w Szlachciniedomy na wynajem w Sadłowicach

Deweloperzy

);