Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

W walce z kurzem – systemy centralnego odkurzania

Systemy centralnego odkurzania to inwestycją, która procentuje – podnosi standard budynku i wartość domu.
Systemy centralnego odkurzania to inwestycją, która procentuje – podnosi standard budynku i wartość domu.

Łatwiejsze i szybsze sprzątanie, skuteczne usuwanie szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń, podniesienie standardu budynku to zalety systemów centralnego odkurzania.

Łatwiejsze i szybsze sprzątanie, skuteczne usuwanie szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń, podniesienie standardu budynku to zalety systemów centralnego odkurzania.

W Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie systemy te są standardowym wyposażeniem mieszkań i domów. W ostatnim czasie stają się coraz popularniejsze także w krajach europejskich. Praktycznie na każdym etapie procesu budowlanego można zdecydować się na wyposażenie budynku w system centralnego odkurzania. Aby działał on bez zarzutu i zapewniał domownikom maksimum komfortu, warto zainteresować się tą inwestycją już w momencie projektowania domu.

Koniec ze splątanymi kablami

 

Dzięki systemowi centralnego odkurzania sprzątanie jest mniej uciążliwe niż w przypadku posługiwania się tradycyjnym odkurzaczem – odpada problem przenoszenia sprzętu z jednego pomieszczenia do drugiego, borykania się ze splątanymi kablami, ciągłego opróżniania worka na śmieci w obawie przed zmniejszeniem skuteczności odkurzania. Poza tym odkurzacz centralny jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ powietrze jest wyrzucane – podczas pracy urządzenia – na zewnątrz budynku, a nie jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy – z powrotem do środka.

 

Warto również podkreślić, że używanie centralnego odkurzacza nie zakłóca spokoju domowników, dlatego że tego typu urządzenie wytwarza hałas o bardzo niskim natężeniu. Ponieważ jednostka centralna znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, w trakcie odkurzania słychać tylko delikatny szum.

 

W systemie siła, czyli jak to działa

 

System centralnego odkurzania tworzą rury umieszczone w ścianach i prowadzące od gniazd do wnętrza jednostki centralnej. Poza jednostką centralną, rurami, gniazdami ssącymi, w skład tego typu instalacji wchodzą wąż i akcesoria odkurzające. Każdy z tych elementów pełni w systemie określoną rolę:

 

Jednostka centralna

 

Znajduje się najczęściej w piwnicy lub garażu, czyli w miejscu oddalonym od sprzątanego pomieszczenia (dzięki takiej lokalizacji domownicy nie są narażeni na hałas); składa się ona z silnika elektrycznego oraz separatora zanieczyszczeń i zbiornika na kurz; podczas pracy jednostka centralna wytwarza podciśnienie w instalacji i zasysa znajdujący się w pomieszczeniach kurz i brud; dzięki temu oczyszczone już powietrze jest usuwane na zewnątrz domu; na wydajność odkurzacza ma wpływ wielkość zastosowanego silnika i rodzaj separatora zanieczyszczeń; jednostki centralne ze względu na budowę można podzielić na dwuczęściowe (w których silnik jest oddzielony od separatora i pojemnika na kurz) oraz kompaktowe.


Rury

 

Są elementem łączącym jednostkę centralną z gniazdami ssącymi; przedostają się nimi wszelkie zanieczyszczenia; dzięki temu, że prędkość płynącego przez rury powietrza przekracza 100 km/h kurz nie osiada wewnątrz rur; nie bez znaczenia jest także fakt, że powierzchnia rur jest gładka; rury najłatwiej rozprowadzić pod podłogą, w kanałach wentylacyjnych, w kanałach instalacji centralnego ogrzewania, w kanałach instalacji wodno-kanalizacyjnej, pod schodami, we wnękach szaf lub schować je za panelem sufitowym albo w bruździe ściennej; instalacja rur powinna być możliwie najkrótsza i mieć jak najmniej zagięć (tzw. kolanek), gdyż każde zagięcie wprowadza dodatkowy opór przepływu powietrza; jako że rury ssące są wytrzymałe, mogą być bezpośrednio zalewane betonem.


Gniazda ssące

 

Najlepiej, aby były umieszczone w centralnej części każdej kondygnacji budynku, w łatwo dostępnym miejscu; pojedyncze gniazdo powinno umożliwić sprzątnięcie 50-120 m kw. powierzchni; gniazdo składa się z obudowy, ruchomej klapki i gumowej uszczelki; gniazda mogą być wykonane z metalu bądź z tworzywa sztucznego; gniazda metalowe montuje się głównie w podłogach; do gniazd podłącza się wąż ssący z końcówką ssącą; zważywszy, że gniazda mają rozmaity styl i kolorystykę, wybór modelu najbardziej pasującego do wnętrza domu jest bardzo szeroki.

 
 

Wąż

 

Ten długi, elastyczny przewód wkładany do gniazd jest lekki i prosty w obsłudze: włączenie odkurzacza następuje poprzez wetknięcie węża do gniazda ssącego (a wyłączenie – przez jego wyjęcie); bardzo często na uchwycie węża znajduje się wyłącznik pozwalający na dodatkowe wyłączenie odkurzacza; wąż ssący wraz ze zróżnicowanymi końcówkami umożliwia dotarcie do nawet trudno dostępnych miejsc w domu i poza nim (np. na tarasie).


Akcesoria odkurzające

 

Są niezbędne do walki z kurzem; w ich skład wchodzą różnego typu końcówki (np. do dywanów, mebli, szczelin między meblami), wieszaki, uchwyty, chromowane rury.

 

Dwa słowa o montażu

 

Montaż odkurzacza centralnego nie powinien przysporzyć trudności, jako że nie jest on skomplikowany. Szczegółowa instrukcja projektowania i montażu systemu zazwyczaj jest dołączona do zakupionego sprzętu. Ważne jest, by instalacje centralnego odkurzania były wykonane z  materiałów zapewniających małe opory przepływu i dużą szczelność.

 

Montaż tego typu odkurzacza można podzielić na dwa etapy. Zamontowanie przewodów ssących i elektrycznych oraz gniazd ssących to pierwszy etap. Zakup i montaż jednostki centralnej, węża ssącego i akcesoriów do sprzątania odbywa się zaś podczas drugiego etapu.

Zaletą podzielenia prac montażowych na etapy jest możliwość rozłożenia finansów w czasie – nie trzeba finansować całego systemu od razu. Do montażu przewodów ssących najlepiej nadają się rury i kształtki z PVC. System centralnego odkurzania jest odporny na podciśnienia dzięki temu, że rury łączy się za pomocą klejenia. Rury montuje się w ścianie i pod podłogą. Gniazda ssące powinny być zaś rozmieszczone proporcjonalnie w całym domu, np. na korytarzach.

 

Należy pamiętać również o tym, że montaż i eksploatacja powinny być zgodne z przeznaczeniem urządzenia i zaleceniami producenta.

 

***

 

Systemy centralnego odkurzania są inwestycją, która procentuje. Dzięki niej wzrasta nie tylko standard budynku, ale i wartość domu. Poza tym odkurzacz centralny jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików, gdyż zmniejsza zawartość alergenów w powietrzu. Tego rodzaju system sprawia, że walka z kurzem przebiega sprawniej i przyjemniej niż w przypadku posługiwania się tradycyjnym odkurzaczem.

 
 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2020-11-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniakamienice na wynajemkamienice do kupieniamieszkania na wynajem powiat Bielskilokale użytkowe na wynajem powiat Hajnowskimieszkania na sprzedaż gmina Krzeszycelokale użytkowe na wynajem gmina Kańczugamieszkania na wynajem w Baniach Mazurskichdomy na wynajem w Jabłonowiedomy na sprzedaż w Woli Bałuckiej

Deweloperzy

);