Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wynajem czy zakup mieszkania? Co wybrać?

Dla kogo kupno mieszkania, a dla kogo najem?
Dla kogo kupno mieszkania, a dla kogo najem?

Kupić czy wynająć? Przed tym dylematem staje wiele, zwłaszcza młodych osób, które dopiero wkraczają w prawdziwie dorosłe życie. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i zależy od kilku czynników. Dziś na podstawie miasta wojewódzkiego Katowice postaramy się przedstawić szereg argumentów, które pozwolą Ci podjąć właściwą decyzję. Zapraszamy do lektury!

Ceny najmu a kupno mieszkania w Katowicach

Nie da się nie zauważyć, że cena wynajmu w Polsce, w tym także na Śląsku stale rośnie i momentami zaczyna osiągać niemal ceny graniczne. Koszty, jakie ponosi osoba wynajmująca mieszkania i ta, która posiłkuje się kredytem bankowym podczas chęci zdobycia mieszkania własnościowego są niemal identyczne, a często nawet są one na korzyść mieszkań na sprzedaż. Dzieje się tak z wielu powodów, ale jednym z nich jest fakt, że wynajem w Polsce jest po prostu bardzo drogi i wciąż nieproporcjonalny do średnich zarobków. Dodatkowo panuje przekonanie, że podczas wynajmu tak naprawdę spłacasz czyjś kredyt, a ponadto jesteś narażony na konieczność wyprowadzki w razie nieprzedłużenia umowy najmu.

 

Sprzedaż mieszkań w Katowicach

To, że przy spełnieniu kilku warunków m.in. posiadania wkładu własnego, wybór zakupu mieszkania jest bardziej opłacalny i częściej wybierany świadczy też fakt, że sprzedaż mieszkań w Katowicach w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością, a wiele inwestycji jest w pełni wykupowanych już na etapie tzw. dziury w ziemi.

Inwestycje mieszkaniowe w Katowicach mają się naprawdę dobrze, nawet pomimo warunków pandemicznych. W tych trudnych czasach coraz więcej osób szuka mieszkania na sprzedaż nie tylko jako główne lokum dla siebie i swojej rodziny, ale również jako ochronę kapitału. Nasze mieszkania na sprzedaż cieszą się stałym zainteresowaniem. Każdego dnia otrzymujemy szereg wiadomości z zapytaniem o uruchomienie kolejnych etapów w naszych najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Pozwala nam to śmiało wysnuć wniosek, że mieszkania na sprzedaż w Katowicach są bardzo często wybieraną opcją przez osoby w różnym wieku i w różnych sytuacjach życiowych – mówi Roman Wojsa, specjalista ds. sprzedaży w oddziale firmy Dombud Development w Katowicach.


Dla kogo kupno mieszkania, a dla kogo najem?

Oczywiście trzeba też pamiętać, że nie tylko kwestie finansowe determinują wybór. Dla kogo jest więc wynajem? Na pewno dla tych osób, które jeszcze nie do końca wiedzą, co chcą robić w swoim życiu i ich sytuacja życiowa jest bardzo dynamiczna. Jeżeli nie masz też stabilnego źródła dochodu oraz same oszczędności nie będą w stanie pokryć 20 proc. wkładu własnego, to również powinieneś rozważyć opcję wynajmu.

Jeżeli natomiast jesteś gotowy osiąść na stałe lub choćby na najbliższe 10-15 lat, ew. planujesz mieszkanie traktować jako inwestycję, masz solidną poduszkę finansową oraz oszczędności przeznaczone na pokrycie 20 proc. wkładu własnego to zdecydowanie lepiej wybrać jest mieszkania na sprzedaż, zwłaszcza w Katowicach, gdzie ceny mieszkań się nieporównywalnie niższe niż nowe nieruchomości w innych miastach wojewódzkich np. Krakowie, Warszawie, czy Poznaniu.

Sprzedaż mieszkań w Katowicach posiłkowana kredytem nie musi być stresująca i obciążająca zarówno finansowo, jak i psychicznie. Wystarczy jedynie odpowiednio ocenić swoją sytuację i nie decydować się zaciągać kredyt na maksymalną zdolność kredytową oraz nie na dłużej niż 30 lat –dodaje Roman Wojsa.

Jeżeli natomiast jesteś w stanie kupić mieszkanie za gotówkę, to niewątpliwie będzie to dużo lepsza opcja niż wynajem.

Pamiętaj też, że każdy przypadek jest inny i dla każdego sprawdzają się inne opcje mieszkaniowe, jednakowoż zdecydowanie nie należy bać się kupna mieszkania, nawet jeszcze będzie to zakup posiłkowany kredytem.

 

Źródło: KRN.pl | 2021-05-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy