Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Airbnb we Francji może działać bez licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami

Anna Panikowska-Filipek | 2020-01-02

Airbnb we Francji może działać bez licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami
Airbnb we Francji może działać bez licencji pośrednika nieruchomości

Według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej roszczenie Francji w stosunku do Airbnb Ireland jest bezzasadne, ponieważ wymóg ten nie został notyfikowany zgodnie z unijną dyrektywą o handlu elektronicznym.

Wyrok w sprawie Airbnb Ireland (C-39/18) zapadł 19.12.2019 r. w Luksemburgu

W wydanym przez Trybunał Sprawiedliwości orzeczeniu prasowym czytamy m.in., że usługę pośrednictwa polegającą na nawiązaniu kontaktu za pomocą platformy elektronicznej pomiędzy wynajmującymi nieruchomości a osobami poszukującymi mieszkania na krótki okres oraz świadczeniu dodatkowych usług związanych z pośrednictwem kwalifikuje się jako „usługę społeczeństwa informacyjnego” podlegającą dyrektywie 2000/31 o handlu elektronicznym. Ponadto Trybunał zawyrokował, że Airbnb Ireland, będący firmą irlandzką, świadczącą usługi m.in. na terenie Francji ma prawo wnieść sprzeciw w postępowaniu karnym obejmującym powództwo adhezyjne co do stosowania wobec niej przepisów jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, które naruszają lub ograniczają możliwości pełnienia usług wspomnianego wcześniej społeczeństwa informacyjnego, w sytuacji, w której przepisy te nie zostały notyfikowane zgodnie z obowiązującą dyrektywą o handlu elektronicznym.


Postępowanie karne przeciwko Aribnb Ireland rozpoczęło się we Francji i było następstwem skargi wniesionej przez AHTOP (Association pour un hébergement et un tourisme professionnel), czyli francuskie stowarzyszenie na rzecz zakwaterowania i turystyki zawodowej. Wniesienie skargi wiązało się również ze wszczęciem powództwa adhezyjnego, czyli dochodzenia roszczeń w procesie karnym. Swoją postawę AHTOP argumentował tym, że Airbnb Ireland pełni na terenie Francji usługi pośrednictwa nieruchomościami online, bez posiadania zawodowej licencji pośrednika. W ten sposób narusza obowiązującą we Francji „ustawę Hougueta”, dotyczącą wszystkich agentów nieruchomości na terenie tego kraju.


Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł jednak, że działalność Airbnb Ireland na platformie internetowej kwalifikuje się nie jako pośrednictwo nieruchomości, lecz usługi społeczeństwa informacyjnego, a tym samym jest zwolnione z konieczności posiadania wspomnianej wcześniej licencji. Oznacza to, że popularny serwis może działać na dotychczasowych zasadach. 

Źródło: KRN.pl | 2020-01-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemgaraże na sprzedażkamienice do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Łaskilokale użytkowe na wynajem powiat Tomaszowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Golinadomy na wynajem gmina Cieszyndomy na wynajem w Mołdawadomy na wynajem w Przeginii Narodowejmieszkania na sprzedaż w Sulkowie Rzecznym

Deweloperzy

);