Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Turystyczny najem krótkoterminowy – apel miast europejskich

Emilia Rudzka | 2020-03-10

Turystyczny najem krótkoterminowy – apel miast europejskich
Rozwój turystyki nie powinien odbywać się ze szkodą dla mieszkańców miast

Kraków wraz z 21 innymi europejskimi miastami wystosował apel o wprowadzenie jednolitego prawodawstwa w ramach Unii Europejskiej w kwestii działalności platform internetowych oferujących najem krótkoterminowy.

Metropolie europejskie apelują o zmiany w wynajmie krótkoterminowym

Pod apelem podpisały się 22 miasta europejskie, w tym Kraków i Warszawa. Metropolie zwracają uwagę na fakt, iż miasta borykają się ze stałym brakiem mieszkań. Trudności potęguje zjawisko rosnącej urbanizacji oraz rozwoju turystyki.

Wyzwaniem dla metropolii jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców oraz turystów. Zauważalny jest trend, w którym właściciele nieruchomości zmieniają charakter ich wynajmu – z długoterminowych na krótkoterminowe. Wynajem krótkoterminowy najczęściej jest dla nich bardziej opłacalny.

Ten jednak zazwyczaj skierowany jest do turystów. Metropolie zauważają, że takie działania szkodzą mieszkańcom miast, którzy żyją i pracują w danej lokalizacji.

Argumenty ujęte w apelu poparte są faktami. Dla przykładu w Amsterdamie w 2013 roku było ok. 4,5 tys. ofert krótkoterminowego wynajmu mieszkań. Do 2017 roku ich liczba wzrosła już do 22 tys. Natomiast w jednej z dzielnic Lizbony – Alfamie – ponad 55 proc. lokali przeznaczonych jest na wynajem dla turystów.


Skutki wynajmu krótkoterminowego dla mieszkańców

Metropolie zwracają uwagę na to, że rozwój turystyki nie powinien odbywać się ze szkodą dla mieszkańców miast, dla których są one miejscem życia i pracy.

Podstawowym skutkiem wynajmu krótkoterminowego jest to, że ceny dostępnych na rynku lokali wzrastają. Tym samym spada dostępność przystępnych cenowo mieszkań. Osoby, które żyją i pracują w metropoliach turystycznych, mają problem ze znalezieniem lokalu, którego utrzymanie nie będzie przewyższało ich możliwości finansowych.

Europejskie miasta zwracają się do unijnych instytucji z prośbą o wypracowanie przepisów, które mogłyby pomóc w regulacji działalności platform internetowych oferujących turystyczny najem krótkoterminowy. Według nich platformy powinny zgłaszać odpowiednie dane miejskim organom administracyjnym, publikować numery rejestracyjne ofert oraz wypełniać swoje obowiązki zgodnie z prawem krajowym i lokalnym.

Metropolie podkreślają, że są świadome korzyści płynących z ruchu turystycznego, jednak priorytetem powinno zostać zaspokojenie potrzeb mieszkańców miast.

Źródło: KRN.pl | 2020-03-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażmieszkania poszukiwane do wynajęciakamienice na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Sierpeckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Siedleckidomy na sprzedaż gmina Chełmnolokale użytkowe na sprzedaż gmina Zębowicedomy na sprzedaż w Małej Cerkwicydomy na sprzedaż w Woli Kąteckiejdomy na wynajem w Bodzewie

Deweloperzy

);