Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Co czeka największe rynki nieruchomości mieszkaniowych w 2020 roku?

Co czeka największe rynki nieruchomości mieszkaniowych w 2020 roku?
Największe rynki nieruchomości w Polsce odnotowują ciągłe wzrosty cen sprzedaży i najmu za mkw.

Rosnące ceny najlepiej rozwiniętych polskich rynkach nieruchomości przyprawiają ekspertów o zawrót głowy. Powodów niesłabnącego wzrostu cen jest wiele. Od optymizmu konsumentów, wydających coraz większe kwoty, po rosnące zainteresowanie krajowym rynkiem zagranicznych przedsiębiorców.

Na poziom cen polskiego rynku nieruchomości nie bez wpływu pozostaje również ogólny wzrost cen, przekładający się bezpośrednio na koszt materiałów budowlanych. Planowany na 2020 rok wzrost cen energii, przełoży się na dalszy wzrost cen realizacji inwestycji budowlanych. Na wysokim poziomie utrzymują się także ceny gruntów inwestycyjnych, które będąc dobrem rzadkim, pozostają przedmiotem zainteresowania dużego grona inwestorów i deweloperów.


Jak kształtowały się linie trendu średnich cen na największych rynkach nieruchomości w Polsce w ciągu ostatnich 8 lat? Na potrzeby analizy zakładamy standardową powierzchnię nieruchomości rzędu 50 mkw. Dane, na których opiera się analiza zostały pozyskane poprzez Raport Ofert Nieruchomości i Notowań Ronin24.pl.


Ceny nieruchomości w Warszawie


Ceny nieruchomości w stolicy sięgają rekordowych wartości. Część ekspertów rynku nieruchomości wskazuje na niebezpieczeństwo bańki cenowej na rynku, przypominając wydarzenia, które miały miejsce w 2007 roku. Pozostali zaś zrzucają winę na karb czynników czysto gospodarczych, sugerując, że rosnące ceny są jedynie wynikiem gry różnych czynników rynkowych.


Fakty jednak mówią same za siebie. Rynek nieruchomości jest bardzo rozgrzany. Rosnący długookresowy trend średniej ceny za 1 mkw. dla reprezentatywnego przykładu mieszkania w Warszawie stabilnie rośnie od 2013 roku. Bazujący na 171 660 ofertach sprzedaży nieruchomości raport wskazuje, że średnia cena jednego metra kwadratowego warszawskiego mieszkania wzrosła o ponad 2 600 zł, zatem o aż 36 proc. Na przykładzie standardowego mieszkania o powierzchni 50 mkw, koszt zakupu będzie wyższy o 130 000 zł niż w 2013 roku.Ceny wynajmu nieruchomości mieszkalnej w Warszawie również przybierają stabilny trend rosnący, choć w tym przypadku wyniki mogą zdawać się na pierwszy rzut oka nie tak spektakularne, to za przeciętne mieszkanie o powierzchni 50 mkw. zapłacimy obecnie o 600 zł miesięcznie więcej niż w 2012 czy 2013 roku.Uwzględniając proste metody oceny efektywności inwestycji polegającej na zakupie nieruchomości mieszkalnej o powierzchni 50 mkw. w Warszawie, przy założeniu obecnego poziomu cen najmu nieruchomości i braku pustostanów, zakup mieszkania na wynajem w Warszawie zwróciłby się w całości po 16 latach i 4 miesiącach.


Ceny nieruchomosci w Krakowie


Na wzrost cen na krakowskim rynku nieruchomości wpływa, poza czynnikami w skali ogólnopolskiej, również charakter samego Krakowa. Lokalizacja, korzystne położenie geograficzne względem państw Europy Zachodniej, bliskość lotnisk oraz akademicki charakter miasta, dostarczający rokrocznie wykwalifikowanych i względnie tanich specjalistów obsługujących otoczenie biznesu, to cechy wpływające na rosnący popyt na nieruchomości biurowe, a przez to na zainteresowanie mieszkaniami. Od 2013 roku cena 1 mkw. sprzedaży mieszkań wzrosła o 33,57 proc, z 5 896 zł na 7 875 zł.Ceny najmu nieruchomości mieszkalnej w Krakowie również wzrosły z najniższego poziomu, zanotowanego w 2013, rzędu 22 zł / mkw. do 35 zł. Oznacza to, że za przeciętne mieszkanie o powierzchni 50 mkw. zapłacimy obecnie 650 zł więcej.Ceny nieruchomości we Wrocławiu


Podobnie jak w poprzednich przykładach, we Wrocławiu notowany jest wzrost średniej ceny 1 mkw. mieszkania nieustannie od 2013 roku. Cena 1 mkw. wzrosła o 2 211 zł, co daje około 29,42 proc. w ciągu 7 lat. Wrocław jest miastem coraz częściej wybieranych przez młodych ludzi jako miejsce do życia i uważany jest za jedno z najdynamiczniej rozwijających się polskich miast, stąd zainteresowanie rynkiem nieruchomości w tym mieście nie powinno słabnąć, a wprost przeciwnie  stabilnie rosnąć.Rynek najmu również notuje trwały trend wzrostowy. Podobnie jak w przypadku miasta Krakowa, wrocławianin wynajmuje obecnie mieszkanie o ok. 650 zł drożej niż w 2013 roku, co daje wzrost ceny o 35 proc.Ceny nieruchomości w Gdańsku


W Gdańsku notowana jest jedna z większych dynamik wzrostu cen nieruchomości. Ceny nabycia nieruchomości wzrosły tutaj bowiem o niemal 38 proc. Taka dynamika pozwoliła wyprzedzić nawet rynek warszawski. Za główny powód tego stanu rzeczy uważany jest znaczny wzrost liczby luksusowych apartamentów budowanych w mieście, windujący średnie ceny nieruchomości w górę.Wynajem nieruchomości w Gdańsku również kosztuje więcej niż w latach poprzednich. W porównaniu z najniższą cena dla reprezentatywnego przykładu w 2014 roku, za mieszkanie o powierzchni 50 mkw. zapłacimy aż o 700 zł więcej.Ceny nieruchomości w Łodzi


Dynamika średniej ceny mieszkań w Łodzi również wzrosła, choć w odróżnieniu od poprzednich rynków utrzymywał się niewielki trend spadkowy aż do 2015 roku. W porównaniu z najniższą odnotowaną ceną nieruchomości w 2015 roku, w ciągu 4 lat nastąpił wzrost na rynku o niespełna 31 proc.Niewielki, zdawać by się mogło mając na uwadze poprzednie przypadki, wzrost cen został odnotowany również na rynku najmu łódzkich nieruchomości. Za mieszkanie o powierzchni 50 mkw. trzeba obecnie zapłacić o 450 zł więcej niż w 2013 roku, gdy koszt ten był najniższy.

Co czeka rynek nieruchomości w 2020 roku?

Śledząc dynamikę poszczególnych rynków nieruchomości można pokusić się o stwierdzenie, że 2020 rok przyniesie dalszy wzrost cen na każdym z omawianych rynków.

Źródło: KRN.pl | 2020-01-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

K ⋅ 08-01-2020 | 09:46

Trójmiasto jest bardzo ważnym rynkiem. Artykuł nie powinien go pomijać

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniadomy na zamianęinne nieruchomości na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat M. Jaworznolokale użytkowe na sprzedaż powiat Tarnobrzeskidomy na wynajem gmina Dębowieclokale użytkowe na sprzedaż gmina Zakopanemieszkania na wynajem w Cieszyniemieszkania na wynajem w Strzelcach Wielkichdomy na wynajem w Niewolnie

Deweloperzy

);