Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Z miasta na wieś, czyli o stylu rustykalnym

Styl rustykalny sprawdzi się też we współczesnym, wielkomiejskim mieszkaniu
Styl rustykalny sprawdzi się też we współczesnym, wielkomiejskim mieszkaniu

Styl rustykalny to sposób urządzania wnętrz idealny dla osób, które są zmęczone miejskim zgiełkiem i przynajmniej we własnym domu chcą od niego uciec.

Naturalne drewno skrzypiące pod nogami, zapach świeżego chleba wyjętego z białego, lekko osmolonego pieca, ręcznie wyszywane serwetki i poduszki, haftowany obrus na stole i folklorystyczne firany w oknach – tak pokrótce można opisać esencję stylu rustykalnego. Ten sposób urządzania wnętrz sprawdzi się nie tylko w osiemnastowiecznym dworku należącym niegdyś do zamożnego szlachcica zaściankowego, ale także we współczesnym, wielkomiejskim mieszkaniu.

Styl rustykalny – co oznacza?

Samo słowo „rustykalny” wywodzi się z języka łacińskiego – pochodzi od przymiotnika rusticus, który oznacza po prostu ‘wiejski’.

Styl rustykalny zatem, jak sama nazwa wskazuje, czerpie inspiracje ze wsi – na tyle mocno, że zamiennie nazywany jest „wiejskim”. Nawiązuje do staropolskiej, zamożnej, wiejskiej chaty lub tradycyjnego, osiemnastowiecznego dworku szlacheckiego. Charakteryzuje się swojskością i przytulnością.

Nie można zapomnieć, że styl rustykalny przede wszystkim ma się kojarzyć z ciepłem i bezpiecznym, rodzinnym dzieciństwem. Dlatego, aby uzyskać zamierzony efekt, przykładamy szczególną wagę do dodatków i wykończenia wnętrz – opowiada Przemysław Durnakowski, Product Manager marki starecegly.com.

We wnętrzach utrzymanych w nurcie wiejskim nie może zabraknąć naturalnych materiałów: drewna (meble, widoczna belka stropowa, deski podłogowe), cegły i kamienia (jako np. element wykończenia ścian). Dodatkowo materiały te najczęściej są specjalnie postarzane, aby jeszcze dosadniej oddawały klimat dawnych czasów. Styl rustykalny pasuje do każdego wnętrza, bez względu na to, czy jest to apartament w dużym mieście czy mały domek na peryferiach.

Jakie kolory we wnetrzach rustykalnych

Dominującymi kolorami we wnętrzach rustykalnych są jasne, pastelowe barwy. Ściany najczęściej malowane są na biało, a tynk na nich nie musi być idealnie gładki, nawet wskazane jest, by pojawiły się pod nim wyraźne nierówności. Ściany można również wyłożyć płytkami z cegły rozbiórkowej lub kamieniem.

Innymi, również często spotykanymi, kolorami okazują się barwy doskonale komponujące się z bielą, czyli jasna zieleń i błękit, ale stosowane raczej w dodatkach. Zielone firany czy zasłony bardzo dobrze prezentować się będą na tle białej ramy okna. Z kolei błękitne, ręcznie haftowane serwety idealnie wpasują w ciężki drewniany stół wykonany z jasnego, naturalnego drewna.Meble i dodatki do wnetrz rustykalnych

Wnętrze w stylu rustykalnym powinno zostać wyposażone w meble z naturalnego drewna z widoczną strukturą i słojami. Ponadto najlepiej, by były one masywne, a nawet pozornie nieproporcjonalne. Dobór kolorystyczny mebli nie powinien znacznie odbiegać od reszty pomieszczenia, ale także nie może się z nim zlewać i tak np. białe ściany można skontrastować jasnoszarą kuchnią, a gdy ściany są lekko kremowe meble mogą przybrać odcienie bieli. Ponadto na meblach utrzymanych w nurcie wiejskim często stosuje się tzw. przecierki, by te wyglądały na starsze.

W doborze dodatków może pomóc wycieczka do sklepu z antykami, ponieważ wszelkie stare, kojarzące się z dawnymi czasami drobiazgi – takie jak: stare naczynia, lampy naftowe, narzuty dywany, kilimy (także na ścianach), stare zegary itp. – idealnie oddają charakter stylu rustykalnego i sprawiają, że wnętrze nabiera autentyczności. Dodatki powinny być wykonane z: kamienia, mosiądzu, kutego żelaza, ceramiki lub starej cegły. Dokonując zakupu dodatków, należy jednak pamiętać o zachowaniu stosownego umiaru.

Unikajmy zbyt dużej ilości dodatków. Polecam stawiać na jakość i dopasowanie do stylu niż na ilość, np. fantastyczny efekt daje kawałek ściany wyłożony płytkami z cegły tylko na przestrzeni pomiędzy meblami kuchennymi. Dodatkowo materiały budowlane – typu kamień, płytki z cegły – kupujmy tylko u sprawdzonych sprzedawców. A w przypadku płytek z cegły unikajmy zakupu płytek z budynków gospodarczych (stodoły, chlewnie). Płytki pochodzące z tego typu budynków oddają pod wpływem ciepła przykre zapachy – zdradza Przemysław Durnakowski.

Źródło: KRN.pl | 2020-07-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażdziałki do kupieniamieszkania do kupieniamieszkania na wynajem powiat Bocheńskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Makowskimieszkania na wynajem gmina Chmielnolokale użytkowe na wynajem gmina Wielka Wieśmieszkania na sprzedaż w Wąsewiemieszkania na wynajem w Kowalachmieszkania na wynajem w Dąbrowej

Deweloperzy

);