Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Przygotowanie do sezonu grzewczego

Przygotowanie do sezonu grzewczego

Zima, a wraz z nią czas intensywnego ogrzewania, zbliża się nieuchronnie, dlatego przypominamy użytkownikom nieruchomości, o czym należy pamiętać w tym okresie.

Pomimo cieplejszych dni w drugiej połowie października, zima, a wraz z nią czas intensywnego ogrzewania domów i mieszkań, zbliża się nieuchronnie, w związku z tym przypominamy właścicielom i użytkownikom nieruchomości o czym należy pamiętać w tym okresie.

Kiedy zaczną grzać?

O terminie rozpoczęcia dostaw energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania decyduje odbiorca ciepła (właściciel, administrator lub inny uprawniony użytkownik budynku). W związku z powyższym, lokatorzy oraz właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, którzy chcą uruchomienia ogrzewania, powinni kontaktować się w tej sprawie z administratorami budynków, w których zamieszkują. Większość węzłów cieplnych. do których podłączone są budynki ogrzewane z sieci miejskiej, wyposażone są w tzw. automatykę pogodową, która dostosowuje dostawę ciepła do bieżących warunków atmosferycznych. Ciepło jest dostarczane do budynku tylko w sytuacji, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej określonego poziomu. Analogicznie, jeśli się ociepli, automatyka pogodowa zatrzyma dostawę ciepła. Tym samym mieszkaniec płaci tylko za ciepło, z którego faktycznie skorzystał. Zwlekanie z uruchomieniem dostaw ciepła jest niekorzystne dla zdrowia mieszkańców, jak również dla ich portfeli. Dopuszczenie do wychłodzenia budynku, wiąże się ze wzrostem kosztów ogrzewania. Dzieje się tak, ponieważ ciepło w pierwszej kolejności będzie musiało ogrzać samą instalację, następnie wychłodzone ściany, zanim zacznie ogrzewać już samo mieszkanie. Warto również pamiętać, że chłód i wilgoć sprzyjają powstawaniu grzybów i pleśni.

Przygotowanie instalacji grzewczej

Zanim jeszcze rozpoczniemy ogrzewanie pomieszczeń, należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu grzejników, ponieważ często po sezonie letnim są one pokryte warstwą kurzu. Po uruchomieniu ogrzewania ciepłe powietrze unosi do góry zanieczyszczenia, które rozprzestrzeniają się po całym pomieszczeniu, daje się to odczuć poprzez nieprzyjemny zapach. Ma to również niekorzystny wpływ na układ oddechowy mieszkańców i wyjątkowo szkodzi alergikom. Pomimo wyczyszczenia grzejników nie zaszkodzi również takie pomieszczenia wywietrzyć, już po uruchomieniu ogrzewania.

Kolejną czynnością po oczyszczeniu grzejników jest ich odpowietrzenie. Takie czynności należy wykonać również w trakcie sezonu grzewczego, jeśli zauważymy, że powierzchnia grzejnika nierówno się nagrzewa lub głośno pracuje. Powietrze w grzejniku zakłóca pracę całej instalacji CO. i może przyczynić się do powstania korozji. Długotrwałe procesy korozyjne mogą doprowadzić do niedrożności lub nawet perforacji elementów instalacji. Niektóre grzejniki są wyposażone w specjalny zawór – ręczny odpowietrznik umieszczony u góry grzejnika, który pozwala łatwo usunąć z niego powietrze.

Dla poprawnego funkcjonowania instalacji należy zadbać o odpowiednią jakość i ilość wody. W przypadku budynków wielorodzinnych nie stanowi to większego problemu dla mieszkańców, gdyż tej pracy nie wykonują sami, natomiast w przypadku domów jednorodzinnych właściciele muszą zadbać o to samodzielnie. Po oczyszczeniu i odpowietrzeniu instalacji należy skontrolować ciśnienie w instalacji. Małe spadki ciśnienia nie powinny wzbudzać naszego niepokoju, ale w przypadku znacznych należy rozważyć interwencję instalatora, ponieważ ich przyczyną może być nieszczelność w instalacji.

Wyczyszczona, odpowietrzona instalacja nie gwarantuje jednak osiągnięcia pełnej wydajności systemu grzewczego, największą uwagę należy zwrócić na efektywne działanie źródła ciepła. W tym celu należy dokonywać konserwacji kotła, najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta zwłaszcza, że od prawidłowej jego pracy może zależeć nasze bezpieczeństwo. Kotły gazowe i olejowe w zasadzie nie wymagają obsługi, ponieważ ich pracą steruje nowoczesna automatyka. Ważnym zadaniem jest dbałość o czystość, ponieważ wszelkie osady powstające w trakcie eksploatacji przyczyniają się do spadku wydajności urządzenia. Przeglądów nowych kotłów posiadających jeszcze gwarancję, powinien dokonać autoryzowany serwis producenta. Do prawidłowego funkcjonowania kotłów niezbędny jest odpowiedni ciąg w przewodzie kominowym, dlatego należy zadbać również o systematyczną jego konserwację. Jeżeli komin nie jest odpowiednio zabezpieczony, to szczególną uwagę należy zwrócić na jego stan przed sezonem grzewczym, ponieważ w okresie wiosenno-letnim jest on często obiektem zainteresowania ptaków, szukających miejsca na gniazdo.

Jeżeli mamy już pewność, że instalacja grzewcza jest sprawna, to ostatnim elementem jest jej prawidłowa regulacja. Odpowiednio ustawione parametry funkcjonowania kotła pozwalają na optymalizację kosztów ogrzewania. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku złego wyregulowania urządzenia, w wyniku niepełnego spalania, może powstawać nadmiar trującego tlenku węgla. W związku z powyższym jeśli nie posiadamy wiedzy dotyczącej regulacji urządzeń, lepiej skorzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów.

Cichy zabójca - tlenek węgla

Jednym z największych zagrożeń ludzkiego życia w okresie zimowym jest tlenek węgla. Co roku w wyniku zatruć podejmowanych jest kilka tysięcy interwencji służb ratunkowych, a na skutek zatrucia tlenkiem węgla giną dziesiątki osób. Dzieje się tak ponieważ niejednokrotnie wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, tym bardziej, że czad (potoczna nazwa tlenku węgla) jest gazem niewidocznym, bezwonnym przez co niewykrywalnym przez ludzkie zmysły, z tego powodu zwany jest również cichym zabójcą.
Chcąc zadbać o bezpieczeństwo w naszym mieszkaniu, powinniśmy zapewnić jego prawidłową wentylację. W obsesyjnej niekiedy obawie przed wpływającym do wnętrza nieruchomości zimnym powietrzem, mieszkańcy często doszczelniają okna, drzwi lub kratki wentylacyjne, z których napiera chłód lub zatykają otwory w drzwiach do łazienki. Są to jedne z najczęstszych błędów, praktykowanych z myślą o ograniczeniu ubytku ciepła, za które można przypłacić nie tylko zdrowiem, ale w najgorszym przypadku nawet życiem. Dlatego trzeba pamiętać, że do jednych z najważniejszych funkcji stolarki zarówno okiennej, jak i drzwiowej należy wentylacja. W przypadku braku odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, ryzyko zatrucia tlenkiem węgla wzrasta. Taka sytuacja dodatkowo może doprowadzić do zawilgocenia się pomieszczeń, to z kolei sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów. W szczególności nie należy dogrzewać pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi przenośnymi urządzeniami gazowymi oraz za pomocą kuchni gazowych, ponieważ może to spowodować poważne zatrucia.

Źródło: www.straz.gov.pl

Niezależnie od tego na ile sprawnie przebiega wentylacja naszej nieruchomości, warto wyposażyć się w czujnik czadu, który w przypadku wzrostu stężenia tlenku węgla zaalarmuje wszystkich mieszkańców o potencjalnym zagrożeniu. Urządzenia tego typu są powszechnie dostępne, a ich koszt zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Jeśli zdecydujemy się na zakup tego typu urządzenia, musimy też pamiętać, aby zamontować je zgodnie z zaleceniami producenta,by w pełni spełniał swoją funkcję.

Nie zapominajmy jednak, że komfort ogrzewania pomieszczeń niesie również pewne zagrożenia i aby ich uniknąć, należy dbać o właściwy stan instalacji i dokonywać okresowej konserwacji. W rzeczywistości wiele błędów prowadzących do niebezpiecznych sytuacji popełniamy sami, poprzez brawurę lub przekonanie, że bez fachowej wiedzy samodzielnie jesteśmy wykonać pewne czynności. Taka postawa pozwoli zaoszczędzić wydatki związane z opłaceniem odpowiednich specjalistów, ale ostatecznie kosztować może dużo więcej.
 

Źródło: KRN.pl | 2013-11-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości do kupieniadziałki na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Monieckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Zambrowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Wolinmieszkania na wynajem gmina Kamieńdomy na wynajem w Kołowiedomy na sprzedaż w Nowa Ciświcamieszkania na sprzedaż w Nawojowie Łużyckim

Deweloperzy

);