Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Lublin – dopłaty za łapanie deszczówki

Anna Panikowska-Filipek | 2020-01-09

Lublin – dopłaty za łapanie deszczówki
Program „Złap deszczówkę” jeszcze w tym roku ma ruszyć w Lublinie.

Władze miasta zapowiadają wprowadzenie w 2020 r. nowego programu dotacyjnego, zachęcającego mieszkańców do gromadzenia wody opadowej. Urząd Miasta zapowiada, że przeznaczy na niego 50 tys. zł.

Dotacje dla mieszkańców


Chociaż program jest jeszcze we wstępnej fazie negocjacji, biuro prasowe Urzędu Miasta Lublina zapowiada, że przeznaczy na niego 50 tys. zł. Program ma nosić nazwę „Złap deszczówkę” i prawdopodobnie ruszy jeszcze w tym roku. Jego celem jest nie tylko zwiększenie powierzchni, na której wody opadowe mogą swobodnie wsiąkać w glebę – a jak pokazują badania, ze względu na intensywną zabudowę miast oraz sukcesywnie zmniejszającą się ilość opadów jest ich coraz mniej – ale również ograniczyć zużycie wody kranowej. W tym celu konieczne jest tworzenie na prywatnych posesjach tzw. ogrodów deszczowych lub montowanie specjalnych beczek na deszczówkę. Program miałby zachęcać mieszkańców Lublina do takich działań, oferując im zwrot części kosztów związanych z zakupem oraz instalacją odpowiednich urządzeń.

 

Deszczówkę łapie się także w innych miastach


Lublin nie jest pierwszym polskim miastem, które zdecydowało się wprowadzić takie rozwiązanie. Szlak w tej kwestii przetarł chociażby Kraków, w którym program dotacyjny działa już od 2014 r. Zainteresowani mogą liczyć na zwrot połowy koszów związanych z przygotowaniem infrastruktury do łapania deszczówki. Maksymalna jednorazowa kwota dotacji to 5 tys. złotych. Program cieszy się zainteresowaniem krakowian, o czym może świadczyć fakt, że tylko w pierwszym roku przyznano dotacje na ponad 200 tys. złotych. Od 2019 r. podobny program o nazwie „Złap deszcz” obowiązuje również we Wrocławiu. Tam mieszkańcy mogą liczyć na zwrot kosztów w wysokości nawet 80 proc.

 

Zbieranie wody jest eko


Łapanie deszczówki staje się coraz popularniejsze, nie tylko ze względu na ekonomiczny aspekt takiego działania (wodę można ponownie wykorzystać np. do podlewania ogrodu), ale również z przyczyn ekologicznych. Wody kranowej w Lublinie nie brakuje i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Należy jednak mieć świadomość, że im mniejszy procent wody opadowej wsiąknnie w glebę, tym mniejsze zasoby kranowej wody pitnej będziemy mieli za kilkadziesiąt lat. Niestety intensywna zabudowa terenów miejskich i wszechobecna betonowa nawierzchnia powodują, że deszcz coraz częściej spływa do kratek ściekowych, lub – szczególnie przy intensywnych opadach – zalewa ulice powodując powodzie miejskie, niż swobodnie wsiąka w ziemię. Z tego względu łapanie wody opadowej i powtórne jej wykorzystywanie lub tworzenie ogrodów deszczowych jest tak ważne.  

Źródło: KRN.pl | 2020-01-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

Stan ⋅ 16-01-2020 | 09:27

Lewackie,liberalne antypolskie kanalie niedługo każą łapać gówna do "kapieli"

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniainne nieruchomości na zamianędomy poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Ostrowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Siedleckidomy na sprzedaż gmina Człuchówlokale użytkowe na wynajem gmina Sypniewomieszkania na sprzedaż w Niewinie Starymdomy na sprzedaż w Stoczku Kockimdomy na sprzedaż w Mrówczewie

Deweloperzy

);