Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Polacy coraz szybciej spłacają kredyty

Emilia Rudzka | 2021-04-22

Polacy coraz szybciej spłacają kredyty
Szacuje się, że dopiero za 2 lata można spodziewać się podwyżek kredytów.

Niskie stopy kredytowe zapewniły najtańsze w historii kredyty mieszkaniowe. Aktualnie można również zauważyć, że podczas spłaty rat zobowiązania znaczna część wędruje na spłatę kapitału, a nie zarobek banków.

Niższa rata kredytu mieszkaniowego

Obecnie zaciągając kredyt hipoteczny na kwotę 300 tys. złotych, należy liczyć się z ratą zobowiązania na poziomie niższym niż 1 400 złotych miesięcznie. Przy założeniu, że kredyt został przyznany na 25 lat, a rata zobowiązania jest równa.

Dla porównania na początku 2020 roku zaciągając kredyt mieszkaniowy na takich samych warunkach, należało się liczyć z ratą w wysokości 1640 złotych miesięcznie. Sięgając dalej pamięcią, warto zauważyć, że w 2010 roku rata takiego kredytu wynosiła 2110 złotych miesięcznie, natomiast w 2005 roku ponad 2360 złotych miesięcznie. Łatwo więc obliczyć, że jej wysokość była wyższa o ok. 2/3 w porównaniu do sytuacji obecnej.


Szybsza spłata kapitału

Jak podaje HRE Inwestments jeszcze nie tak dawno na początku spłaty kredytu kredytobiorca spłacał głównie odsetki oraz jedynie niewielką część pożyczonego kapitału. Oznacza to, że na początku płacił on bankowi za pożyczone pieniądze, a nie oddawał swoje zobowiązanie.

Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Na samym początku spłaty niemal połowa oddawanej kwoty już obniża nasze zadłużenie. Dla zobrazowania HRE Investments posłużył się przykładami użytymi poniżej. W 2005 roku przy racie zobowiązania wynoszącej 2360 złotych miesięcznie tylko 300 złotych z tej kwoty pokrywało spłatę kredytu, a ponad 2000 złotych stanowiło odsetki. Obecnie przy racie 1 400 złotych aż 690 złotych wędruje na spłatę kapitału.


Niższe odsetki

Pożyczając 300 tys. złotych na 25 lat w 2005 roku przy ówczesnych stopach procentowych, zakładano, że kredytobiorca będzie musiał oddać ponad 408 tys. złotych więcej, czyli łącznie ponad 708 tys. złotych wraz z odsetkami.

Obecnie sytuacja jest zgoła odmienna. Przy aktualnych stopach procentowych pożyczając 300 tys. złotych, należy oddać 118 tys. złotych z tytułu odsetek. To oznacza, że łącznie kredytobiorca będzie musiał zwrócić 418 tys. złotych.


Zapewne będzie drożej

W ostatnich latach w Polsce stopy procentowe miały trend spadkowy. Aktualnie są one niemalże na zerowym poziomie. W przyszłości mogą one być wyższe, co oznacza, że i raty kredytów mieszkaniowych będą rosły. Jednak prognozy na najbliższe lata są dość optymistyczne i nie przewidują nagłego wzrostu stóp procentowych.

Szacuje się, że dopiero za 2 lata można spodziewać się ich podwyżek. Nie będą to jednak ruchy gwałtowne, lecz stopniowe. Posługując się przykładem kredytu, którego rata wynosi obecnie 1,4 tys. złotych. Za 2-3 lata spodziewany jest jej wzrost do ok. 1,5 tys. złotych, natomiast w 2031 roku do 1,8 tys. złotych. Takie wnioski pozwalają wysnuć aktualne notowania kontraktów terminowych.

 

Źródło: KRN.pl | 2021-04-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

Analityk ⋅ 22-04-2021 | 14:09

Ci co potrafią liczyć nie kupia teraz mieszkania od dewelopera bo przepłacą podwójnie. Obsługa kredytu i 30% marza developera. A ceny materiałów są kosmicznie drogie bo producenci i składy budowlane przyzwyczaił się do ostatnich sytych 3lat i jeszcze doszly do tego wyzsze koszty pracy ,energi el. i paliwa, wysoki kurs euro itd. ze nie opłaca się zaczynać wlasnej budowy lepiej przeczekać rok, dwa lata żeby sytuacja się ustabilizowala

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażmieszkania na zamianędziałki do kupieniadomy na wynajem powiat Ciechanowskidomy na sprzedaż powiat Pińczowskidomy na wynajem gmina Dzikowiecmieszkania na sprzedaż gmina Granowomieszkania na sprzedaż w Święty Wojciechdomy na sprzedaż w Maszewiemieszkania na wynajem w Łosiowie

Deweloperzy

);