Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Meble biurowe a ergonomiczne i aktywne stanowisko pracy

Meble biurowe a ergonomiczne i aktywne stanowisko pracy
Meble biurowe a ergonomiczne i aktywne stanowisko pracy

Ergonomia to słowo, które znane jest już nie tylko specjalistom BHP, ale również szeregowym pracownikom. Konieczność stworzenia ergonomicznego stanowiska pracy ciąży na każdym pracodawcy, jednak ci, którzy chcą jeszcze lepiej zadbać o swoich pracowników, stawiają na ergonomiczne i aktywne meble biurowe.

  1. Ergonomiczne i funkcjonalne meble biurowe

  2. Aktywne meble gabinetowe

Współczesne systemy mebli biurowych coraz częściej są projektowane tak, aby każdy pracownik mógł dostosować stanowisko pracy do własnych potrzeb. Dzięki temu rośnie efektywność pracy, a pracownik mniej odczuwa negatywne skutki przesiadywania przed ekranem komputera.

Ergonomiczne i funkcjonalne meble biurowe

Osoby zajmujące się projektowaniem i wyposażeniem biurowej przestrzeni w nowoczesnych firmach wiedzą, że klasyczne biurka to już przeżytek, a stojące koło nich krzesła obrotowe to znacznie za mało, aby zapewnić pracownikowi nie tylko komfortowe, ale również ergonomiczne stanowisko pracy. Ergonomia dotyczy jednak nie tylko mebli, ale również całego pomieszczenia.

Jak dowodzą badania naukowe, ludzki mózg stale odbiera sygnały dźwiękowe, nawet wtedy, kiedy jest skupiony na zupełnie innej czynności. Powoduje to obniżenie koncentracji i spadek efektywności, dlatego coraz większą popularnością cieszą się produkty pochłaniające dźwięk, poprawiające akustykę wnętrza. Należą do nich ścianki działowe w postaci ekranów dźwiękochłonnych stawianych na podłodze lub montowanych bezpośrednio do biurka, a także paneli akustycznych montowanych do ściany, zapewniających podwójną redukcję hałasu. Te ostatnie nie tylko wygłuszają wnętrze, ale również pełnią funkcje estetyczne - dostępne są w różnej kolorystyce, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza, zarówno sali konferencyjnej, jak i biura domowego.

W żadnym biurze nie może zabraknąć biurka. Te klasyczne tracą na popularności na rzecz biurek z elektryczną regulacją wysokości blatu, dostępnych w ofercie https://www.ajprodukty.pl/. Nowoczesne biurka regulowane sprzyjają zmianie pozycji pracy. Siedzenie przez kilka godzin dziennie negatywnie wpływa na kręgosłup. Osłabia mięśnie i powoduje często przyjmowanie nienaturalnej pozycji ciała. W konsekwencji u pracowników biurowych w ciągu dnia szybko pojawia się znużenie, a w dłuższej perspektywie liczne problemy z kręgosłupem, drętwienie rąk i nóg oraz chroniczne bóle głowy. Możliwość dopasowania wysokości blatu roboczego do własnych preferencji pozwala na szybką zmianę pozycji pracy, przez co wzrasta efektywność pracownika, a sama przestrzeń biurowa zyskuje jeszcze większą funkcjonalność. Biurka z regulowaną wysokością sprawdzają się nie tylko jako wyposażenie gabinetu, ale również przestrzeni typu open space. Umieszczenie ich na jednej wysokości stwarza możliwość korzystania z biurek jako stołów konferencyjnych, przy których pracownicy przeprowadzają narady lub biurze mózgów. Co więcej, z jednego biurka może korzystać wiele osób, a każda z nich, dzięki regulacji wysokości blatu roboczego, dopasuje stanowisko pracy do własnych potrzeb.

Uzupełnieniem takiego biura powinien być regulowany fotel lub jego nowocześniejsza odmiana - stołek balansujący lub siodłowy. Pierwszy mobilizuje mięśnie do ciągłej pracy, dzięki czemu zapobiega garbieniu się, natomiast drugi pomaga w utrzymaniu wyprostowanej postawy ciała.

Aktywne meble gabinetowe

Trening w biurze? Dlaczego nie! Możliwość podejmowania aktywności fizycznej w przestrzeni biurowej dają aktywne, tanie meble biurowe. Tego typu meble do biura znane są już pracownikom wielkich, międzynarodowych korporacji, jednak obecnie coraz częściej pojawiają się już w małych firmach, w których pracodawcy wychodzą naprzeciw potrzebom swoich pracowników. Jak dowodzą badania, ruszanie się podczas pracy lub robienie sobie krótkich przerw, podczas których podejmowana jest aktywność fizyczna, pobudza cały organizm do działania. Poprawia się efektywność pracy mózgu, przez co wyniki osiągane przez poszczególnych pracowników również stają się lepsze.

Aktywne meble pracownicze to m.in. rowery, na których pracownicy mogą ćwiczyć, nie przerywając pracy. Są one wyposażone w wygodne siedzisko oraz komfortowe w użytkowaniu pedały. Dzięki temu ćwiczenia nie są absorbujące dla pracownika i podczas ich wykonywania może on kontynuować swoje codzienne zajęcia. Dobrym rozwiązaniem są również bieżnie biurowe, szczególnie modele składane. Nie zajmują one zbyt wiele miejsca, a można ich używać w dowolnym momencie i niemal wszędzie. Chodzenie jest mniej męczące niż bieganie czy jazda na rowerze, a równie efektywnie zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu), pomaga dbać o napięcie mięśni oraz zdrowie więzadeł i kości.

Korzystanie z aktywnych mebli biurowych to dla niektórych pracowników jedyna szansa na zadbanie o aktywność fizyczną w ciągu całego dnia w pracy. W firmach, w których czas pracy wydłuża się ponad standardowe 8h dziennie, aktywne meble biurowe powinny być standardem, a więc niezbędnym wyposażeniem, które ma wpływ na ergonomię stanowiska pracy. 

Źródło: | 2021-08-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniagaraże do kupieniahale i magazyny do kupieniadomy na sprzedaż powiat Puckilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Częstochowalokale użytkowe na wynajem gmina Raszynmieszkania na sprzedaż gmina Łęczycadomy na sprzedaż w Grzymisławmieszkania na sprzedaż w Nowym Zyzdrojudomy na wynajem w Górach Pęchowskich

Deweloperzy

);