Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Rodzaje umów pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

Umowa pośrednictwa określa czynności, co do których zobowiązuje się pośrednik.
Umowa pośrednictwa określa czynności, co do których zobowiązuje się pośrednik.

Kiedy decydujemy się na sprzedaż lub kupno nieruchomości, musimy podjąć decyzję, czy będziemy to robić sami, czy zdecydujemy się na usługi profesjonalisty. Wybierając fachową pomoc, będziemy musieli podpisać umowę pośrednictwa.

 

Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa czynności, co do których zobowiązuje się pośrednik. Przeważnie odnoszą się one do promocji, prezentacji i reklamy oferowanej nieruchomości. Mogą też dotyczyć podjęcia czynności w imieniu klienta w urzędach w celu zgromadzenia dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia transakcji. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej na czas określony albo bezterminowo.

 

Dwa rodzaje umów pośrednictwa

W Polsce zdecydowana większość klientów biur nieruchomości decyduje się na zawarcie tzw. umowy otwartej. Daje ona możliwość współpracy z wieloma pośrednikami jednocześnie. Pośrednik jest zobowiązany do wykonania czynności pośrednictwa, a klient zapłaci prowizję temu, kto doprowadzi do zawarcia transakcji. Teoretycznie, im więcej pośredników pracuje nad ofertą, tym więcej potencjalnych klientów. Należy jednak pamiętać, że większość pośredników korzysta z tych samych portali ogłoszeniowych – istnieje więc ryzyko, że ogłoszenie pojawi się kilkakrotnie na tym samym portalu ogłoszeniowym. Nie wygląda to dobrze, a potencjalny klient może pomyśleć, że jest jakiś problem z nieruchomością. Poza tym każdy z pośredników będzie zamieszczał inne zdjęcia i opisy nieruchomości, a różniące się informacje mogą doprowadzić do dezorientacji klientów.

Wadą takiej umowy jest to, że pośrednicy nie angażują się w pełni w realizację promowania oferty, ponieważ nie mają pewności, czy nieruchomość zostanie sprzedana przez nich, czy uprzedzi ich inny pośrednik, czy nawet sam właściciel. Tym samym istnieje ryzyko, że nie zostaną wynagrodzeni, choć poświęcili swój czas. Pośrednicy w obawie przed konkurencją ukrywają dokładną lokalizację nieruchomości do momentu przekazania jej w umowie pisemnej. Często utrudnia to i spowalnia prezentację.

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne są umowy na wyłączność. W wielu krajach jest to jedyna, przyjęta przez prawo forma współpracy z pośrednikiem. Ten rodzaj umowy pozwala pośrednikowi na wyłączne prawo do oferowania danej nieruchomości. Doprowadzenie do transakcji należy tylko do jednego pośrednika.

Umowa na wyłączność wydaje się być korzystniejsza. Pośrednik jest bardziej zaangażowany w prezentację nieruchomości i jest pewien, że jego praca będzie wynagrodzona. W ten sposób z powodzeniem może inwestować w promocję i bez obaw zamieścić ogłoszenie lub baner bezpośrednio na domu czy budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Podpisanie umowy na wyłączność pozwala na spokojne i konsekwentne realizowanie swojego planu promocji i prezentacji, bez ryzyka, że zostanie ominięty przez klienta.

Umowy na wyłączność nazywane są również ekskluzywnymi. Liczba klientów danego pośrednika jest w tym przypadku ograniczona, a pośrednik ma możliwość poświęcenia większej ilości czasu oraz szczegółowego zapamiętania ofert, nad którymi pracuje.

Pośrednicy pracujący na wyłączność nie ukrywają ofert przed konkurencją – wręcz przeciwnie, często ze sobą współpracują. Dla takiej współpracy powstają specjalne systemy wymiany ofert, co zwiększa i przyspiesza liczbę transakcji.

 

Jak współpraca, to tylko z profesjonalistą

Decydując się na współpracę z pośrednikiem, klient zyskuje wiele korzyści. Zaoszczędza tak cenny dzisiaj czas, nie tracąc go na długie poszukiwania mieszkania w gąszczu ofert. W oparciu o swoje doświadczenie i wiedzę o obecnej sytuacji na rynku pośrednik dopasuje najatrakcyjniejszą nieruchomość. Korzystając z bazy klientów i wielu kontaktów oraz współpracy z innymi pośrednikami, szybciej też znajdzie nabywcę na powierzony mu do sprzedaży czy wynajęcia obiekt. Pośrednik wykorzystuje swoją wiedzę marketingową, posiada umiejętność właściwego wypromowania oferty, zamieści w ogłoszeniu profesjonalnie wykonane zdjęcia, ciekawy, wzbudzający zainteresowanie opis i w profesjonalny sposób zaprezentuje nieruchomość, z którą nie jest tak związany emocjonalnie, jak jej właściciel, co czyni go bardziej wiarygodnym i obiektywnym w oczach nabywcy.

Dla klienta biura pośrednictwa najważniejszym aspektem transakcji jest z pewnością jej bezpieczeństwo. Pośrednik sprawdzi stan prawny nieruchomości, a w razie potrzeby pomoże rozwiązać problemy z nim związane. Ponadto nabywca otrzyma porady dotyczące korzystnego kredytu na zakup nieruchomości czy atrakcyjnego jej ubezpieczenia. Oprócz tego zajmie się również sporządzeniem umowy przedwstępnej, gdy zaistnieje taka konieczność.

Ważny jest wybór profesjonalnego i doświadczonego agenta, gdyż to znacznie usprawni obrót nieruchomości. Warto sprawdzić opinię o danym agencie i skontrolować, czy widnieje w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, co da nam pewność współpracy z profesjonalistą i przyczyni się
do udanej transakcji.

Źródło: Dwutygodnik.KRN.pl | 2020-02-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedażdomy do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat M. Koninlokale użytkowe na wynajem powiat Kluczborskimieszkania na sprzedaż gmina Bolimówdomy na sprzedaż gmina Gzymieszkania na sprzedaż w Wierzchniemieszkania na sprzedaż w Przypisówcedomy na wynajem w Wodzyminie

Deweloperzy

);