Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Deweloperzy realizują mniej nowych inwestycji. Co się stało?

IzaBella Skalna | 2022-06-03

Deweloperzy realizują mniej nowych inwestycji. Co się stało?
Deweloperzy realizują mniej nowych inwestycji. Co się stało?

Faktem jest, że w ostatnim czasie deweloperzy podjęli się znacznie mniejszej ilości inwestycji. Mimo to nic nie wskazuje na zastój na rynku nieruchomości. Firmy przygotowują już kolejne projekty, czego dowodem są liczne pozwolenia na budowę. Ich głównym celem jest poprawa koniunktury. Z drugiej zaś strony podejrzewa się, że może także chodzić o uniknięcie opłacenia składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Jak jest naprawdę? Co mają w planach deweloperzy?

Kwiecień był drugim z rzędu miesiącem pod względem spadku realizacji nowych inwestycji. W porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku deweloperzy rozpoczęli obecnie o ponad 1/4 mniej budów. Warto tutaj zaznaczyć, iż ubiegły rok był pod tym względem rekordowy i przeszedł do historii. Nie zmienia to jednak faktu, że rozpoczęcie nowych inwestycji w obecnej sytuacji nie jest już takie łatwe. 

Spadek nowych inwestycji mieszkaniowych – co jest powodem?

Rynek nieruchomości nieco zwolnił, a deweloperzy wstrzymują się od realizacji nowych projektów. Takie stanowisko firm deweloperskich zasadniczo wynika z kilku czynników. Chodzi przede wszystkim o cykl podwyżek stóp procentowych, a do tego rosnące koszty budowy i niepewność tego, co jeszcze może się wydarzyć. 
 
Dla osób, które noszą się z zamiarem zakupu mieszkania, te zmiany
również nie brzmią optymistycznie. Zmniejszająca się produkcja nowych lokali wraz z gwałtownymi wzrostami kosztów budowy, może skutkować kolejnymi podwyżkami. Przewiduje się, że do takiej sytuacji dojdzie nawet wtedy, gdy popyt na nieruchomości mocno osłabnie. Według danych GUS deweloperzy, chcąc zrealizować swoją strategię, oddadzą do użytku mniejszą liczbę mieszkań, ale zachowają marże narzucone na ceny. 
 
Zakłada się, iż z takiego letargu może ich wybudzić, chociażby zdarzenie, jakie miało miejsce w 2020 roku. Wtedy to okazało się, że lokali dostępnych w biurach sprzedaży było zdecydowanie za mało, niż chętnych na zakup. Wymusiło to na deweloperach zwiększoną determinacją, by rozpocząć nowe inwestycje, podwyższając tym samym ceny mieszkań.

Wszystko drożeje, chętnych na zakup mieszkania ubywa, ale…

Sytuacja na rynku nie wygląda w dalszym ciągu kolorowo pod względem przyznawania kredytów hipotecznych osobom wnioskującym. Jednak z drugiej strony da się zaobserwować, jak w miejsce Polaków, którzy w normalnych okolicznościach korzystaliby teraz z kredytu na mieszkanie, pojawiają się indywidualni inwestorzy, dysponujący gotówką. Ich celem jest ochrona własnego kapitału przed szalejącą inflacją. W tym przypadku los im sprzyja, ponieważ stawki najmu rosną skokowo. Do puli inwestorskiej dołączają również ci, których kusi nie tylko widmo zysków przewyższających te na zachodzie, ale także potencjał dzięki masowej migracji ze wschodu.
 
Deweloperzy są więc zmuszeni działać szybko, tym bardziej że istnieje pewien zapis, mówiący o tym, iż będą oni musieli odprowadzać składki na poczet Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Będzie to 0,1% wpłat w przypadku powierniczych rachunków zamkniętych, a także 0,45% wpłat na rachunki otwarte. Należy przy tym podkreślić, że składki te to procent ustalony od łącznej sumy wpłat wszystkich klientów. Nowa ustawa ma również postulować za tym, aby nabywcy uzyskali większe możliwości do odstąpienia od umowy zakupu nieruchomości. Miałoby to miejsce w przypadku poważnych usterek, gdzie nowy właściciel miałby prawo nie odebrać lokalu i zarządzać zwrotu wpłaconej gotówki albo bezpośrednio od dewelopera, albo za pośrednictwem wspomnianego funduszu.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-06-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażmieszkania na sprzedażdomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat leskimieszkania na sprzedaż powiat M. Zielona Góradomy na sprzedaż gmina Osiek Jasielskimieszkania na wynajem gmina Dąbrowa Białostockadomy na sprzedaż w Dobieszowicachdomy na sprzedaż w Górachmieszkania na wynajem w Ślepowronach

Deweloperzy

);