Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Domek na drzewie – jak zbudować? Instrukcja krok po kroku

domek-na-drzewie-jak-zbudowac-instrukcja-krok-po-kroku
Domek na drzewie – jak zbudować? Instrukcja krok po kroku

Budowa domku na drzewie, choć daje frajdę, to jednocześnie jest to wymagający projekt. Od czego zacząć? Jak się za to zabrać i czego potrzebujesz? Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak zbudować domek na drzewie.

Do budowy domku na drzewie potrzeba projektu, odpowiednich narzędzi i… dużo wolnego czasu. Tego ostatniego zwykle mamy najmniej. Warto więc dobrze się przygotować, by praca szła sprawnie i bez komplikacji.
 

Domek na drzewie – jak zacząć?

 
Czy wiesz, od czego zacząć budowę domku na drzewie? Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki.
 
 1. Wybierz odpowiednie drzewo. Powinno być zdrowe, stabilne i dobrze ukorzenione. Ponadto wybierz taką roślinę, która będzie w stanie utrzymać konstrukcję domku i udźwignie jego użytkowników. Drzewo powinno więc być wystarczająco duże i mocne. Pamiętaj, że na taki pień i ulokowany na nim domek będą oddziaływać warunki atmosferyczne, np. silny wiatr.
 2. Sporządź plan działania. Z pewnością przyda się dokładny projekt konstrukcji domku na drzewie. Określ w nim wymiary budowli, dokładny kształt, usytuowanie wejścia, liczbę i rozkład okien oraz inne ważne szczegóły, które zamierzasz w domku uwzględnić.
 3. Przygotuj odpowiednie narzędzia i elementy. Przydatną listę znajdziesz poniżej.
 4. Zacznij od zamontowania platformy, która będzie stanowić podstawę domku i jego podłogę.
 5. Teraz pora na konstrukcję – zajmij się ścianami oraz dachem. Zadbaj o materiały wysokiej jakości, które odwdzięczą ci się jakością i wytrzymałością. Dach zabezpiecz od spodu folią. Na wierzch możesz położyć blachę lub deski. Warto przy tym pamiętać, że ta pierwsza opcja nie jest najlepszym pomysłem, jeśli domek będzie narażony na ogrzewanie bezpośrednimi promieniami gorącego słońca.
 6. Upewnij się, że nigdzie nie pozostały żadne wystające gwoździe ani inne potencjalnie niebezpieczne elementy. To bardzo ważne, jeśli użytkownikami budowli mają być małe dzieci.
 7. Najtrudniejsze już za tobą. Teraz wystarczy wykończyć wnętrze. Zgromadź elementy wykończeniowe i dekoracje. Stwórz przytulne wnętrze, w którym czas będzie miło płynął.
 8. Upewnij się, że konstrukcja jest wytrzymała i solidna. Tam, gdzie uważasz to za konieczne, przymocuj również odpowiednie barierki, które zapobiegną ewentualnemu przypadkowemu wypadnięciu.
 9. Zaimpregnuj drewno. Aby domek wytrzymał długie lata, od początku należy zadbać o jego pielęgnację. Konserwacja zabezpieczy poszczególne elementy przed wilgocią, pleśnią i grzybami.
 

Domek na drzewie – jakie narzędzia są potrzebne?

 
Budowa domku na drzewie wymaga zastosowania różnych narzędzi do cięcia, szlifowania, wiercenia, wkręcania, montażu poszczególnych elementów i wykończenia wnętrz. Oto lista podstawowych narzędzi, które mogą być przydatne podczas budowy domku na drzewie:
 
 • młotek – konieczny, bo będziesz wbijać gwoździe;
 • wiertarka – do wiercenia otworów w drewnie, które posłużą do montażu elementów domku;
 • ręczna lub elektryczna piła do cięcia drewna – może przydać się zarówno piła do cięcia poprzecznego, jak i piła tarczowa;
 • elektryczna wkrętarka – ułatwi mocowanie wkrętów i śrub;
 • szlifierka – drewno musi być gładkie i pozbawione drzazg;
 • poziomica – przyda się do sprawdzania poziomu i pionu;
 • miarka – konieczna do dokładnego pomiaru drewnianych elementów i innych materiałów;
 • sekator – posłuży do usuwania lub przycinania drobniejszych gałęzi wokół domku;
 • drabina – bez niej ani rusz.
 
Przydadzą się też odpowiednie materiały. Jeśli chodzi o wybór drewna, dobrym pomysłem będzie dąb lub buk. Można też użyć drewna sosnowego, które jest stosunkowo niedrogie. W zależności od projektu mogą sprawdzić się deski, palety lub ich elementy, drewniane słupy oraz belki, blacha, płyty OSB. Z kolei do dekoracji przydadzą się np. lampki ogrodowe, które będą również pełnić rolę oświetlenia domku wieczorem. Warto wybrać takie, które są ładowane przez promienie słońca. Nie zapomnij też o wygodnych poduszkach, uroczych zasłonkach… a resztę zostaw dziecku. Ono na pewno lepiej wie, co mu się podoba.
 

Domek na drzewie a przepisy prawne

 
Mamy dobrą wiadomość – przepisy nie wymagają od ciebie posiadania specjalnych zezwoleń na budowę domku na drzewie. Musisz jednak pamiętać, że nie zwalnia cię to z zachowania wszelkich względów bezpieczeństwa. Zadbaj o zdrowe i solidne drzewo, na którym powstanie ta konstrukcja. Upewnij się też, że domek powstał z dbałością o jakość, bezpieczeństwo i estetykę.
 
Oczywiście, nie możesz swobodnie budować domku na drzewie, które jest np. pod ochroną. Wówczas lepiej upewnić się, czy można tak ingerować w jego pień.
 

Domek na drzewie – koszt

 
Ostatnia kwestia, którą warto poruszyć, to koszt wybudowania domku na drzewie. Niestety, oszacowanie końcowej ceny takiej budowli jest praktycznie niemożliwe. Wszystko bowiem zależy od stopnia skomplikowania projektu.
 
Wybór materiałów również wpłynie na ostateczny koszt budowy. Wykorzystanie wysokiej jakości, trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów będzie droższe niż ich mniej wytrzymałe alternatywy. Warto mieć jednak na względzie, że koszt ten zwróci się w postaci bezpieczeństwa i wieloletniej eksploatacji bez konieczności poprawek i wymiany zniszczonych elementów. 
Źródło: KRN.pl | 2023-05-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniahale i magazyny na sprzedażinne nieruchomości do kupieniadomy na wynajem powiat Kazimierskidomy na sprzedaż powiat M. Zielona Góralokale użytkowe na sprzedaż gmina Drelówdomy na sprzedaż gmina Konstancin-Jeziornamieszkania na wynajem w Gołogórzemieszkania na wynajem w Dusiniemieszkania na wynajem w Ciemniewie

Deweloperzy

);