Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ekologia na osiedlach – dobre praktyki w trosce o środowisko

Ekologia na osiedlach – dobre praktyki w trosce o środowisko
Współpraca deweloperów i ekologów to nie mit.

Współpraca deweloperów i ekologów to nie mit, a rzeczywistość, dziejąca się na naszych oczach. Dzięki inicjatywie Polskiego Związku Firm Deweloperskich powstała wyjątkowa drużyna superbohaterów, nazywana „Eco Avengers”, „zielonymi burakami” oraz „eko ekipą”.

Ten nieprzeciętny zespół ekologiczny pracuje nad wprowadzeniem łatwych i tanich rozwiązań dla inwestycji deweloperskich, które już dzisiaj mogą zazielenić nasze miasta oraz uczynić przyszłe inwestycje bardziej ekologicznymi.

W skład 9-osobowego teamu wchodzą naukowcy, tacy jak antropolożka, architekt, przyrodnik i hydrolożka. Studenci i licealiści, Polacy i obcokrajowcy, miłośnicy mięsa i wegetarianie, eko aktywiści oraz pracownicy firm deweloperskich. Wszyscy oni chcą żyć inaczej i przeciwdziałać zwiększającemu się kryzysowi środowiskowemu i klimatycznemu. Zespół ten doskonale rozumie zagrożenia oraz potrzeby, jakie niesie ze sobą postępująca urbanizacja naszej planety.

Eco Avengersi przeciwdziałają degradacji naszego środowiska i niczym bohaterowie z filmów Marvela nie chcą pozwolić na doprowadzenie Ziemi do stanu znanego z katastroficznych i post-apokaliptycznych hollywoodzkich produkcji, takich jak: „Interstellar”, „Pojutrze”, „Wodny Świat” czy „Mad Max”.

Eko ekipa bada i tworzy szereg innowacyjnych eko-rozwiązań dla inwestycji deweloperskich, dzięki którym nasze miasta będą bardziej zielone, a kolejne przedsięwzięcia deweloperów, posłużą mieszkańcom i środowisku. Zespół opisał je wszystkie w darmowym eko-przewodniku, dostępnym od jesieni 2019 r. Przewodnik ten pomoże każdej firmie rozpocząć bardziej ekologiczny rozdział swojej historii oraz posłuży budowaniu wspólnego dobra dla wszystkich mieszkańców.

 

Cel – konkretne działania

 

Eco Avengersi mają jasny cel do zrealizowania. Zależy im na środowisku i włączeniu się deweloperów w jego ratowanie. Proponują rozwiązania możliwe do wprowadzenia już dziś – niskim kosztem i bez konieczności zmian legislacyjnych. Nie opisują słomek z bambusa – przedstawiają tematy środowiskowe związane bezpośrednio z tym, co nas przeraża i nam zagraża. Nie walczą z sektorem budowlanym i z zagarnianiem przestrzeni pod nowe place budowy – działają razem ku chwale miast, by każda nowo powstająca inwestycja była bardziej zielona, przyjazna środowisku i naszym bliskim.

 

Najważniejsze tematy

 

Działania podejmowane przez zespół i opisywane w przewodniku dotyczą następujących tematów:

 

Temperatura – jak obniżać śmiertelne i nieznośne temperatury architekturą?

W przewodniku opisywane są m.in. zastosowania jasnych materiałów służące do tego, by budynek jak najmniej nagrzewać. Odpowiednia kolorystyka może obniżyć temperaturę, poziom naszych zdrowotnych reakcji na upały, potrzebę chłodzenia lokali przy użyciu nieekologicznej
i jednocześnie drogiej w eksploatacji klimatyzacji.

 

Woda/susza i ulewy – jak przeciwdziałać? 

Zakres ten dotyczy formy używania wody deszczowej, a wraz z suszami i upałami pojawia się jeszcze większa konieczność oszczędzania wody i wykorzystywania istniejących w niej zasobów.

 

Mobilność – zrównoważony, zdrowy transport przyszłości, zdrowsi mieszkańcy i klienci, zdrowsze miasta.

Jedyną drogą do zdrowszych i bardziej odpowiedzialnych klimatycznie miast jest dziś odejście od samochodów napędzanych paliwami kopalnymi. Jak mogą pomóc w tym inwestorzy? Zespół rekomenduje kupowanie gruntów przy środkach komunikacji publicznej, udostępnianie rowerów osiedlowych, a nawet roweru do każdego mieszkania. Niezbędna jest dziś też infrastruktura powstająca z myślą o rowerzystach – zadaszone parkingi, miejsca napraw, drogi rowerowe. Osobnym, ważnym obecnie wyzwaniem jest też infrastruktura dla elektrycznych samochodów i tworzenie możliwości ładowania ich prądem z lokalnego alternatywnego źródła energii. To współdzielone samochody elektryczne uratują nasze miasta, planetę i zdrowie.

 

Rozwój społeczności i więzi lokalnej dzięki inwestycji – szczęśliwsi i zdrowsi, bardziej zaangażowani mieszkańcy i klienci.

Silna społeczność lokalna to społeczność bardziej ekologiczna – wspierająca się na różnych poziomach. Dlatego w przewodniku znajdą się opisy m.in. wygodnych i przyjaznych przestrzeni wspólnych oraz narzędzi komunikacyjnych.

 

Dobra energia – zdrowsze miasto, zdrowszy prąd.

Czyli o tym jak oszczędzać energię i robić to z pożytkiem dla planety, społeczności miejsca i portfela wspólnoty.

 

Zwierzęta i zieleń – jak wspierać je i wykorzystywać ich potencjał do lepszej jakości życia

w obrębie inwestycji i w mieście? Jakie rośliny wymagają dziś najmniej wody i energii w procesie ich utrzymania?
Przewodnik opisze m.in. gatunki, które najlepiej sprawdzą się w polskich miastach – w czasach suszy, gwałtownych ulew i kryzysu klimatycznego.

 

Odpowiedzialna budowa inwestycji – eko procesy przed oddaniem projektu.

Budowa jest jednym z najbardziej niekorzystnych środowiskowo procesów. Aby to zmienić, podczas realizacji inwestycji warto zadbać o środowisko poprzez szereg decyzji na każdym etapie produkcyjnym. Aż o 48-60 proc. można zwiększyć produktywność procesu budowy poprzez stosowanie dobrych praktyk. Potencjalnie skutkuje to zaoszczędzeniem na poziomie nawet 27-38 proc. kosztów realizacji celu inwestycyjnego. Jak to zrobić? Lepiej planując logistykę w oparciu o wskazówki Eco Avengers.

 

Przykłady dobrych praktyk

 

Wyżej wymienione obszary są szczegółowo opisane i rozwinięte w eko-przewodniku. W tani i łatwy sposób mogą być implementowane przez inwestorów. Dodatkowo, dobre praktyki będą zmniejszać negatywny wpływ inwestycji na środowisko i podnosić jakość oraz komfort życia użytkowników i wszystkich mieszkańców miast.

Pierwsze pomysły zrewolucjonizowania branży deweloperskiej pojawiły się już na Venture Café Warsaw, podczas którego zaprezentowano m.in. dachy i ogrody deszczowe, jasne nawierzchnie obniżające śmiertelne temperatury, żywopłoty zamiast ogrodzeń i elastyczne parkingi promujące odchodzenie od ruchu samochodowego. Oficjalny debiut zespołu odbył się podczas Pikniku z Klimatem – 1 września 2019 r. w Warszawie, w ramach którego zaprezentowano pierwsze realizacje. Wraz z teorią przyszła praktyka polegająca na sprzątaniu plaży La Playa z zalegających śmieci. Zwieńczeniem akcji był spływ kajakowy wzdłuż Wisły. Na pikniku nie zabrakło także atrakcji w postaci warsztatów dla dzieci i ich rodziców, polegających na budowie hoteli dla owadów. Wybudowane wspólne domki trafią wkrótce na warszawskie osiedla deweloperskie.


Polski Związek Firm Deweloperskich poszedł za ciosem i ogłosił kontynuowanie akcji sprzątania plaż w zamian za darmowe przejażdżki kajakami. Wydarzenia będą odbywały się w miastach oddziałów PZFD (Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław).

Wszystkich, którym zależy na przyszłości polskich miast, zachęcamy do odwiedzin strony internetowej Eco Avengers i kontaktu z zespołem.

 

PZFD
 

 

Źródło: KRN.pl | 2020-01-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniamieszkania na zamianędomy poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat Proszowickidomy na sprzedaż powiat M. Opolemieszkania na wynajem gmina Igołomia-Wawrzeńczycelokale użytkowe na sprzedaż gmina Spiczynmieszkania na sprzedaż w Sierosławiedomy na sprzedaż w Siadle Górnymmieszkania na sprzedaż w Piotrkowicach Wielkich

Deweloperzy

);