Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Własna, zielona energia w Ostrowie Wielkopolskim

Anna Sadkowska-Rojek | 2020-11-27

Własna, zielona energia w Ostrowie Wielkopolskim
Pierwsza w Polsce miejska sieć zielonej energii powstała w Ostrowie Wielkopolskim, źródło: Wikipedia

Do gniazdek pierwszych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego dociera już zielony prąd. Dzięki rozwojowi Ostrowskiego Rynku Energetycznego energia będzie tam tańsza o 15-20 proc.

Pierwsza w Polsce miejska sieć zielonej energii powstała w 2019 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Podłączono do niej wówczas przedsiębiorców ze strefy przemysłowej przy ul. Wrocławskiej. Tymczasem efektem wielomiesięcznych branżowych prac w GK CRK prowadzonych w ostatnich tygodniach jest doprowadzenie instalacji ostrowskiej zielonej energii do gniazdek pierwszych mieszkańców budynków wielorodzinnych zlokalizowanych przy ul. Grunwaldzkiej. Siecią płynie ekologiczny prąd wytwarzany w elektrociepłowni Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego m.in. z biomasy drzewnej. W ramach pierwszej, pilotażowej grupy przyłączono 34 mieszkańców. Jednak do końca br. liczba odbiorców indywidualnych w mieszkaniach ma wzrosnąć do ponad 100, a w 2021 r. – do kilkuset.

To kolejny przełomowy krok i skuteczna realizacja naszych założeń z 2018 roku. Tak jak zapowiadaliśmy, strategie, koncepcje i kreski projektowe zamieniły się w realną, rzeczywistą sieć, którą ostrowska zielona energia płynie do gniazdek pierwszych mieszkańców – skomentował rozwój miejskiej energetyki Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

 

Zielona energia tańsza o 15-20 proc.

Rozwój Ostrowskiego Rynku Energetycznego z jednej strony dostarcza mieszkańcom innowacyjnych rozwiązań, a z drugiej – zapewnia im konkretne i wymierne korzyści społeczne, ekologiczne i finansowe. Sam koszt dystrybucji ostrowskiej zielonej energii dla mieszkańców jest bowiem tańszy o około 15-20 proc.

Rozwijając miejską energetykę Ostrów Wielkopolski stał się europejskim pionierem w obszarze dystrybucji własnej ekologicznej energii do gniazdek swoich mieszkańców. Projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego został w ostatnich tygodniach w Europie wyróżniony i doceniony. Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, prezentując w ogólnoeuropejskim konkursie Innowacje w Polityce 2020 projekt Zielona energia w gniazdkach - pierwsza w Polsce miejska sieć ekologicznej energii, znalazła się w gronie finalistów z całej Europy. Sam projekt zielonej energii znalazł się natomiast w pierwszej dziesiątce w kategorii Ekologia. Ostrowski Rynek Energetyczny w maju br., w prestiżowym konkursie Top Inwestycje Komunalne zorganizowanym w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, znalazł się wśród dziesięciu najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce.

 

Ostrów WIelkopolski ma być samowystarczalny energetycznie

Ostrowski Rynek Energetyczny jest innowacyjnym projektem lokalnej energetyki. Został zainicjowany przez Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim na początku 2018 r. Zakłada m.in. stworzenie wirtualnego systemu energetycznego oraz integrację rozproszonych lokalnych źródeł energii w tzw. wirtualną elektrownię, a także zarządzanie systemem energetycznym dla całej społeczności ORE. W projekcie uczestniczy już ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych, w tym ponad 40 lokalnych przedsiębiorców. Głównym celem jest samowystarczalność energetyczna Ostrowa Wielkopolskiego i całego regionu.

Naszą ambitną wizją jest energetyczny Ostrów Wielkopolski – Miasto z energią, z własną energią, z zieloną energią! Dążymy do samowystarczalności energetycznej miasta, bo jako lokalny samorząd, sektor komunalny, przedsiębiorcy i mieszkańcy nie chcemy płacić rachunków za energię do Gdańska czy Warszawy. Chcemy, by pieniądze ostrowian wydawane na energię pozostawały w naszym mieście i tworzyły potencjał inwestycyjny i gospodarczy Ostrowa Wielkopolskiego – podkreśliła Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. 

Źródło: KRN.pl | 2020-11-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemgaraże na wynajemdomy na zamianędomy na wynajem powiat Mogileńskimieszkania na wynajem powiat Obornickimieszkania na sprzedaż gmina Żmigróddomy na wynajem gmina Rudnikimieszkania na sprzedaż w Smarzykowiedomy na wynajem w Placówkamieszkania na sprzedaż w Bieńkowicach

Deweloperzy

);