Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Kawalerka vs 2-pokojowe mieszkanie

Czy kawalerka todużo tańsze rozwiązanie niż mieszkanie 2-pokojowe?
Czy kawalerka to znacznie tańsze rozwiązanie niż mieszkanie 2-pokojowe?

Na wynajem niewielkiego mieszkania coraz częściej decydują się również osoby, które mają poczucie, że wysokie ceny za pokój są nieadekwatne do standardu. O tym, że warto postarać się o większą niezależność, myślą także lokatorzy, dla których uciążliwe stało się współdzielenie mieszkania.

Najliczniejszą grupę najemców kawalerek stanowią pary, dla których przy podziale kosztów jest to wyjątkowo opłacalne rozwiązanie. Potrzeba niezależności to czynnik skłaniający zarówno do myślenia o zakupie nieruchomości, jak i zmiany swoich dotychczasowych standardów na rynku najmu. Biorąc pod uwagę, że ceny pojedynczych pokoi w atrakcyjnych lokalizacjach zbliżają się do stawek za wynajem kawalerek, wiele osób uznaje dodatkowe kilkaset złotych za kwotę, jaką są w stanie zapłacić za komfort. Z raportu ronin24.pl, opracowanego na podstawie ofert zamieszczanych na portalu KRN.pl od początku 2019 r., wynika, że koszt wynajęcia 1-pokojowego mieszkania w Krakowie wynosi średnio 1391 zł. Stawki nie obejmują czynszu administracyjnego i opłat za media.

Przeciętna cena najmu niezależnego pokoju np. w mieszkaniu 3-pokojowym kształtuje się na poziomie 900-1000 zł, natomiast za wynajem 1-pokojowego lokalu (metraż 25-35 mkw.) w Nowej Hucie zapłacimy średnio 1193 zł. Różnica jest zatem niewielka. Z podobnym wydatkiem należy liczyć się we Wzgórzach Krzesławickich oraz Bieżanowie-Prokocimiu. W tych dzielnicach czynsze dla właścicieli kawalerek wynoszą przeciętnie ok. 1200 i 1212 zł.

 

Drożej głównie w centrum

Nie dziwi, że najdroższe oferty najmu można znaleźć w ścisłym centrum. W Starym Mieście średnia cena zbliża się do granicy 1500 zł. Niewiele taniej jest w Krowodrzy, gdzie właściciele kawalerek oczekują średnio ok. 1442 zł za wynajem. Nad atrakcjami Starego Miasta góruje dostęp do komunikacji miejskiej i biurowców –to główne zalety Grzegórzek, decydujące o tym, że średni koszt wynajmu mieszkania o powierzchni 25-35 mkw. wynosi tu aż 1493 zł. Największą liczbą ofert 1-pokojowych lokali na wynajem charakteryzuje się Podgórze. W tej dzielnicy odnotowano również najwyższą średnią cenę najmu. Według raportu ronin24.pl, w 2019 r. czynsze dla właścicieli sięgają ok. 1565 zł.

Co ciekawe, stosunkowo dużo (ale poniżej średniej dla miasta) za najem kawalerki należy zapłacić w Swoszowicach. Ceny kształtują się tu na poziomie ok. 1337 zł. Wysoka stawka dla tej dzielnicy jest wynikiem chwilowego trendu – w warunkach ograniczonej podaży wprowadzenie nowych, droższych ofert automatycznie powoduje skok średniej ceny dla danej lokalizacji. Podobne oferty występują w oddalonych od centrum Bieńczycach. Taniej jest w Prądniku Białym (1294 zł) i Mistrzejowicach (1256 zł).
 

W granicach średniej

Dla porównania, w popularnych wśród studentów Bronowicach średni koszt wynajmu kawalerki wynosi 1332 zł. Z miesięcznym wydatkiem powyżej 1300 zł należy liczyć się także w Zwierzyńcu (1351 zł), Dębnikach (1383 zł), Prądniku Czerwonym (1373 zł), Czyżynach (1383 zł), Podgórzu Duchackim (1380 zł) i Łagiewnikach-Borku Fałęckim (1344 zł).


Lepiej wynająć mieszkanie 2-pokojowe?

Czy kawalerka to znacznie tańsze rozwiązanie niż mieszkanie 2-pokojowe? Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ wiele zależy od lokalizacji i specyfiki danego rynku. Z danych portalu KRN.pl wynika, że średnia cena najmu w Krakowie 2-pokojowego lokalu o powierzchni ok. 45 mkw. kształtuje się na poziomie 1677 zł. W wielu rejonach miasta różnica między czynszem kawalerki a 2-pokojowego mieszkania nie przekracza 200 zł. W ten sposób kształtują się ceny najmu w Czyżynach, Podgórzu Duchackim, Nowej Hucie, Swoszowicach i Bieńczycach. Biorąc pod uwagę wyniki raportu ronin24.pl, nie widać istotnej różnicy między stawkami w Swoszowicach.

Za 2-pokojowe mieszkanie najemcy płacą w tej dzielnicy ok. 1264 zł (bez czynszu administracyjnego i opłat za media). Dla przypomnienia, wynajem kawalerki w Swoszowicach to koszt średnio 1200 zł. Szans na znalezienie 2-pokojowego mieszkania w cenie zbliżonej do 1-pokojowego nie ma w ścisłym centrum Krakowa. W Starym Mieście czynsze dla właścicieli wynoszą średnio 2032 zł. W Zwierzyńcu trzeba zapłacić 1742 zł, w Krowodrzy – 1707 zł, w Podgórzu – 1902 zł, w Bronowicach – 1889 zł (aż o ok. 560 zł więcej niż za kawalerkę), a w Grzegórzkach – 1889 zł.  

Źródło: Krakowski Rynek Nieruchomości, nr 21/2019 | 2019-11-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniainne nieruchomości na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Grudziądzkimieszkania na wynajem powiat M. Piekary Śląskiedomy na sprzedaż gmina Łaskarzewlokale użytkowe na sprzedaż gmina Boćkimieszkania na sprzedaż w Rydzynie Włościańskimmieszkania na wynajem w Bezuladomy na wynajem w Kanii

Deweloperzy

);