Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Kooperatywa mieszkaniowa jako sposób na własne mieszkanie

Kooperatywa mieszkaniowa jako sposób na własne mieszkanie
Kooperatywa Mieszkaniowa Pomorze, fot. Marcin Ochociński

Oferty deweloperów nie zawsze spełniają oczekiwania osób myślących o własnym mieszkaniu. Jednym z największych ograniczeń jest ich cena.

Problem braku własnego mieszkania doświadczają nie tylko ludzie młodzi, którzy próbują się usamodzielnić, ale także osoby w średnim wieku, myślące o zmianie dotychczasowego lokum. Ograniczeniem stającym na drodze do osiągnięcia celu są finanse. Niedostateczny budżet często idzie w parze z brakiem zdolności kredytowej, co wyłącza z grona szczęśliwców mających własne 4 kąty. Zakup mieszkania od dewelopera to wydatek pochłaniający oszczędności gromadzone przez większość życia, a zobowiązanie kredytowe to wieloletnie ryzyko, na które nie każdy jest skory się zdecydować. Na rynku nieruchomości pojawiają się wprawdzie zróżnicowane oferty, zarówno w postaci wielorodzinnych inwestycji, jak i kameralnej zabudowy szeregowej, jednak nie zawsze w pełni odpowiadają one oczekiwaniom i potrzebom zainteresowanych. Alternatywą ogólnodostępnych rozwiązań jest kooperatywa mieszkaniowa.
 

Kooperatywa sposobem na tańsze budowanie

W polskim budownictwie system kooperatyw mieszkaniowych nie jest jeszcze rozwinięty. Nieliczne inwestycje, jakie powstały dzięki tej metodzie, swoją inspirację czerpały z projektów realizowanych głównie w krajach skandynawskich czy Niemczech, gdzie tzw. co-housing jest znacznie bardziej popularny. Kooperatywa mieszkaniowa bywa nazywana również Indywidualnym Budownictwem Mieszkaniowym, co wynika z idei przyświecającej tego typu inwestycjom. Główny cel przedsięwzięcia stanowi chęć zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych pewnej grupy osób. Istotnym czynnikiem są w tym przypadku wydatki, które mają być możliwie najniższe. Co ważne, minimalizacja kosztów nie wiąże się z gorszą jakością techniczną wykorzystywanych materiałów.

 

Kooperatywa Mieszkaniowa Pomorze, fot. Marcin Ochociński


Własne mieszkanie jako wspólny cel

Do jednej z najistotniejszych różnic pomiędzy kooperatywami a mieszkaniami deweloperskimi czy spółdzielczymi należy fakt, że o wszystkich szczegółach decydują przyszli mieszkańcy, czyli członkowie kooperatywy. Możliwość samodzielnego decydowania zarówno o przebiegu budowy, jak i ostatecznym efekcie, a nawet sąsiadach sprawia, że inwestycja od samego początku powstaje zgodnie z oczekiwaniami inwestorów i każdy z jej aspektów jest dostosowany do indywidualnych potrzeb udziałowców. Za punkt wyjścia można uznać moment formowania się grupy, która będzie chciała uczestniczyć w realizacji. Najlepiej, kiedy tworzą ją znające się osoby, tj. grono znajomych, rodzina czy dane środowisko, np. górnicy. Po wstępnym omówieniu wspólnej wizji planowanej realizacji następuje wybór odpowiedniego projektu oraz załatwianie formalności. To na tym etapie ostatecznie kształtuje się skład mieszkańców i podejmuje się decyzje co do zagospodarowania części wspólnych, układu pomieszczeń czy ogólnego funkcjonowania całości. Do projektu przystępują ci, którym odpowiadają przyjęte założenia, a następnie spośród siebie wybierają osobę odpowiedzialną za nadzorowanie prac, załatwianie kwestii formalnych, czyli tzw. lidera kooperatywy.

Cechą charakterystyczną kooperatywy jest to, że uznaje się ją za jednorazowe zadanie inwestycyjne. Tym samym na czas realizacji wszyscy członkowie są współwłaścicielami, natomiast po zakończeniu budowy współwłasność jest znoszona i każdy notarialnie otrzymuje prawo własności do swojego mieszkania z odrębną księgą wieczystą. Wysokość wkładu poszczególnych członków ustala się na podstawie wielkości mieszkania. Ze względów formalno-prawnych, a także organizacyjnych, w przebieg inwestycji najczęściej angażuje się podmioty zewnętrzne, tzw. inwestora zastępczego. Takie rozwiązanie nie tylko przyczynia się do usprawnienia działań, ale przede wszystkim zapobiega konfliktom pomiędzy członkami.

strona: [ 1 ] 2 3
Źródło: KRN.pl | 2017-07-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
CHE162PI47
Osiedle Klonowe 14
Oaza Bronowice
Apartamenty Lema

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 
Super oferta: / poprzednia następna