Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jak znaleźć wymarzone mieszkanie?

Jak znaleźć mieszkanie na sprzedaż?
Jak znaleźć mieszkanie na sprzedaż?

Kiedy przychodzi moment podjęcia decyzji o zakupie mieszkania dla siebie, bardzo często wpadamy w konsternację, gdzie i jak szukać wymarzonego lokum.

Od przybytku głowa nie boli, ale łatwo się w nim zgubić. Ogrom ofert sprawia, że nie wiadomo od czego zacząć i w jaki sposób dotrzeć do nieruchomości najlepiej spełniającej oczekiwania.

Aby znaleźć mieszkanie, które pokochamy i będziemy mogli traktować jako swoją przystań, trzeba wiedzieć, czego się szuka. Sprecyzowanie oczekiwań pozwoli nieco zawęzić obszar poszukiwań, a to z kolei wpłynie na oszczędność czasu. Jednak należy pamiętać, że choć wyznaczenie wymagań, jakie musi spełniać lokal, jest pomocne i warto się ich trzymać, dobrze jest jednocześnie pozostawić sobie otwartą furtkę. Dzięki temu możemy trafić na mieszkanie, którego na początku nie braliśmy pod uwagę, a okaże się, że to właśnie ono jest tym, czego chcemy. Dokładna analiza plusów i minusów każdego z rozwiązań skonfrontowana z oczekiwaniami ułatwi poszukiwania.

Na wstępie zastanówmy się zatem, z jakiego rynku chcielibyśmy kupić mieszkanie i co skłania nas ku wybranej opcji – jakie są jej wady i zalety oraz czy profity będą na tyle istotne, że warto przymknąć oko na niedogodności. Niejednokrotnie zdarza się, że poszukując mieszkania z rynku pierwotnego, finalnie dokonujemy zakupu z tzw. drugiej ręki. Nawet, jeżeli rozpoczynając poszukiwania lokalu, jesteśmy nastawienia na zakup z rynku pierwotnego, warto pozostawać otwartym na nieruchomości, które miały już właścicieli. Z reguły są one tańsze nie niż nowe mieszkania, a dzięki temu, że były już użytkowane, mamy poniekąd potwierdzenie tego, że zostały solidnie przygotowane. Co więcej, decydując się na nieruchomość z rynku wtórnego, znacznie krócej będziemy czekali na możliwość wprowadzenia się. 

 

Lokalizacja i marka pod lupą kupującego

Kolejny aspekt to lokalizacja. Tak naprawdę jest jednym z najistotniejszych czynników, gdyż przekłada się nie tylko na cenę mieszkania, ale również na codzienny komfort czy koszty życia. Jak wiadomo bliskość najważniejszej infrastruktury ma kluczowe znaczenie na organizację każdego dnia, a tym samym na czas wolny. Ponadto wytypowanie rejonu, w którym chcielibyśmy zamieszkać, pozwoli zawęzić poszukiwania ofert tylko z interesującego nas obszaru. Nie mniej ważne od lokalizacji są stawki. Określenie zakresu cenowego, który odpowiada naszym możliwościom finansowym, to kolejna wytyczna, według której szybciej ominiemy lokale, będące poza naszym zasięgiem.

Pierwsze typy naszego potencjalnego mieszkania można wyznaczyć, sugerując się marką inwestora. Jeśli znane są nam wiarygodne opinie na temat jakości realizacji przeprowadzonych przez danego dewelopera i do gustu przypadają nam jego projekty, to także sposób na znalezienie oferty dla siebie. Bez względu na sposób poszukiwania lokum, warto odwiedzać strony firm deweloperskich. Są one bowiem źródłem szczegółowych informacji dotyczących inwestycji. To dostęp do danych odnoszących się nie tylko do konkretnego lokalu, ale również organizacji terenu wokół budynku.

 

Mieszkanie z sieci czy z gazety?

Kiedy wiemy, czego szukamy, sprawniej przebrniemy przez niezliczoną liczbę ogloszeń. Jednym z najbardziej popularnych – a jednocześnie podejmowanych jako pierwszy krok – sposobów jest przejrzenie ofert zamieszczonych w internecie. Ten z kolei obfituje w strony poświęcone tego typu ogłoszeniom, ale warto skupić się na kilku, godnych zaufania portalach. Pomocne mogą okazać się też fora internetowe, gdzie zasięgniemy opinii innych – czy to o danej lokalizacji, czy też deweloperze.

Choć mniej popularnym, a równie dobrym jak internet, miejscem na znalezienie mieszkania jest prasa. Szczególnie warto sięgać po tę branżową, poświęconą nieruchomościom, ponieważ poza ogłoszeniami publikowane są w niej artykuły poruszające wiele zagadnień związanych z zakupem mieszkania. Tutaj swoją wiedzą chętnie dzielą się nie tylko projektanci wnętrz czy doradcy finansowi, ale również prawnicy. Oprócz tego na stronach gazet bardzo często swoje usługi oferują firmy wykończeniowe i różnego rodzaju fachowcy, co może okazać się przydatne na późniejszym etapie.

Ogłoszenie w prasie
Ogłoszenie w prasie czy w internecie?

 

Licytacje komornicze jako alternatywa

Interesującą szansę na znalezienie mieszkania stwarzają licytacje komornicze. Warto prześledzić aktualne postępowania egzekucyjne, gdyż cena takiej nieruchomości bywa nawet o ¼ niższa niż wynosi jej faktyczna wartość rynkowa. Uczestnictwo w licytacji wiąże się jednak z obowiązkiem wpłacenia 1/10 oszacowanej sumy w postaci wadium. Zakup mieszkania z licytacji komorniczej wśród niektórych osób rodzi obawy o bezpieczeństwo takiej transakcji. Pamiętać należy, że lokal kupiony na drodze postępowania egzekucyjnego jest wolny od obciążeń, tj. np. hipoteka, a dobro kupującego jest zabezpieczone.

Jeśli wszystkie metody zawiodą lub nie chcemy poświęcać procesowi szukania mieszkania tyle czasu, ile on wymaga, gdy zajmujemy się tym samodzielnie, zawsze można udać się do pośrednika. Profesjonalista zajmie się wszystkim, a naszym zadaniem będzie w tym przypadku przedstawienie mu naszych oczekiwań i wybór spośród przygotowanych przez niego ofert. Trzeba też uwzględnić czas potrzebny na wizyty w wytypowanych lokalach (pod warunkiem, że już istnieją) lub biurach sprzedażowych. Agent nieruchomości ma lepszy dostęp do źródeł ogłoszeń  i sprawdzone metody poszukiwania, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo, że znajdziemy lokal, jakiego szukamy.

Znalezienie mieszkania to tylko pierwsza przeprawa na drodze po klucze do własnego mieszkania. Później przyjdzie się zmierzyć z jego wykończeniem czy formalnościami. Jednak radość z własnej nieruchomości jest warta trudu związanego z jego poszukiwaniem.
 

Źródło: KRN.pl | 2019-01-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

mariusz ⋅ 23-01-2019 | 23:05

Kilka dni temu odebraliśmy z żoną mieszkanie na nowym osiedlu Forum Wola w Warszawie. Długo szukaliśmy inwestycji i lokalu, który nas zadowolił. Od początku wiedzieliśmy, że chcemy nowe mieszkanie, bo ceny na rynku wtórnym w ostatnich latach tak wzrosły, że nie opłaca się kupować używanego. Drugim kryterium był renomowany deweloper, w naszym wypadku Robyg. Szczegółowych informacji o jego inwestycjach zasięgnęliśmy w jego biurze sprzedaży. Potem wzięliśmy pod uwagę lokalizację, projekt i oczywiście cenę. Długo to wszystko trwało, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z dokonanego wyboru.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciagaraże na sprzedażdomy na wynajemdomy na wynajem powiat Inowrocławskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Brzeskidomy na sprzedaż gmina Olsztynekmieszkania na wynajem gmina Opole Lubelskiemieszkania na sprzedaż w Cybulkachmieszkania na wynajem w Dąbrowejdomy na wynajem w Bryskach

Deweloperzy

);