Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Idealne mieszkanie w mieście dla rodziny – jak je wybrać?

idealne-mieszkanie-w-miescie-dla-rodziny-jak-je-wybrac
Idealne mieszkanie w mieście dla rodziny – jak je wybrać?

Zakup mieszkania to dla wielu osób jedna z najważniejszych życiowych inwestycji. Ceny nieruchomości cały czas rosną, dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór. Na co zwracają uwagę rodziny chcące nabyć własne M? Co liczy się dla nich najbardziej – koszt, metraż, lokalizacja, a może coś zupełnie innego?

Wybór własnego mieszkania to bardzo poważna decyzja, do której warto dobrze się przygotować. Obecna oferta deweloperów jest na tyle szeroka, że z pewnością każdy klient znajdzie coś dla siebie. Jak wynika z danych udostępnionych przez GUS, w ubiegłym roku oddano do użytku łącznie 234,9 tys. mieszkań o całkowitej powierzchni 21,8 mln mkw. Są wśród nich zarówno niewielkie kawalerki, jak i przestronne apartamenty. 

Idealne mieszkanie dla rodziny – jak je znaleźć?

Mieszkanie, w którym mieszka kilka osób, musi pełnić liczne funkcje i zaspokajać różnorodne potrzeby. Dosadnie przekonaliśmy się o tym w czasie pandemii, gdy wiele osób pracowało w trybie home office, a dzieci przez długi okres uczyły się zdalnie. 
Własna przestrzeń powinna więc być na tyle przestronna, by dawać poczucie komfortu każdemu z domowników. Wybór mieszkania dla rodziny – szczególnie z dziećmi – jest znacznie trudniejszy niż w przypadku singla. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę? Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
  • metraż,
  • układ mieszkania,
  • standard wykończenia,
  • lokalizację,
  • infrastrukturę w okolicy oraz bliskość węzłów komunikacyjnych,
  • cenę,
  • rodzaj finansowania
 

Metraż i układ mieszkania to połowa sukcesu

Statystyki pokazują, że największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe o powierzchni ok. 40 mkw. To właśnie ich sprzedano w 2021 r. najwięcej. 
Rodziny z dziećmi zazwyczaj decydują się na większe nieruchomości – jak podaje portal Obido.pl. Ich metraż w zależności od ilości potomstwa wynosi średnio 60- 80 mkw. Wiele osób traktuje zakup mieszkania jako inwestycję na lata, dlatego zależy im, aby dzieci miały osobne pokoje. Zazwyczaj jednak nie wiąże się to z wyborem większej nieruchomości, lecz innym rozkładem – rodziny z dwójką lub trójką dzieci chętnie kupują mieszkania wielopokojowe, nawet jeśli są one niewielkie. Dzięki temu każdy z domowników zyskuje swoją przestrzeń oraz prywatność. 
 
- W przypadku rodzin wielodzietnych dobrze wybierać spośród ofert, w których projekt uwzględnia dwie łazienki albo przynajmniej oddzielną toaletę, dzięki czemu poranki nie będą tak stresujące. Małym dzieciom najlepiej zapewnić spokojny sen, więc ich pokoje powinny znaleźć się nieco dalej od wejścia do mieszkania czy salonu, gdzie wieczory spędzają rodzice – tłumaczy Urszula Krukowska z RealCo.
- Mieszkania deweloperskie często można modyfikować, a niektóre zmiany może wprowadzić sam deweloper, zwłaszcza jeśli projekt jest na wczesnym etapie budowy, a umowa na zakup została już podpisana – dodaje.

Taras lub przydomowy ogródek mile widziany

Pandemia sprawiła, że wiele osób całkowicie zmieniło podejście do własnego mieszkania. Przestało ono być wyłącznie sypialnią, a stało się miejscem pracy i odpoczynku. Jako społeczeństwo coraz bardziej doceniamy przestronną, przytulną przestrzeń, możliwość wydzielenia miejsca na chociaż niewielki gabinet, a także możliwość przebywania na świeżym powietrzu. Przynależny do mieszkania balkon stał się już niemal standardem. Rodziny z dziećmi chętnie wybierają natomiast nieruchomości z dużym tarasem lub ogródkiem. 
 

Lokalizacja równie kluczowa

Kupując mieszkanie zazwyczaj zwracamy dużą uwagę na okolicę, w której się ono znajduje. Rodziny z dziećmi częściej decydują się na nieruchomości położone na obrzeżach miasta, w cichych, spokojnych dzielnicach. Ważna jest dla nich także infrastruktura. 
 
- Na znaczeniu zyskują inwestycje zapewniające szeroki dostęp do usług niezbędnych mieszkańcom. Przedszkola, szkoły, opieka medyczna, tereny rekreacyjne, miejsca do uprawiania sportu czy przestrzenie coworkingowe dostępne w bezpośredniej bliskości, to dziś kryteria mówiące o tym, czy inwestycja jest atrakcyjna dla klienta – tłumaczy w rozmowie z Business Insider dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Robyg Anna Wojciechowska. 
 
Odległość od węzłów komunikacyjnych pełni również istotne znaczenie. Bliskość przystanków MPK oraz dobry dojazd do pozostałych części miasta sprawia, że dzieci szybciej zaczynają się po nim samodzielnie poruszać, co eliminuje konieczność ciągłego podwożenia ich do szkoły czy na zajęcia dodatkowe. 
Dobra infrastruktura ma znaczenie nie tylko dla rodzin – coraz więcej osób kupuje mieszkania w okolicy, która została zagospodarowana w myśl idei miasta piętnastominutowego. Daje to znacznie większy komfort, a jednocześnie pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. 
 

Wysoki standard mieszkania mile widziany

Rodziny z dziećmi zdają sobie sprawę z tego, że wybrane przez nich mieszkanie powinno spełniać nie tylko bieżące wymagania, ale również te, które pojawią się z biegiem lat, np. gdy potomstwo podrośnie. W związku z tym częściej decydują się na mieszkania w wyższym standardzie, które wyróżniają się funkcjonalnością i dają możliwość pewnych modyfikacji. 
W cenie są więc przestronne pomieszczenia z dużą liczbą okien, które w razie potrzeby można przedzielić ścianą działową tworząc dodatkową, zamkniętą przestrzeń, antresole czy mieszkania dwupoziomowe. Rodziny z wiadomych powodów zwracają uwagę na ilość miejsc parkingowych przynależnych do mieszkania (lub szerokość garażu, która pomieści więcej niż 1 samochód). Liczy się także dostępność komórek lokatorskich, miejsc do przechowywania rowerów itp. Młode małżeństwa z dziećmi częściej decydują się również na zakup mieszkania na zamkniętych, strzeżonych osiedlach. 
 

Cena i sposób finansowania podstawą zakupu

Mimo że zdecydowana większość transakcji na rynku nieruchomości mieszkaniowych finansowana jest kredytem hipotecznym, w ostatnim czasie coraz częściej dostrzega się pewne wahanie przed pojęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania w banku. Wpływ na to ma bieżąca sytuacja polityczno-gospodarcza, a przede wszystkim tocząca się w Ukrainie wojna, stale rosnąca inflacja oraz kolejne podwyżki stóp procentowych. 
 
 – Coraz częściej słyszy się, że to nie jest dobry moment na zadłużenia, ale powinniśmy mieć cały czas z tyłu głowy. Jeśli ktoś ma zdolność kredytową i potrzebę mieszkaniową, to kredyt jest wciąż dobrym rozwiązaniem – podsumowuje Urszula Krukowska. 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-05-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemhale i magazyny na wynajemdziałki do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Dąbrowskidomy na wynajem powiat Gostynińskidomy na wynajem gmina Prażmówlokale użytkowe na wynajem gmina Aleksandrów Kujawskimieszkania na sprzedaż w Nowiniemieszkania na sprzedaż w Pniewiemieszkania na sprzedaż w Brodach Dużych

Deweloperzy

);