Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Akustyka – o tym musi wiedzieć nabywca nieruchomości

Izolacyjność akustyczna wnętrza
Przed zakupem nieruchomości powinno się zadać sprzedawcy konkretne pytania o izolacyjność akustyczną wnętrza.

Przed zakupem nieruchomości warto zbadać akustykę wnętrza, by mieć pewność, że wszelki hałas zostanie za drzwiami.

Parametry akustyczne nieruchomości są jednym z najistotniejszych czynników wpływających na komfort użytkowania, jednak dopiero od stycznia 2018 r. obowiązuje nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. O pewnym przełomie można mówić szczególnie w kontekście budynków użyteczności publicznej. Pierwszy raz w polskim prawie pojawiły się wytyczne dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w placówkach publicznych. Przy projektowaniu, budowie oraz pracach polegających na przebudowie istniejących konstrukcji, obowiązkowe stały się wymagania określone w normie PN-B-02151-4:2015-06.

O co zapytać sprzedawcę?

Mając świadomość, że akustyka budynków to szerokie zagadnienie, uregulowane przepisami prawa, nabywca nieruchomości powinien przed zakupem zadać sprzedawcy konkretne pytania o izolacyjność akustyczną wnętrza. Hałas może przenikać do mieszkania przez ściany, okna, stropy oraz instalacje. Uciążliwe dźwięki często wynikają z błędów popełnionych na etapie projektowania nieruchomości. Warto odpowiednio wcześnie zorientować się, jakie rozwiązania budowlane zastosowano w budynku.

Uczucie komfortu akustycznego pojawia się dopiero w momencie, kiedy poziom hałasu w mieszkaniu nie przekracza 40 dB w ciągu dnia i 30 dB w nocy. Aby ustrzec się przed nietrafioną inwestycją, zakup mieszkania należy wobec tego przemyśleć także pod kątem parametrów akustycznych. Nabywca powinien sprawdzić przede wszystkim takie elementy, jak materiały budowlane, ściany, okna i podłogi (strop).


Ściany i podłogi

Zgodnie z normą przyjętą w 2018 r., bezpieczna wartość wskaźnika izolacyjności ścian to 62 dB. Materiałem, który ma takie właściwości, jest np. ściana gipsowo-kartonowa wypełniona wełną szklaną. Jeśli szczególnie zależy nam na odizolowaniu wybranego pomieszczenia od hałasu, np. pokoju dla dziecka czy gabinetu, warto dowiedzieć się, jakie mamy możliwości przebudowy ścian, by lepiej tłumiły dźwięki, bądź montażu paneli akustycznych.

Kolejną ważną kwestią jest konstrukcja podłogi. Stanowi ona swego rodzaju przekaźnik dźwięków uderzeniowych (np. kroków czy przedmiotów rozbijających się o podłoże) oraz powietrznych (np. włączonego telewizora u sąsiadów).

Podstawowym warunkiem dobrej izolacji akustycznej podłogi jest niedopuszczenie do powstania mostków akustycznych. Są to miejsca, przez które w sposób niekontrolowany przenoszą się dźwięki i drgania. Dlatego też o tym, czy podłoga będzie dobrze tłumić hałas, decyduje nie tylko grubość materiału izolacyjnego i jego parametry akustyczne. Liczy się także sposób połączenia warstw podłogi z innymi przegrodami – wyjaśnia Paweł Polak, współzałożyciel Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

Wspomnianymi mostkami mogą być np. miejsca połączenia podłogi ze ścianami, schodami czy instalacją. Należy dowiedzieć się, czy przy ich wykonaniu zastosowano wełnę szklaną lub styropian jako materiał izolacyjny.

Okna i stolarka okienna

Zapytajmy sprzedawcę również o okna i stolarkę okienną. Rodzaj oszklenia wpływa na izolacyjność akustyczną, np. szyby dwukomorowe powinny mieć zróżnicowaną grubość. Dźwiękoszczelność może zwiększyć także folia akustyczna w szkle laminowanym.

Lokalizacja

Odrębną kwestią jest usytuowanie mieszkania. Problematyczne, zwłaszcza w budownictwie z tzw. wielkiej płyty, może być np. bezpośrednie sąsiedztwo szybu windy. Przyczyną dyskomfortu często są dźwięki z zewnątrz, dlatego przed zakupem warto dobrze przeanalizować lokalizację. Informacje o nowych inwestycjach w okolicy, np. planowanych liniach tramwajowych itp., można znaleźć w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Dodatkowo przepisy ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz Dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego zobowiązują władze miast (zamieszkiwanych przez więcej niż 100 tys. osób) do sporządzania map akustycznych i dokonywania oceny poziomu generowanego hałasu. Aktualne opracowania są dostępne na stronie Obserwatorium UMK.  

Źródło: Dwutygodnik.KRN.pl | 2020-02-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażkamienice na sprzedażdziałki na sprzedażmieszkania na wynajem powiat M. Gdyniamieszkania na sprzedaż powiat Przasnyskidomy na sprzedaż gmina Kargowadomy na sprzedaż gmina Lubawadomy na wynajem w Nowym Jamielnikudomy na sprzedaż w Pijanowicedomy na sprzedaż w Żołędowie

Deweloperzy

);