Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Spadki, testamenty

Odziedziczyłam z bratem po 1/3 spadku po ojcu z jego części. Połowę ma mama. Jest to dom z gruntem. Jestem tam zameldowana, ale od 5 lat nie mieszkam. Chciałabym się zrzec tego wszystkiego na rzecz brata, który tam mieszka, ale czy on w takim układzie mnie musi spłacić? Chciałabym, żeby to zrobił. Czy jest to możliwe i jak to przeprowadzić?

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż zakładam, że nie został sporządzony żaden testament i nastąpiło dziedziczenie ustawowe. W przeciwnym razie poniższe ustalenia mogą nie być adekwatne. Po drugie, kwestia meldunku i zamieszkiwania czy też nie w dziedziczonym domu nie ma żadnego znaczenia prawnego w zaistniałej sytuacji. Poniżej cytowane przepisy są przepisami Kodeksu Cywilnego.

Jeśliby Pani chciała spadek odrzucić, to jest to możliwe po pierwsze w określonym terminie:
Art. 1015. § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Po drugie może nastąpić tylko w przypadku, gdy nie przyjęła Pani spadku, z uwagi na:
Art. 1018. § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu jest nieważne.
§ 2. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane.

Po trzecie, odrzucenie spadku po pierwsze nie daje Pani żadnych roszczeń, a po drugie nie następuje na rzecz określonej osoby, tylko do wszystkich pozostałych spadkobierców, czyli w przedmiotowym przypadku, Pani część spadkowa przypadłaby między Pani mamą a brata: Art. 1020. Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Z tego co Pani pisze, chce Pani za należną Pani część spadku dostać jakieś wynagrodzenie w zamian przekazania go bratu. W tego przypadku sytuacji należy po pierwsze spadek przyjąć, a następnie zastosować rozwiązanie przyjęte w Kodeksie Cywilnym:

Art. 1051. Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego.
Art. 1052. § 1. Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowiły.
§ 2. Jeżeli zawarcie umowy przenoszącej spadek następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do zbycia spadku, ważność umowy przenoszącej spadek zależy od istnienia tego zobowiązania.
§ 3. Umowa zobowiązująca do zbycia spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej spadek, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do zbycia spadku.

Pani brat, jako osoba zaliczona do pierwszej grupy podatkowej będzie mogła skorzystać z ulg podatkowych, tak jak przy przyjęciu swojej części spadku. Kwota jaką Pani wynegocjuje z bratem zależy już od Państwa gdyż jest to umowa cywilnoprawna i sami będziecie kształtować warunki cenowe. Proszę tylko pamiętać o wymogu formy notarialnej takiej umowy.

2012-11-07

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianędomy poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat M. Gliwicelokale użytkowe na wynajem powiat M. Bytommieszkania na sprzedaż gmina Busko-Zdrójdomy na sprzedaż gmina Stolnomieszkania na wynajem w Wyrobkachdomy na sprzedaż w Nowosadachdomy na wynajem w Łączkowicach

Deweloperzy

);