Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Deweloperzy trzymają w zanadrzu sporo pozwoleń na budowę

IzaBella Skalna | 2023-03-03

Deweloperzy trzymają w zanadrzu sporo pozwoleń na budowę
Deweloperzy trzymają w zanadrzu sporo pozwoleń na budowę

W ostatnich miesiącach deweloperzy uzyskali sporo pozwoleń na budowę, z tym że póki co wstrzymują się z rozpoczęciem nowych inwestycji. Decyzja ta podyktowana jest w głównej mierze trwającym od dłuższego czasu kryzysem na rynku nieruchomości. Niebawem sytuacja ta może się diametralnie zmienić, a popyt na mieszkania stanie się ponownie wysoki.

Początek roku i ponad 10 tys. nowych pozwoleń na budowę

 
Dane GUS z początku bieżącego roku wskazują, że deweloperzy, zamiast rozpoczynać nowe inwestycje, ubiegają się o kolejne pozwolenia na budowę. Dotyczą to aż 10,2 tys. mieszkań, co rodzi przekonanie, jakoby firmy deweloperskie przygotowywały się na lepsze czasy. Ilość pozwoleń, choć jest mniejsza niż rok temu, to i tak przewyższa liczbę projektów, gdzie aktualnie trwają prace budowlane. 
 
Należy jednak mieć na uwadze, iż wydawane pozwolenia na budowę nie są wcale dobrym wyznacznikiem oceny koniunktury w branży mieszkaniowej. Często można bowiem spotkać się z tym, że właściciele działek starają się o pozwolenie na budowę tylko i wyłącznie po to, aby podnieść w ten sposób wartość nieruchomości. Zdarza się też tak, że nowo wydane pozwolenia nie są w ogóle wykorzystywane, a jeśli już dochodzi do rozpoczęcia budowy, to po długim czasie. Nie zmienia to faktu, że obecnie deweloperzy dysponują niemałym zapleczem tego rodzaju decyzji administracyjnych. Według wyliczeń w 2022 roku otrzymali ich 203 tys. Liczba ta jest większa o 88 tysięcy od ilości mieszkań, których budowę faktycznie rozpoczęli. 
 

Czy deweloperzy szykują grunt na lepsze czasy?

 
Duża liczba pozwoleń na budowę, o które w ostatnich miesiącach ubiegali się deweloperzy, nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. Dzięki nowym regulacjom KNF banki nie mają już tak zaostrzonej polityki w trakcie badania zdolności kredytowej wnioskodawców. W związku, z tym szacuje się, że w najbliższym czasie zdolność kredytowa Polaków może wzrosnąć o około 20 proc. 
 
Kolejnym bodźcem, jaki ma szansę skutecznie ożywić rynek nieruchomości, może być nowy program mieszkaniowy, który ma wejść w życie w lipcu tego roku. W tym przypadku rząd ma zagwarantować Polakom dostęp do tanich kredytów oprocentowanych na 2 proc. Oznacza to, że zaciągnięcie zobowiązania finansowego stanie się nawet 4 razy tańsze niż przy standardowej ofercie. Wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych, a tym samym nowych mieszkań powoduje, że deweloperzy zmuszeni będą w niedalekiej przyszłości podjąć się nowych inwestycji. 
 

Czym spowodowana jest wstrzemięźliwość deweloperów?

 
Nim program mieszkaniowy wejdzie w życie, potrzebna jest nowa ustawa, a nad tą wciąż pracuje rząd. Stąd też, póki co dane GUS podtrzymują informacje o spadku liczby rozpoczynanych inwestycji szacowanym na prawie 21 proc. W styczniu tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę jednie 5,8 tys. mieszkań. Ich wstrzemięźliwość jest w pełni uzasadniona. Firmy deweloperskie doskonale zdają sobie sprawę z tego, iż formalnie RPP nie zakończyła jeszcze swoich podwyżek stóp procentowych, które mają miejsce cyklicznie od wielu miesięcy. I choć zdolność kredytowa Polaków podniosła się w drugiej połowie lutego br., to nadal nie jest ona zachęcające lub też wystarczająca, by ubiegać się o kredyt. 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2023-03-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniagaraże na wynajemmieszkania do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Częstochowskimieszkania na sprzedaż powiat Myślenickilokale użytkowe na wynajem gmina Przasnyszlokale użytkowe na sprzedaż gmina Ciepielówmieszkania na wynajem w Dąbrowicymieszkania na wynajem w Widziszewiemieszkania na sprzedaż w Czajkach

Deweloperzy

);