Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Licytacje komornicze online – nowy sposób na zakup mieszkania

Licytacje komornicze online – nowy sposób na zakup mieszkania

Krajowa Rada Komornicza chce uruchomić system umożliwiający przeprowadzanie licytacji komorniczych przez Internet. Oznaczałoby to, że drogą elektroniczną można będzie stać się właścicielem mieszkania pozostającego w rękach komornika.

W zależności od lokalizacji ceny mieszkań deweloperskich oraz tych z przysłowiowej drugiej ręki mogą się znacząco różnić. Zakup mieszkania z rynku wtórnego to szansa na zaoszczędzenie oraz nabycie lokalu w atrakcyjnym sąsiedztwie, na co nie zawsze można liczyć w przypadku nowych inwestycji, powstających na obrzeżach. Miejsc, w których można znaleźć interesujące oferty jest wiele. W swoich poszukiwaniach warto pamiętać także o licytacjach komorniczych. Już wkrótce będą one bardziej dostępne.

Już wkrótce uruchomiony zostanie system e-licytacje, pozwalający na uczestnictwo w licytacjach bez konieczności wychodzenia z domu. Korzystający z programu licytant będzie mógł w wygodny sposób zapoznać się z interesującą go nieruchomością i podjąć bezpieczną transakcję.
W ostatnich latach zaobserwowaliśmy spadek zainteresowania egzekucjami ruchomości, zarówno ze strony wierzyciela, jak i potencjalnych nabywców. Wierzyciele coraz rzadziej preferują ten sposób egzekucji, jako mało skuteczny w stosunku do nakładów. Aktualnie przychód z licytacji np. ruchomości stanowi ok. 0,7 proc. ogólnego przychodu kancelarii – mówi Monika Janus z Krajowej Rady Komorniczej.

Przyczyną sytuacji jest m.in. dostępność obiektów poddanych licytacjom. Często znajdują się one w zbyt dużej odległości od miejsca zamieszkania potencjalnego nabywcy, co w większości przypadków oznacza niemożność uczestnictwa w procesie, a nawet utrudnia dostateczne zapoznanie się z licytowanym obiektem. Czynnikiem zniechęcającym do brania udziału w licytacjach okazuje się również aspekt psychologiczny. Wielu potencjalnych licytantów ma opory ze względu na fakt, że większość z poddanych licytacji nieruchomości jest zajmowane przez dłużnika.
 

Licytacje komornicze przez internet


Jak się okazuje, system e-licytacji sprawdził się już w krajach nadbałtyckich oraz wielu państwach Unii Europejskiej, w tym na Węgrzech. Dokładna data uruchomienia programu w Polsce nie jest jeszcze znana, ale ma to być kwestia kilku najbliższych miesięcy. Kompleksową obsługą portalu zajmie się Krajowa Rada Komornicza – organ będzie odpowiedzialny za zorganizowanie portalu, jego autoryzację, a także bieżącą kontrolę. Działanie systemu e-licytacje opiera się na funkcjonowaniu znanych już na rynku portali komercyjnych. Jego uruchomienie oczywiście nie usunie z obrotu prawnego tradycyjnych form licytacji, jednak w lepszy sposób ma zaspokajać wierzyciela. Z uwagi na medium, w jakim mają się one odbywać formuła musiała zostać dostosowana do wynikających z tej formy uwarunkowań.

strona: [ 1 ] 2
Źródło: KRN.pl | 2018-04-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Apartamenty Lema
Sand Hotel ****
Osiedle Klonowe 14
Oaza Bronowice
CHE162PI47

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 
Super oferta: / poprzednia następna