Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Podwyżki stołecznych cen mieszkań o ponad 1000 zł/mkw.

Podwyżki stołecznych cen mieszkań o ponad 1000 zł/mkw.

Zestawienie cen z III kw. 2019 r. i porównanie ich z zeszłorocznymi stawkami pokazuje, że na zakup mieszkania w Warszawie trzeba mieć nawet ponad 1000 zł/mkw. więcej niż rok temu.

Podwyżki cen nieruchomości to pokłosie problemów, jakie w ostatnim czasie dotknęły rynek mieszkaniowy. Od dłuższego czasu związani z branżą eksperci zwracają uwagę na drożejące ceny materiałów budowlanych, rosnące koszty usług oraz braki w kadrze pracowników. To wszystko prowadzi do powstawania zatorów płacowych, a dane BIK informują o kolejnych dłużnikach widniejących w rejestrach. To, co dzieje się za kulisami sektora deweloperskiego, w swoich portfelach odczuwają nabywcy.
 

Warszawa w czołówce mieszkaniowej drożyzny

Warszawski rynek nieruchomości należy do najdroższych w Polsce. W niektórych stołecznych dzielnicach cena metra kwadratowego mieszkania już dawno przekroczyła pułap 10 tys. zł. Porównując stawki obowiązujące jeszcze rok temu, można zauważyć podwyżki dochodzące do poziomu przekraczającego nawet 1000 zł/mkw.

Analiza raportu Ronin24.pl opracowanego na podstawie ofert zamieszczonych w portalu KRN.pl pokazuje, że stołeczne ceny mieszkań poszybowały w górę. Prezentowane dane dotyczą III kw. br. w odniesieniu do średniej ceny za metr kwadratowy mieszkania o powierzchni 55 mkw. Pomiędzy poszczególnymi dzielnicami rysują się spore dysproporcje cenowe – zarówno w odniesieniu do stawek bieżących, jak i różnic, jakie zaszły na przestrzeni roku.

 

 Zestawienie warszawskich dzielnic w odniesieniu do średnich cen mieszkań mkw. w III kw. 2018 i 2019 r., źródło: ronin24.pl

 

Najniższe podwyżki dotknęły Śródmieście

Jak wiadomo, bez względu na miasto, najwyższe ceny nieruchomości zawsze charakteryzują dzielnicę Śródmieście. Stołeczne realia w III kw. 2019 r. wywindowały tutaj koszt 1 mkw. do 13 091 zł. Nie jest to jednak dzielnica, w której doszło do najwyższego skoku – co ciekawe, w Śródmieściu odnotowano podwyżkę na najniższym w Warszawie poziomie i zamyka się ona w 334 zł. Za to prawdziwego szoku mogły doznać osoby planujące zakup mieszkania w dzielnicach Wesoła, Bielany czy Mokotów. Jeśli zaznajamiały się z ofertami deweloperów z końca września 2018 r., średnie stawki wynosiły odpowiednio 6946, 8462, 9455 zł/mkw. Po roku wzrosły one w odniesieniu do Wesołej o 1348 zł. Z kolei mieszkanie w Bielanach jest już droższe o 1174 zł, a w Mokotowie o 1120 zł. Niewiele niższe skoki cenowe mogli zaobserwować nabywcy lokali w Ochocie – z 10 063 do 11 034 zł/mkw. czy Targówku z 7467 do 8427 zł/mkw. Różnica przekraczająca 900 zł dotyczy także Ursynowa, gdzie stawka na koniec września br. wyniosła średnio 9963 zł/mkw.

Należący do najdroższych dzielnic Warszawy Żoliborz odnotował pod koniec III kw. 2019 r. stawkę 10 926 zł/mkw. W tym samym okresie w ubiegłym roku, kupując mieszkanie w tym rejonie stolicy, trzeba było liczyć się z wydatkiem rzędu 10 035 zł/mkw. W granicach 806-811 zł na metrze kwadratowym doszło do wzrostu cen w Pradze Południowej, Bemowie i Ursusie. Pozostałe dzielnice zamknęły cenowe skoki w przedziale od ponad 400 do 666 zł.

W odniesieniu do warszawskiej średniej, która na koniec września br. wynosiła 9848 zł/mkw., zaobserwowano wzrost równy 744 zł. W analogicznym okresie 2018 r. średnia cena stołecznych mieszkań z rynku pierwotnego oscylowała wokół 9104 zł/mkw.


Średnia cena 1 mkw. mieszkania o powierzchni 55 mkw. w Warszawie, źródło: ronin24.pl

Źródło: KRN.pl | 2019-11-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

Pan ⋅ 21-11-2019 | 08:37

Tylko wypatrywac pęknięcia bańki na poziomie dwucyfrowym!!!

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażgaraże na wynajemmieszkania na wynajemmieszkania na wynajem powiat Brzeskimieszkania na wynajem powiat Biłgorajskilokale użytkowe na wynajem gmina Sulmierzycemieszkania na wynajem gmina Skrwilnomieszkania na sprzedaż w Konopkach Chudychmieszkania na sprzedaż w Gocławiemieszkania na wynajem w Pomietowie

Deweloperzy

);