Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ceny mieszkań w I kwartale 2021 r. – ile trzeba było zapłacić za nieruchomość w poszczególnych miastach?

Rynek nieruchomości mieszkaniowych był jednym, w taki niewielkim stopniu dotkniętym przez pandemię rynkiem w tej branży.
Rynek nieruchomości mieszkaniowych był jednym, w taki niewielkim stopniu dotkniętym przez pandemię rynkiem w tej branży.

Pierwsze miesiące 2021 r. był czasem wysokiej aktywności na rynku mieszkaniowym. W tym okresie odnotowano również kolejny wzrost cen, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Opublikowany przez NBP raport przedstawia sytuację mieszkaniową w największych polskich miastac, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Łódź. Każdy z tych rynków w I kwartale 2021 r. zanotował wzrost ofertowych cen nieruchomości. Dynamiczne podwyżki na rynku pierwotnym wpłynęły również na zwiększenie zainteresowania mieszkaniami z drugiej ręki, które oprócz tego, że są tańsze, zazwyczaj są również gotowe do zamieszkania – nie trzeba więc liczyć się z kolejnymi wydatkami związanymi z wykończeniem lokalu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że rosnący popyt na nieruchomości mieszkaniowe skutkował historycznie wysoką liczbą oddanych do użytku w I kwartale 2021 r. mieszkań. Było ich o prawie 7,5 proc, więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Z raportu NBP wynika również, że rynek nieruchomości mieszkaniowych był jednym, w taki niewielkim stopniu dotkniętym przez pandemię rynkiem w tej branży. Dla porównania sektory nieruchomości komercyjnych, biurowych czy handlowych wciąż odczuwają skutki pandemii, lockdownów oraz pracy zdalnej i muszą się mierzyć ze spadkiem popytu. Jedynie rynek powierzchni magazynowych wyróżniał się wysoką dynamiką rozwoju, co w dużym stopniu związane było ze skokiem zainteresowania zakupami online oraz wejściem na polski rynek nowych firm, takich jak Amazon.

Ile trzeba było zapłacić za mieszkanie w Warszawie?

Średnia cena mieszkania pochodzącego z rynku pierwotnego w stolicy w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wyniosła 10 969 zł/ mkw. To o 219 zł więcej, niż w poprzednim kwartale i aż o 359 zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na rynku wtórnym natomiast ceny transakcyjne plasowały się na poziomie 10 135 zł/ mkw. Zanotowano tu nieco mniejszą dynamikę, niż w poprzednim kwartale oraz większą różnicę pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi (ceny ofertowe w stolicy wynosiły średnio 12 217 zł/mkw., podczas gdy w IV kwartale 2021 r. było to 11 893 zł/mkw.) Mimo to różnica pomiędzy kosztem mkw. na początku 2021 r. oraz 2020 r. wyniosła 134 zł. Najdroższe okazały się mieszkania powyżej 80 mkw. oraz te mniejsze niż 40 mkw.

 

Jakie są ceny mieszkań w Krakowie?

W stolicy Małopolski średnie ceny ofertowe lokali z rynku pierwotnego wyniosły 9 756 zł/mkw., natomiast ceny transakcyjne 8 878 zł./mkw. Dla porównania w ostatnim kwartale 2020 r. było to 9 615 zł/mkw. (ofertowe) i 8 704 zł/mkw. (transakcyjne), a w I kwartale 2020 r. kolejno 9212 zł/mkw. i 8 306 zł/mkw. Dużą dynamikę wzrostu można było zauważyć również na ryku wtórnym. Średnie ceny transakcyjne w Krakowie w 3 pierwszych miesiącach roku wyniosły 8366 zł/mkw. To o 248 zł więcej niż w poprzednim kwartale i aż o 600 zł więcej, niż w I kwartale ubiegłego roku. Również tutaj najwięcej trzeba było zapłacić za mkw. mieszkania o całkowitej powierzchni poniżej 40 mkw.

 

Ile kosztowały nieruchomości mieszkaniowe w Gdańsku?

Kolejnym badanym rynkiem był Gdańsk. Wyróżniał się on wyjątkowo niewielkim odchyleniem średniej ceny ofertowej od transakcyjnej, co oznacza, że deweloperzy nie musieli znacząco korygować ustalonych przez siebie cen. Średni rzeczywisty koszt mieszkania z rynku pierwotnego wynosił 9 794 zł/mkw. (cena ofertowa to 10 068 zł/mkw.), natomiast z rynku wtórnego 9 031 zł/mkw. Jest to wzrost o 393 zł/ mkw. względem ostatniego kwartału 2020 r. oraz o 1053 zł względem I kwartału 2021 w przypadku inwestycji deweloperskich. Na rynku wtórnym zanotowano znacznie mniejszą dynamikę wzrostu – różnica ceny 1 mkw. w IV kwartale 2020 r. oraz I kwartale 2021 r, wyniosła zaledwie 6 zł.

 

Jakie były ceny mieszkań w Poznaniu?

Wielkopolska charakteryzowała się nieco niższymi kosztami związanymi z zakupem mieszkania niż te opisane wcześniej. W I kwartale 2021 r. nową nieruchomość w Poznaniu można było kupić średnio za 7 976 zł/mkw., natomiast mieszkanie z drugiej ręki za 6 745 zł/ mkw. Również dynamika wzrostu cen nie jest tak duża, jak na opisanych wcześniej rynkach. W przypadku nieruchomości deweloperskich wyniosła ona 553 zł w skali roku. Na rynku wtórnym zanotowano natomiast spadek o 79 zł w okresie od początku I kwartału 2020 r. do końca I kwartału 2021 r.

 

Jak plasowały się ceny lokali mieszkalnych we Wrocławiu?

Osoby zainteresowane zakupem nowego mieszkania we Wrocławiu w I kwartale bieżącego roku musiały liczyć się z cenami ofertowymi na poziomie 9 062 zł/mkw., jednak rzeczywista cena transakcyjna wynosiły średnio 8 443 zł/mkw. W ostatnim kwartale ubiegłego roku było to 8 233 zł/mkw., natomiast w pierwszym 8 354 zł/mkw. Na rynku wtórnym natomiast ceny ofertowe mieszkań wynosiły 8 715 zł/mkw., a ceny transakcyjne 8 057 zł/ mkw. To o 85 zł/mkw. więcej niż w końcówce 2020 r i o 743 zł więcej w porównaniu z jego początkiem.

 

Ile trzeba było zapłacić za mieszkanie w Łodzi?

Z raportu NBP wynika, że najtańsze mieszkania spośród prezentowanych miast na początku 2021 r. można było kupić w Łodzi. Ceny ofertowe nieruchomości deweloperskich wynosiły średnio 6 854 zł, ofertowe natomiast 6 500 zł. Zanotowano tutaj spadek względem końcówki ubiegłego roku, kiedy średnie ceny transakcyjne wynosiły 6 624 zł/mkw. Na rynku wtórnym sytuacja wyglądała natomiast tak – ceny ofertowe w I kwartale 2021 r, wynosiły średnio 5 905 zł/mkw., a transakcyjne 5 433 zł/mkw. Było to o 89 zł na metrze mniej niż pod koniec ubiegłego roku oraz o 32 zł mniej niż na jego początku.


 

Źródło: KRN.pl | 2021-07-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

SUSAN BENSON ⋅ 20-07-2021 | 02:42

Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas przez e-mail: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki aprobaty - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam prośbę o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci/brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażmieszkania na wynajeminne nieruchomości na zamianędomy na wynajem powiat Hajnowskimieszkania na sprzedaż powiat M. Suwałkilokale użytkowe na sprzedaż gmina Dąbrowa Tarnowskalokale użytkowe na sprzedaż gmina Strzelnomieszkania na sprzedaż w Pajtunachdomy na wynajem w Kosiorachmieszkania na sprzedaż w Sieniawie Żarskiej

Deweloperzy

);