Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Prospekt informacyjny – dowiedz się, czym jest, zanim kupisz nieruchomość

prospekt-informacyjny-dowiedz-sie-czym-jest-zanim-kupisz-nieruchomosc
Prospekt informacyjny – dowiedz się, czym jest, zanim kupisz nieruchomość

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku deweloperzy oddali do użytkowania 29,3 tys. mieszkań. Nabywcy przed zakupem nieruchomości chcą znać m.in. cenę, lokalizację, rozkład pokoi oraz metraż. Dokumentem, który pozwala im na poznanie tych szczegółów, jest prospekt informacyjny. Czym jest dokładnie? Jak czytać zawarte w nim informacje?

Co to jest prospekt informacyjny?

Najogólniej rzecz ujmując, prospekt informacyjny to zbiór informacji, które dotyczą dewelopera, całej inwestycji oraz poszczególnych domów czy mieszkań. Składają się na niego dwie części:
 • część ogólna – jest taka sama dla każdego przygotowanego prospektu,
 • część indywidualna – dotyczy konkretnego mieszkania czy domu.
29 kwietnia 2012 roku w życie weszły zapisy tzw. ustawy deweloperskiej (Ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego). Zobowiązały one dewelopera do dołączenia do umowy deweloperskiej prospektu informacyjnego. Dokument ten traktowany jest jako zabezpieczenie środków, jakie zapewnia deweloper.
W praktyce deweloper może zapewnić jeden z czterech środków ochrony:
 • rachunek powierniczy (najczęściej stosowany),
 • zamknięty rachunek powierniczy (rzadko stosowany),
 • gwarancję bankową,
 • gwarancję ubezpieczeniową.
Warto wiedzieć, że deweloper może dostarczyć prospekt informacyjny w wersji papierowej lub elektronicznej. Samo przygotowanie dokumentu jest obowiązkowe. Każda osoba zainteresowana zakupem ma prawo do bezpłatnego wglądu do prospektu informacyjnego. Powinniśmy pamiętać także o tym, że prospekt powinien być wykonany przed etapem rozpoczęcia sprzedaży nieruchomości.
 
Prospekt informacyjny traktowany jest jako załącznik do umowy deweloperskiej. Oba dokumenty nie mogą być ze sobą sprzeczne. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek niezgodności, klient ma prawo do odstąpienia od umowy z zachowaniem terminu 30 dni.
 
Wzór dotyczący przygotowania prospektu informacyjnego znajduje się we wcześniej wspomnianej ustawie deweloperskiej. Niezbędnym elementem dokumentu jest podpis oraz pieczątka dewelopera.

Co powinno znaleźć się w prospekcie informacyjnym?

Prospekt informacyjny dzieli się na dwie główne części. Pierwsza z nich zawiera informacje o inwestycji oraz jej otoczeniu. Druga uwzględnia dane dotyczące dewelopera. Ułatwiają one wstępną weryfikację firmy. W prospekcie powinny znaleźć się dane kontaktowe wraz z numerem KRS, a także opis doświadczenia dewelopera, w tym wcześniej zrealizowanych inwestycji. Ponadto w dokumencie powinny zostać zawarte również informacje o sposobie zabezpieczenia środków wpłacanych przez nabywców – mowa tu o jednym z czterech wspomnianych powyżej środków. Mimo wszystko przyszłym nabywcom zaleca się, aby zachowali czujność i weryfikowali wszelkie nieścisłości.
 
Prospekt informacyjny zawiera informacje o danej inwestycji. Są to m.in. lokalizacja, powierzchnia mieszkania oraz rozkład pomieszczeń. W dokumencie nie może także zabraknąć informacji o poszczególnych etapach budowy oraz cenach mieszkań. Istotny jest również sposób finansowania inwestycji.
 
W dokumencie, o którym mowa, uwzględnia się informacje formalno-prawne. Mowa tu m.in. o warunkach, na jakich można odstąpić od umowy deweloperskiej czy też danych odnoszących się do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).

Co znajduje się w części ogólnej prospektu informacyjnego?

W części ogólnej znajdują się informacje, które są takie same dla każdego sporządzanego dokumentu. Dotyczą one przedsięwzięcia w ogólnym ujęciu m.in. całego bloku czy osiedla domów jednorodzinnych. Ponadto znajdują się tutaj informacje o dotychczasowych realizacjach dewelopera oraz jego dane.
 
W dalszej części dokumentu umieszczone są zagadnienia dotyczące realizowanej inwestycji. Mowa tu m.in. o:
 • standardzie wykończenia budynków, ich liczbie oraz rozmieszczeniu,
 • odległości pomiędzy budynkami oraz przyjętej metodzie pomiaru powierzchni,
 • najbliższym otoczeniu inwestycji (w promieniu 1 km) – dzięki temu nabywca może dowiedzieć się, czy w najbliższym czasie w pobliżu nie zostaną zrealizowane inwestycje uciążliwe dla mieszkańców,
 • wzorze umowy oraz szczegółowych danych dotyczących warunków odstąpienia od umowy,
 • informacjach o ewentualnych wahaniach cen oraz obciążeniach hipotecznych,
 • informacjach o środkach ochrony wpłat nabywców,
 • terminach, czyli: kiedy wystartują prace budowlane i kiedy zakończy się budowa, jaki jest harmonogram przedsięwzięcia deweloperskiego wraz z podziałem na etapy prac, kiedy nastąpi przeniesienie własności.

Co znajduje się w części indywidualnej prospektu informacyjnego?

Część indywidualna dotyczy konkretnego lokalu, mieszkania lub domu. Mówimy zatem dokładnie o tej części inwestycji, której zakupem zainteresowany jest klient. Znajdują się tutaj informacje o cenie za 1 mkw., dokładnej powierzchni wybranego lokalu oraz liczbie pięter i lokali w budynku.
 
Oprócz tego potencjalny nabywca może dowiedzieć się, jaka będzie liczba miejsc parkingowych, standard wykończenia nieruchomości oraz rodzaj mediów, które będą podłączone. W dokumencie musi zostać wskazane, jakie jest usytuowanie danego mieszkania lub domu.

Prospekt informacyjny to jeden z najważniejszych dokumentów, które potencjalny nabywca powinien otrzymać od dewelopera. To bardzo obszerne źródło wiedzy o deweloperze, inwestycji oraz wybranej nieruchomości. Przed zakupem mieszkania lub domu każdy potencjalny nabywca powinien zdecydować się na przejrzenie prospektu. Dzięki temu zminimalizuje ryzyko oszustwa oraz zyska pewność, na co wydaje swoje pieniądze.

 

Źródło: KRN.pl | 2022-06-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

2

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadziałki na wynajemhale i magazyny do kupieniadomy na wynajem powiat M. Chełmmieszkania na wynajem powiat Łęczyckidomy na sprzedaż gmina Zakrzewomieszkania na wynajem gmina Biała Piskamieszkania na sprzedaż w Racławicach Małychdomy na wynajem w Dąbrowicydomy na sprzedaż w Elizówce

Deweloperzy

);