Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Największa elektrownia fotowoltaiczna powstanie na Pomorzu

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-01-11

Największa elektrownia fotowoltaiczna powstanie na Pomorzu
Największa w Europie Środkowo-Wschodniej elektrownia fotowoltaiczna ma powstać na Pomorzu.

W ciągu roku wytworzy 230 GWh zielonej energii, a przez 30 najbliższych lat przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 5 mln ton. Największa w Europie Środkowo-Wschodniej elektrownia fotowoltaiczna – bo o niej właśnie mowa – ma powstać na Pomorzu.

W całym cyklu życia farmy ma zostać wyprodukowanych ok. 6 TWh energii. Jest to znacząca inwestycja, gdyż popyt Polski obecnie utrzymuje się na poziomie ok. 150 TWh. Elektrownia fotowoltaiczna stanie w Zwartowie na działce o powierzchni 300 ha. Jak podkreślił w rozmowie z serwisem Newseria Biznes Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy, gdyby był to jeden równy kawałek ziemi, miałby 1 km szerokości i 3 km długości. Będzie to więc największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej.
Elektrownia w ciągu roku będzie wytwarzać 240 GWh zielonej energii. W ten sposób w ciągu 30 lat będzie w stanie zredukować emisję dwutlenku węgla o 5 mln ton. Farma wyprodukuje tyle energii, że starczy jej, by zasilić 153 tys. gospodarstw domowych. Będzie więc w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne mieszkańców miasta o wielkości Gdańska.

– Skorzystają na tym mieszkańcy regionu, w którym będzie produkowana ta energia. Alternatywnie byłaby ona produkowana z paliw kopalnych – podkreślił w rozmowie z  agencją informacyjną Newseria Biznes Sebastian Jabłoński, prezes spółki Respect Energy.

 

Kolejne zielone elektrownie już w planach

Prace budowlane mają ruszyć w I kwartale br. Już za rok z elektrowni ma popłynąć pierwsza energia. Wg szacunków po wybudowaniu inwestycja będzie warta ok. 200 mln euro. Projekt farmy znalazł się pośród wygranych aukcji na wsparcie dla Odnawialnych Źródeł Energii. Podmiotem odpowiedzialnym za inwestycję jest specjalizująca się w handlu energią elektryczną spółka Respect Energy wraz z niemieckim koncernem Goldbeck Solar.


– Nasz wybór padł na Goldbeck Solar, gdyż ta spółka zrealizowała w innych krajach już 1,7 tys. MW inwestycji w wielkoskalową energetykę słoneczną i daje nam to bardzo dobre podstawy do tego, żeby zrealizować projekt w Zwartowie, jak również kolejne projekty, które zamierzamy przedsięwziąć – zapowiedział Sebastian Jabłoński. – Zgodnie z planem powinniśmy łącznie zbudować 1,75 tys. MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice.


Wkrótce mają powstać kolejne zielone elektrownie, szczególnie, że OZE mogą wypełnić lukę spowodowaną wycofywaniem elektrowni węglowych. Partnerstwo strategiczne Respect Energy z Goldbeck Solar umożliwi coroczną budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 350 MW. Budowa farmy fotowoltaicznej w Zwartowie znacząco przyczyni się do zwiększenia udziału OZE w łącznej zainstalowanej mocy źródeł energii elektrycznej. Na koniec października 2020 r. moc zainstalowana OZE wyniosła 11,7 GW, co oznacza wzrost o 26,8 proc. w odniesieniu do poprzedniego roku.


Jak zaznaczył Sebastian Jabłoński za 10–15 lat w polskim systemie elektroenergetycznym potrzebne będzie 39 GW mocy z fotowoltaiki i tyle samo z ladowych farm wiatrowych. Według prezesa Respect Energy w nadchodzących latach będzie można zaobserwować dynamiczny wzrost inwestycji głównie w fotowoltaice i wietrze. Są to bowiem technologie najbardziej uzasadnione ekonomicznie.  

Źródło: KRN.pl | 2021-01-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na sprzedażkamienice na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Złotoryjskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Zamośćdomy na sprzedaż gmina Łabuniedomy na wynajem gmina Pietrowice Wielkiemieszkania na wynajem w Kraskach Górnychdomy na wynajem w Podśmigieldomy na sprzedaż w Bogucinie Dużym

Deweloperzy

);