Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Oświetlenie na klatki schodowe w bloku

Oświetlenie na klatki schodowe w bloku
Oświetlenie na klatki schodowe w bloku

W budownictwie wielorodzinnym nie tylko trzeba zadbać o aranżację każdego mieszkania, ale także o zaplanowanie przestrzeni wspólnych, w tym oczywiście klatek schodowych. Choć w ich przypadku nie ma potrzeby specjalnie martwić się o rozbudowane wyposażenie, to warto jednak zadbać o dobranie oświetlenia, które zapewni nie tylko komfort, ale też pomoże obniżyć koszty dla wszystkich mieszkańców.

Jakie lampy i źródła światła warto montować na korytarzach w bloku? Więcej na ten temat napiszemy w dalszej części tekstu.

Rola oświetlenia na klatkach schodowych

W przestrzeniach użytkowych i mieszkalnych nie da się obyć bez dobrze zaplanowanego systemu oświetleniowego. Nie inaczej jest przy aranżowaniu korytarzy w blokach.

Lampy w tych wspólnych przestrzeniach spełniają niezmiernie ważną rolę. Przede wszystkim zapewniają komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się. W ciemnościach łatwo bowiem o upadek, co na klatce schodowej bywa bardzo groźne dla użytkowników.

Z drugiej strony ciekawie dobrane lampy oraz gra świateł budują również estetykę przestrzeni, co daje lepszy odbiór budynku u wszystkich gości, już od przekroczenia drzwi wejściowych.

Podstawowe rozwiązania oświetleniowe na klatkach schodowych

Jakie lampy pojawiają się na klatkach schodowych? Zazwyczaj stawia się na produkty, które nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca. Korytarze najczęściej nie są bowiem zbyt przestronne, a duże oprawy mógłyby utrudniać przemieszczanie się. Rozbudowane lampy to także kłopot przy regularnym sprzątaniu części wspólnych. Proste produkty, zrobione z materiałów wygodnych do utrzymania w czystością, są zatem rozwiązaniem szczególnie chętnie wykorzystywanym.

Na klatkach schodowych najczęściej montuje się plafony lub oczka wpustowe na suficie. Niekiedy stosuje się także kinkiety. Rozmieszcza się je równomiernie tak, by zagwarantować optymalne doświetlenie przejść i stopni schodów. Spory wybór lamp technicznych tego typu oferuje m.in. sklep Lampy.it.

Produkty oświetleniowe powinny być nie tylko praktyczne, ale też dopasowane estetycznie (stylem i kolorem) do specyfiki konkretnego korytarza. Wówczas tworzy się spójną wizualnie i praktyczną aranżację.

Nowoczesne produkty oświetleniowe na korytarze

Oprócz odpowiedniej formy i wielkości lamp, warto również zwrócić uwagę na parametry techniczne. Nowoczesne technologie pozwalają bowiem znacząco zmniejszyć pobór prądu w przypadku oświetlenia części wspólnych budynku.

Szczególnie korzystnym rozwiązaniem są energooszczędne źródła światła LED, które gwarantują takie samo natężenie światła, co tradycyjne żarówki, a zużywają zdecydowanie mniej energii. Na rynku można znaleźć szereg sprawdzonych produktów, wyposażonych w rozmaite gwinty oraz emitujących światło o zróżnicowanym natężeniu i temperaturze barwowej, o czym można przeczytać też na stronie Piekny-Dom.com.pl. Dzięki temu bez większych trudności da się znaleźć źródła światła do każdej przestrzeni.

Sterowanie oświetleniem – włączniki czy czujniki?

Same oprawy i źródła światła to jeszcze nie wszystko. Równie istotne są odpowiednie akcesoria do sterowania oświetleniem.

Standardową metodą pozostają wciąż naścienne włączniki światła. Nie stanowią one jednak rozwiązania w pełni funkcjonalnego. Poszukiwanie w ciemnościach włącznika bywa bardzo frustrujące, zwłaszcza gdy jest się gościem w danym budynku. Niekiedy może być to nawet niebezpieczne, jeśli światło zgaśnie nagle na półpiętrze.

Z drugiej strony zastosowanie samych włączników, bez dodatkowych sensorów, przekłada się na rosnące wydatki za oświetlenie. Światło bowiem często pozostaje włączone przez całą noc.

Z tych powodów w wielu blokach wprowadza się oświetlenie z czujnikami ruchu. Te niewielkie urządzenia automatycznie uruchamiają lampę, gdy wyczują, że ktoś przemieszcza się korytarzem lub po schodach. Działają lokalnie, dzięki temu włącza się tylko ten punkt świetlny, który jest w danej chwili potrzebny, a nie wszystkie źródła światła w całym pionie. Dodatkowo lampy samoistnie gasną po pewnej chwili, co także przekłada się na realne oszczędności.

Oświetlenie do bloku – prostota i nowoczesne technologie

Lampy na klatki schodowe powinny łączyć to, co najlepsze w klasycznym i minimalistycznym designie z nowoczesnymi technologiami. Dzięki temu każdy korytarz może być dobrze oświetlony, bezpieczny oraz przyjazny dla budżetu mieszkańców i środowiska naturalnego.

Źródło: KRN.pl | 2021-07-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemlokale użytkowe do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Średzkidomy na wynajem powiat Lublinieckimieszkania na sprzedaż gmina Szudziałowolokale użytkowe na wynajem gmina Miedznamieszkania na wynajem w Starej Wsimieszkania na sprzedaż w Młynachdomy na sprzedaż w Zielonce

Deweloperzy

);