Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Bezpieczne mieszkanie, czyli ozonowanie w walce z koronawirusem

Czy mieszkanie, w którym przebywali chorzy na COVID-19 warto ozonować?
Czy mieszkanie, w którym przebywali chorzy na COVID-19 warto ozonować?

Czy ozonowanie nieruchomości jest skutecznym i bezpiecznym sposobem dezynfekcji?

Pandemia COVID-19 w Polsce nie daje za wygraną. W ostatnich dniach drastycznie wzrosła liczba nowych zachorowań, a rząd wprowadził ponowne zwiększenie ograniczeń społeczno-gospodarczych. Polacy poszukują skutecznych rozwiązań gwarantujących skuteczną ochronę przed wirusem SARS-CoV-2. Jednym z nich ma być ozonowanie mieszkań

 

Dezynfekcja naturalnym ozonem

Ozon – alotropowa odmiana tlenu – jest silnym utleniaczem fotochemicznymi. Tym samym charakteryzuje się wysokimi właściwościami antyseptycznymi. Przy jego użyciu możliwe jest wyeliminowanie z otoczenia nie tylko nieprzyjemnych zapachów, ale również pleśni, bakterii na nawet wirusów. Zaletą ozonu jest również jego gazowa postać, co ułatwia dotarcie mu do trudnodostępnych części dezynfekowanych pomieszczeń. Ozon jest często wykorzystywany do uzdatniania wody, jak też do dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych. Ta metoda nie wymaga wykorzystania środków chemicznych. Oparta na naturalnych właściwościach gazu, uważana jest za ekologiczną technikę odkażania powierzchni.

 

Niebezpieczna reakcja chemiczna?

Chociaż ozonowanie uważa się za jedną z bardziej naturalnych metod walki z wirusami, nie można bezkrytycznie podejść do jej bezpieczeństwa dla zdrowia człowieka. Co więcej, technika dezynfekcji jest jedną z zalecanych przez Ministerstwo Rozwoju dla obiektów hotelowych. Jednak jej skuteczność i bezpieczeństwo są w pełni zależne od właściwego przeprowadzeniu procedury odkażania pomieszczeń. Proces powinien być zrealizowany przez firmy specjalizujące się w tego rodzaju rozwiązaniach, które w swojej działalności wykorzystują wysokiej klasy generatory ozonu oraz zachowują maksymalne zasady bezpieczeństwa. Najważniejszą z nich jest to, by w dezynfekowanych pomieszczeniach nie znajdowali sięludzie oraz zwierzęta i rośliny. Należy także zadbać o  dokładne uszczelnienie pomieszczenia oraz ponowne udostępnienie go użytkownikom po dokładnym przewietrzeniu mieszkania i po upływie odpowiedniego czasu od przeprowadzenia procesu. Niezachowanie odpowiednich norm bezpieczeństwa w tym zakresie może być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

– W stężeniach wywierających działanie biobójcze ozon z uwagi na swe właściwości utleniające wywiera wybitne nasilone działanie drażniące na spojówki i błonę śluzową dróg oddechowych, czego efektem mogą być piekące bóle i zaczerwienie spojówek, kaszel, świszczący oddech, trudności w oddychaniu, pogorszenie funkcji płuc w badaniu spirograficznym, wzrost częstości i ciężkości napadów astmy u osób cierpiących z powodu tej choroby oraz nasilenie dolegliwości u osób ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego i układu krążenia – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Juszczyk, Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Sam proces ozonowania może trwać kilka godzin, co zależne jest od wielkości dezynfekowanej powierzchni.

 

Skuteczność w walce z wirusami

NIZP–PZH wyraża również wątpliwość co do pewnej skuteczności metody ozonowania pomieszczeń w walce z wirusami. Jej efektywność zależy przede wszystkim od możliwości technicznych zastosowanego generatora ozonu.

– W odniesieniu do niektórych takich urządzeń wykazano, że pozwalają one jedynie na redukcję liczebności cząstek wirusa o 1 - 3 rzędy wielkości w dziesiętnej skali logarytmicznej, co nie jest wystarczające do uznania skutecznego działania wirusobójczego i pozwala mówić raczej o działaniu higienizującym – podkreśla dr n. med. Grzegorz Juszczyk. – Proces dezynfekcji zakłada obniżenie liczby drobnoustrojów do poziomu, który nie powoduje infekcji. Jeśli wymagany stopień redukcji nie jest osiągany, nie można mieć pewności, że warunek ten został spełniony.


Utrudnieniem w jednoznacznej ocenie skuteczności ozonowania w walce z wirusami jest brak dostatecznej wiedzy i zaleceń w tym zakresie.

 

Ozonowanie a COVID-19

Powyższy pogląd podziela również Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, który wskazuje, że aktualnie brak jest bezsprzecznych dowodów potwierdzających skuteczność ozonowania w walce z wirusem SARS-CoV-2. Z drugiej strony CIOP zwraca uwagę na potwierdzenia naukowe przyczyniania się wysokiego stężenia ozonu do eliminacji ze środowiska wirusów Polio, HAV czy HBV. Jednak co najważniejsze z aktualnego punktu widzenia, ozon eliminował wirusa SARS-CoV wykrytego w 2003 r. Aktualny wirus wywołujący koronawirusa jest w 85 proc. podobny do tego wykrytego siedemnaście lat temu, co daje wysokie prawdopodobieństwo skuteczności ozonu w jego zniszczeniu.

Obie instytucje – zarówno NIZP-PZH, jak też CIOP – mimo braku jednoznacznych dowodów na skuteczność ozonu w walce z COVID-19 dopuszczają aktualnie stosowanie tej metody dezynfekcji pomieszczeń.

– Procesu ozonowania pomieszczeń nie należy rozważać jako jedynego działania mającego na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i stosować takie działania jedynie w uzasadnionych przypadkach np. w pomieszczeniach, w których przebywały osoby z potwierdzonym zachorowaniem na COVID-19. Stosowanie dezynfekcji w postaci ozonowania nie zwalnia z konieczności dochowania podstawowych, właściwych zachowań w obszarze higieny osobistej ludzi oraz ich najbliższego otoczenia – podkreśla dr n. med. Grzegorz Juszczyk.

 

Koszt ozonowania mieszkań

Popularność wykorzystania ozonu do dezynfekcji pomieszczeń mieszkalnych stopniowo wzrasta. Potwierdzeniem tego jest, chociażby liczba firm oferujących tego rodzaju usługę. Sam koszt ozonowania jest zależny zarówno od lokalizacji nieruchomości, jak i jej powierzchni.

Przykładowo: jedna z warszawskich firm specjalizująca się w ozonowaniu mieszkań wycenia dezynfekcję mieszkania o powierzchnii do 20 mkw. od 120 zł netto. Nieco większą powierzchnię – 20-35 mkw. – można zozonować za 250 zł netto. W przypadku mieszkań powyżej 35 mkw. koszt procesu wynosi 250 zł netto + 100 zł za każdą godzinę pracy generatora ozonu.

Na Śląsku usługa ozonowania pomieszczenia do 75 mkw. to koszt 300 zł, a pomieszczenia od 75 do 150 mkw. – 400 zł.

Na Pomorzu mieszkanie do 50 mkw. można zdezynfekować już za 90 zł, lokal o powierzchni 51-100 mkw. – za 130 zł, a mieszkanie 101-150 mkw. – za 160 zł.

Część firm ozonowanie mieszkań wycenia indywidualnie. I chociaż ceny dezynfekcji nie wydają się wygórowane, warto mieć na uwadze, że jednorazowy zabieg może okazać się niewystarczający w skutecznej walce z SARS-CoV-2.  

Źródło: KRN.pl | 2020-08-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemhale i magazyny na sprzedażkamienice na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Kościańskilokale użytkowe na wynajem powiat Kołobrzeskimieszkania na sprzedaż gmina Turobinlokale użytkowe na wynajem gmina Drelówmieszkania na sprzedaż w Pacółtowiedomy na wynajem w Mikołajewiedomy na sprzedaż w Romanówce

Deweloperzy

);