Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dla deweloperów w Polsce to najlepszy początek roku w historii

W styczniu deweloperzy rozpoczęli budowę o 23,9 proc. większej liczby mieszkań niż w w styczni ub. r.
W styczniu deweloperzy rozpoczęli budowę o 23,9 proc. większej liczby mieszkań niż w w styczni ub. r.

Pod względem liczby rozpoczętych projektów styczeń 2021 r. okazał się najlepszym w historii polskiej branży deweloperskiej.

Jak dotąd styczeń, w porównaniu do reszty miesięcy, oznaczał najmniej nowych projektów budowlanych. Początek roku zwykle nie sprzyjał nowym inwestycjom. Jednak w tym roku popyt na mieszkania z rynku pierwotnego i chęć nadrobienia zeszłorocznych strat sprawiły, że dla deweloperów w Polsce był to najlepszy styczeń w historii. Jak podaje GUS, w minionym miesiącu deweloperzy rozpoczęli budowę 12,4 tys. mieszkań (o 23,9 proc. więcej w porównaniu do stycznia 2020 r.).

Wszystko wskazuje na to, że deweloperzy mają ciągle spore zaległości do nadrobienia. Jeśli spojrzymy na dane z ubiegłego roku, to liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, była w sumie o około 12 tys. niższa niż w 2019 roku. Był to efekt wyrwy, którą spowodował wiosenny lockdown
zauważył Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Zgodnie z analizą przygotowaną przez HRE Investments to rekordowe oszczędności obywateli i potrzeba bezpiecznego ulokowania zgromadzonego kapitału wygenerowały wzmożone zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym, które można było zaobserwować na początku tego roku.

 

Wyraźny wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę

Odzwierciedlenie styczniowych rekordowych wyników w sektorze deweloperskim zauważyć można też w liczbie otrzymanych przez deweloperów pozwoleń na budowę. Odnotowano tu bowiem wzrost o 30 proc. rok do roku (jak jednak zauważa ekspert HRE Investments, tak duży wzrost jest po części wynikiem małej liczby pozwoleń wydanych w styczniu 2020 r., należy więc podejść do tych danych z rezerwą).

Najlepiej sytuację branży deweloperskiej obrazuje liczba mieszkań oddanych do użytku. Z tych danych można bowiem poznać rzeczywistą liczbę powstałych w Polsce nieruchomości. Jednak i w tym przypadku należy mieć świadomość, że będzie to wynik decyzji podjętych nawet kilka lat wcześniej, więc nie można tych danych traktować jako odzwierciedlenia bieżącej sytuacji. Przykładowo, w styczniu br. liczba mieszkań oddanych do użytku była niższa o blisko 13 proc. w porównaniu do stycznia 2020 r.

Nie powinno to jednak martwić z dwóch prostych przyczyn. W styczniu mieliśmy mniej dni pracujących (19 zamiast 21 jak w styczniu 2020 roku), a więc wyniki mają prawo być trochę gorsze. Ponadto w 2020 roku oddawano do użytkowania bardzo najwięcej domów i mieszkań od 4 dekad. Jeden gorszy wynik nie powinien nam w tym względzie psuć humorów – podkreślił analityk.

Przywołana analiza wykazała również, że na podstawie danych zebranych pod koniec 2020 r. można było zaobserwować wyraźny wzrost liczby osób wyprowadzających się poza tereny większych miast. Może być to jednak trend nietrwały. W styczniu br. o 21 proc. wzrosła liczba wydawanych pozwoleń na budowę, ale jednocześnie liczba rozpoczynanych w ubiegłym miesiącu inwestycji spadła o 12,6 proc. Przyczyną dotychczasowych licznych wyprowadzek za miasta była bowiem trwająca od roku pandemia koronawirusa. Tymczasem w związku z narodowym programem szczepień można spodziewać się poprawy sytuacji epidemicznej, a co za tym idzie – znoszenia restrykcji i stopniowego powrotu do normalności. 

Źródło: KRN.pl | 2021-02-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianędziałki na sprzedażdomy do kupieniadomy na wynajem powiat M. Katowicelokale użytkowe na wynajem powiat Myśliborskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Osjakówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Zarzeczedomy na sprzedaż w Kołodziejachmieszkania na sprzedaż w Stary Młyndomy na wynajem w Sianowie

Deweloperzy

);