Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Na co zwracać uwagę, oglądając mieszkania na sprzedaż

Na co zwracać uwagę, oglądając mieszkania na sprzedaż
Na co zwracać uwagę, oglądając mieszkania na sprzedaż

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych i najbardziej odpowiedzialnych decyzji w życiu człowieka. Wybór odpowiedniego lokum wiąże się nie tylko z konsekwencjami finansowymi, ale także z wpływem na codzienne życie i samopoczucie. Warto więc podejść do tego procesu z odpowiednią uwagą i rozwagą. Oto kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę, zarówno przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, jak i od dewelopera.

Oglądamy mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy nieruchomość jest wolna od obciążeń, hipotek czy zaległości czynszowych. Warto również upewnić się, czy sprzedający ma pełne prawo do dysponowania mieszkaniem. Kolejna sprawa to stan techniczny oglądanego lokalu. Dokładne obejrzenie mieszkania pod kątem ewentualnych usterek, wilgoci, pleśni czy uszkodzeń instalacji jest bardzo ważne. Zaleca się także sprawdzenie wieku instalacji elektrycznej, hydraulicznej oraz stanu okien i drzwi.

Nie mniej istotna pozostaje lokalizacja i otoczenie. Ocena infrastruktury wokół mieszkania, dostępność do środków transportu publicznego, sklepów, szkół czy przedszkoli. Ważne jest również zwrócenie uwagi na poziom hałasu w okolicy i planowane inwestycje, które mogą wpłynąć na przyszłą wartość nieruchomości. W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwraca się także na sprawy związane z energooszczędnością mieszkania. Sprawdzenie izolacji termicznej, rodzaju i stanu ogrzewania jest zatem niezbędne. Energooszczędne mieszkania zapewniają niższe rachunki za ogrzewanie i lepszy komfort życia. Na końcu warto zapytać, czy sprzedającemu jest znana historia i sposób zarządzanie nieruchomością. Informacje o tym, jak budynek był utrzymywany, czy są planowane remonty oraz jakie są relacje między mieszkańcami.

Nowe i używane mieszkania na sprzedaż można obejrzeć na stronie https://allegro.pl/kategoria/mieszkania-na-sprzedaz-112739.

Kiedy chcemy kupić nowe 2 pokojowe mieszkanie zlokalizowane na przedmieściu

Oferty na pierwotnym rynku mieszkaniowym wielu osobom mogą wydawać się bardzo ciekawe. Nowe mieszkania od deweloperów kuszą wysokim standardem wykończenia, jak również atrakcyjną wizualnie architekturą. Niestety średnia cena mieszkania nowego może być nawet dwukrotnie wyższa od ceny mieszkania używanego. Oczywiście wiele zależy od tego, gdzie się taki lokal znajduje, w jak wysokim standardzie został wykonany, a także jaką prowizję pobiera biuro nieruchomości. Warto jednak poznać przynajmniej podstawowe zasady, którymi należy się kierować podczas oglądania nowych mieszkań w atrakcyjnej, zielonej okolicy.

  • Rzetelność dewelopera. Sprawdzenie opinii o firmie deweloperskiej, historii realizowanych projektów i stabilności finansowej. Warto również sprawdzić, czy deweloper ma odpowiednie zabezpieczenia na wypadek swojej niewypłacalności.

  • Standard wykończenia. Czyli dokładne zrozumienie, co jest wliczone w cenę mieszkania, jakie materiały i rozwiązania technologiczne zostaną użyte.

  • Umowa przedwstępna. Konieczność dokładnego przeczytania umowy przedwstępnej, najlepiej z pomocą prawnika, który pomoże zrozumieć wszystkie zapisy i potencjalne pułapki.

  • Planowany termin oddania. Uwzględnienie potencjalnych opóźnień w realizacji projektu. Warto zabezpieczyć się w umowie klauzulami dotyczącymi ewentualnych kar dla dewelopera za przekroczenie terminu.

  • Infrastruktura i plan zagospodarowania. Powinno się sprawdzić, jak będzie rozwijać się dane osiedle lub okolica w przyszłości, co znacząco wpłynie na jakość życia i wartość inwestycji.

Pułapki i buble

Podczas oglądania mieszkań warto mieć na uwadze, że niektóre wady mogą być ukryte, a ich wykrycie na własną rękę może być trudne. Zawsze warto zatrudnić doświadczonego rzeczoznawcę budowlanego, który pomoże zidentyfikować potencjalne problemy, takie jak ukryte wady konstrukcyjne, problemy z wilgocią czy niezgodności w dokumentacji. Każdy, kto podejmuje decyzję o zakupie mieszkania, powinien być świadom, że jest to inwestycja długoterminowa. Dokładne sprawdzenie wszystkich aspektów, od stanu technicznego po prawny, zabezpiecza przed potencjalnymi problemami i pozwala cieszyć się wyborem mieszkania przez wiele lat.

 

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiał zewnętrzny | 2024-05-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy