Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w I kw. 2021 roku

Centrum AMRON donosi, że rynek mieszkaniowy w I kw. 2021 roku pozostawał w trendzie wzrostowym.
Centrum AMRON donosi, że rynek mieszkaniowy w I kw. 2021 roku pozostawał w trendzie wzrostowym.

Wybuch pandemii koronawirusa wprowadził niemałe zamieszanie na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Sytuacja zaczęła się stabilizować, co odzwierciedlają najnowsze dane.

Centrum AMRON donosi, że rynek mieszkaniowy w I kw. 2021 roku pozostawał w trendzie wzrostowym. Mieszkania kupowane są zarówno na kredyt, jak i finansowane z oszczędności. Eksperci prognozują, że ceny transakcyjne mkw. w br. będą rosły, jednak w tempie wolniejszym niż w latach 2018-2020.


Budownictwo mieszkaniowe w I kw. 2021 roku

Dane opublikowane przez GUS wskazują na to, że aktywność inwestorów w sektorze budownictwa mieszkaniowego w I kw. br. była wysoka. Zauważa się, że liczba mieszkań oddanych do użytkowania spadła o 18,03 proc. w porównaniu do ostatniego kwartału 2020 roku, jednak wiąże się to z czynnikami sezonowymi. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 12,71 proc.). Nieznaczny wzrost zanotowano także w liczbie mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.

Warto zaznaczyć, że w I kw. 2021 roku zaobserwowano wzrosty we wszystkich kategoriach w porównaniu do I kw. 2020 roku. Oddano o 7,41 proc. więcej nowych mieszkań do użytkowania. Rozpoczęto budowę o 21,19 proc. lokali mieszkalnych. Największy wzrost zanotowano w przypadku liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym – aż o 41,95 proc.


Działalność sektora deweloperskiego w I kw. br.

W I kw. 2021 roku deweloperzy wystartowali z budową ponad 40 tys. mieszkań, odnotowując tym samym wzrost o 10,27 proc. kw./kw. W tym okresie deweloperzy uzyskali ponad 56 tys. pozwoleń na budowę (spadek o 0,36 proc. kw.kw.). W pierwszym kwartale br. do użytkowania trafiło ponad 30 tys. nowych mieszkań (spadek o 27,71 proc. kw./kw.).

W odniesieniu do wartości uzyskanych w I kw. 2020 roku zanotowano wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 26,01 proc.) oraz na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia zgodnie z projektem budowlanym (o 51,55 proc.). Niewielki spadek zauważalny był w przypadku lokali mieszkalnych oddanych do użytkowania (o 1,18 proc.).

W I kw. br. deweloperzy uzyskali 66,80 proc. spośród wszystkich otrzymanych pozwoleń na budowę w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Liczba mieszkań, z których budową wystartowali, stanowiła 63,02 proc. wszystkich rozpoczętych inwestycji. Natomiast liczba mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów stanowiła 57,04 proc. wszystkich ukończonych mieszkań.


Ceny transakcyjne mieszkań w pierwszym kwartale 2021 roku

Jednym z istotniejszych czynników, który wpływa na poziom cen mieszkań, są niskie stopy procentowe NBP, a także utrzymująca się wysoka dostępność cenowa mieszkań. Na wzrost popytu na nieruchomości mieszkaniowe wpływ ma również rosnąca inflacja. Obecnie nic nie wskazuje na to, aby przełamany został wzrostowy trend cen mieszkań.

I kw. br. przyniósł wzrost średniej ceny transakcyjnej za 1 mkw. w większości analizowanych miast. Najwyższy wzrost w porównaniu do ostatniego kwartału ub. r. zaobserwowano w Krakowie (o 5,37 proc.). O ponad 3 proc. wzrosły średnie ceny transakcyjne w Gdańsku (3,95 proc.), Łodzi (3,33 proc.), aglomeracji katowickiej (3,31 proc.) oraz Wrocławiu (3,29 proc.). Co prawda, w I kw. br. przeciętna cena za 1 mkw. w Warszawie wyniosła 10073 zł, jednak była ona niższa o 0,08 proc. kw./kw. Zdecydowanie wyższy spadek – o 1,45 proc. – odnotowano w Poznaniu.

W porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku najwyższe wzrosty średnich cen mieszkań zanotowano w aglomeracji katowickiej (11,64 proc.) oraz Gdańsku (10,51 proc.). W Warszawie wzrost ten osiągnął poziom 9,16 proc.

Średnia cena transakcyjna za 1 mkw. powierzchni wydaje się uzależniona od liczby pokoi w mieszkaniu. Duże znaczenie ma również sama wielkość rynku mieszkaniowego w danej lokalizacji. Im większy rynek, tym bardziej zróżnicowane ceny nieruchomości. Dla przykładu w Warszawie w I kw. br. przeciętna cena 1 mkw. kawalerki wyniosła 10551 zł, mieszkania dwupokojowego – 10166 zł, trzypokojowego – 9661 zł, natomiast czteropokojowego – 9923 zł.

Średnia powierzchnia użytkowa mieszkań w I kw. 2021 roku w ośmiu największych aglomeracjach wyniosła 55,18 mkw. Największa była w Poznaniu (57,38 mkw.) oraz Warszawie (57,30 mkw.), najmniejsza zaś w Krakowie (52,03 mkw.).


Średnie stawki czynszu najmu mieszkań w I kw. br.

Wraz z rozwojem pandemii koronawirusa większość uczelni przeszła na zdalny lub częściowo zdalny tryb nauczania, a wiele firm wprowadziło pracę zdalną. Również z uwagi na ograniczenia w ruchu turystycznym spadł popyt na mieszkania do wynajęcia.

W I kw. br. nadal obserwowano spadek stawek czynszów na prywatnym rynku mieszkań do wynajęcia. Tempo tego trendu jednak wyraźnie zahamowało. Najprawdopodobniej odwrócenie spadkowej tendencji nastąpi wraz z powrotem studentów na uczelnie, o ile nie rozpocznie się kolejna fala zachorowań na koronawirusa.

Największe spadek wysokości czynszu w I kw. br. spośród analizowanych miast nastąpił w Łodzi (o 2,45 proc. kw./kw.). W Warszawie przeciętny czynsz najmu mieszkania ukształtował się na poziomie 1654 zł (spadek o 0,7 proc. kw./kw.), we Wrocławiu – 1476 zł (spadek o 0,86 proc.), w Gdańsku – 1585 zł (spadek o 1,14 proc.), natomiast w Poznaniu – 1212 zł (spadek o 1,26 proc.). 

Źródło: KRN.pl | 2021-05-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

SUSAN BENSON ⋅ 10-06-2021 | 16:45

Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas przez e-mail: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki aprobaty - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam prośbę o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) WhatsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci/brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na wynajemdomy na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Kaliskilokale użytkowe na wynajem powiat Rybnickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Staninmieszkania na sprzedaż gmina Ostrówekdomy na wynajem w Stary Niedróżmieszkania na wynajem w Żarachmieszkania na wynajem w Chałupki Łaziskie

Deweloperzy

);