Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

W III kwartale 2020 r. ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły

W III kw. zauważono powrót aktywności na rynku mieszkaniowym po zniesieniu części restrykcji wprowadzonych w marcu
W III kw. zauważono powrót aktywności na rynku mieszkaniowym po zniesieniu części restrykcji wprowadzonych w marcu

W III kw. 2020 r. szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego deweloperów wyniosła 21 proc. Jak wskazuje raport NBP, problemem może okazać się jednak płynność firm deweloperskich.

Sytuacja deweloperów w III kw. br.

Szacowana stopa zwrotu z kapitału własnego deweloperów w przypadku projektów inwestycyjnych wyniosła ok. 21 proc. W porównaniu do innych branż pozostaje na wysokim poziomie. Jest to skutek wzrostu cen transakcyjnych, które pokrywają z nadwyżką wzrost kosztów producentów mieszkań. Według NBP problemem deweloperów może być jednak płynność firm deweloperskich. Ma to związek z finansowaniem inwestycji w głównej mierze ze zobowiązań wobec kontrahentów.

Zmiana polityki cenowej deweloperów jest możliwa w przypadku wystąpienia dużej dysproporcji pomiędzy popytem a podażą. Obecnie jednak nie jest ona obserwowana.


III kw. jako powrót aktywności po restrykcjach związanych z pandemią

W III kw. br. zauważono powrót aktywności na rynku mieszkaniowym po zniesieniu części restrykcji wprowadzonych w marcu w związku z pandemią. Na największych rynkach pierwotnych liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań była o połowę wyższa niż w poprzednim, historycznie niskim kwartale. Zauważono nieznaczny wzrost średnich transakcyjnych cen mieszkań na rynku pierwotnym. W przypadku rynku wtórnego obserwowano ich stagnację lub spadek.

Pandemia miała złożony wpływ na rynek mieszkaniowy. Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym ceny zmieniały się dość różnorodnie.

NBP przeanalizował sytuację w grupie 6 i 10 największych miast w Polsce. W grupie 6 miast znalazły się: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław. Natomiast w grupie 10 miast: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin i Zielona Góra.


Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w III kw. br.

Według danych NBP w III kw. br. wzrost cen ofertowych na rynku pierwotnym wyhamował. Ceny transakcyjne wzrosły w grupie analizowanych 6 miast oraz Warszawie. W stolicy zaobserwowano sprzedaż lepiej zlokalizowanych mieszkań. W 6 dużych miastach ceny transakcyjne wzrosły średnio o 1,9 proc. W przypadku stolicy zaobserwowano natomiast wzrost o 7,9 proc. kw./kw.

Ceny transakcyjne na rynku pierwotnym w III kw. br. kształtowały się następująco:

 • Łódź – 6406 zł / mkw.,
 • Poznań – 7450 zł / mkw.,
 • Wrocław – 8109 zł / mkw.,
 • Gdynia – 8240 zł / mkw.,
 • Krakowie – 8838 zł / mkw.,
 • Gdańsk – 9029 zł / mkw.,
 • Warszawa – 10184 zł / mkw.

 

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w III kw. br.

Na rynku wtórnym zauważono spadek popytu na mieszkania na własność. III kw. przyniósł stabilizację cen ofertowych w analizowanych miastach. Wyjątkiem była Warszawa – tutaj zaobserwowano nieznaczny wzrost.

Ceny transakcyjne mieszkań rosły w pięciu miastach. Spadek nastąpił w Warszawie i Wrocławiu o ok. 3 proc. kw./kw.

Ceny transakcyjne na rynku wtórnym w III kw. br. kształtowały się następująco:

 • Łódź – 5613 zł / mkw.,
 • Poznań – 6882 zł / mkw.,
 • Wrocław – 7301 zł / mkw.,
 • Gdynia – 7929 zł / mkw.,
 • Kraków – 8100 zł / mkw.,
 • Gdańsk – 8839 zł / mkw.,
 • Warszawa – 9962 zł / mkw.

Zauważono wzrost ceny korygowanych hedonicznie, czyli podobne mieszkania sprzedawane były drożej niż kwartał wczesnej.


Stawki najmu w III kw. br.

W III kw. br. w analizowanej grupie 6 i 10 miastach stawki najmu (bez opłat eksploatacyjnych i opłat za media) pozostały bez zmian. Spadek zanotowano natomiast w Warszawie. Raport przewiduje, że wzrost oferty internetowej mieszkań na rynkach najmu długoterminowego może sprzyjać spadkom stawek najmu w przyszłości.

Nadal inwestycja mieszkaniowa pozostaje konkurencyjna w porównaniu do lokat, inwestycji w 10-letnie obligacje skarbowe oraz nieruchomości komercyjnych.

W III kw. nieznacznie wzrosły koszty budowy mieszkań. Istotny wzrost utrzymał się w przypadku cen ziemi. Ponadto w raporcie znalazła się informacja o wskaźniku szacowanego maksymalnego dostępu kredytu mieszkaniowego, który nieco się zwiększył. Nieznacznie wzrósł również wskaźnik szacowanej kredytowej dostępności mieszkania dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Wzrost obu tych wskaźników ma związek z niskimi stopami procentowymi kredytu mieszkaniowego.

 

Źródło: KRN.pl | 2020-12-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na zamianędomy na sprzedażdomy na sprzedaż powiat M. Świętochłowicedomy na sprzedaż powiat Aleksandrowskimieszkania na sprzedaż gmina Warnicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Morawicamieszkania na sprzedaż w Żeroniczkachdomy na wynajem w Woli Studzieńskiejmieszkania na sprzedaż w Krzymowie

Deweloperzy

);