Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Współwłasność

Jestem współwłaścicielem domu, tzn. parter i pierwsze piętro należą do mnie, właścicielem drugiego piętra jest mój brat, a poddasza – nieżyjąca już siostra. Dom od początku (20 lat) był zamieszkiwany tylko przez moją rodzinę (ja, żona i trójka dzieci). Nikt poza nami nie wkładał żadnych środków finansowych na remonty, nawet części wspólnych (schodów, dachu czy podjazdu). Dom był postawiony przez ojca, moich braci i mnie. Nie ukrywam też faktu, że kolejne naprawy wymagałyby interwencji w części domu nienależące do mnie. Czy jest jakaś możliwość, by zmusić brata do zrzeknięcia się współwłasności?

Niech Pani zwróci uwagę, że w przypadku współwłasności, współwłaściciele powinni ponosić koszty utrzymania nieruchomości i jej remontów w proporcji do swojego udziału w nieruchomości. Przykładowo, jeżeli budynek wymaga remontu dachu i jest trzech współwłaścicieli (każdy po 1/3), to koszty remontu dachu powinni ponieść wszyscy po 1/3 części. Jeżeli koszty koniecznego remontu poniósł tylko jeden z współwłaścicieli, może żądać od pozostałych zwrotu części tych kosztów odpowiadających ich udziałowi w nieruchomości.

Współwłasność poza przypadkami współwłasności przymusowej ma charakter tymczasowy, dlatego przepisy dopuszczają możliwość jej zniesienia w każdym czasie, a roszczenie to nie ulega przedawnieniu i przysługuje każdemu ze współwłaścicieli. Znieść współwłasność można w drodze umowy lub postępowania sądowego. Umowne zniesienie współwłasności może nastąpić tylko wówczas, gdy współwłaściciele dojdą do porozumienia miedzy sobą co do konieczności i sposobu zniesienia współwłasności. Należy pamiętać, że przy umownym zniesieniu współwłasności nieruchomości konieczna jest zawsze forma aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Natomiast w przypadku niemożliwości porozumienia się, współwłaścicielom pozostaje tylko droga sądowa. Postępowanie o zniesienie współwłasności przed sądem ma charakter nieprocesowy, a w celu jego wszczęcia należy złożyć stosowny wniosek. Powinien on zawierać wszystkie elementy wynikające z przepisów o pozwie oraz wymieniać wszystkich zainteresowanych w sprawie (art. 511 k.p.c.). We wniosku należy opisać nieruchomość mającą ulec podziałowi, wskazując miejsce jej położenia, powierzchnię, przeznaczenie, numer księgi wieczystej i oznaczenie geodezyjne. Wnioskodawca może również określić swoje żądania dotyczące sposobu zniesienia współwłasności: np.tak jak zawarto w pytaniu, tj. żądanie przyznania całej nieruchomości wnioskodawcy, który jako jedyny zajmuje tę nieruchomość. Jednak należy pamiętać, że w takim przypadku konieczne będzie spłacenie pozostałych współwłaścicieli w wysokości wartości rynkowej ich udziału w nieruchomości. W przypadku braku porozumienia wysokość spłaty ustali sąd.

2014-06-10

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażdziałki na sprzedażdomy na sprzedażdomy na wynajem powiat Białostockimieszkania na wynajem powiat Skarżyskimieszkania na sprzedaż gmina Boleszkowicedomy na wynajem gmina Policznadomy na sprzedaż w Sierakowiemieszkania na wynajem w Trzebieradzumieszkania na sprzedaż w Kopaninach

Deweloperzy

);