Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zakup nieruchomości od parafii może zwolnić z PCC?

IzaBella Skalna | 2023-05-12

Zakup nieruchomości od parafii może zwolnić z PCC?
Zakup nieruchomości od parafii może zwolnić z PCC?

Okazuje się, że kupując nieruchomość od parafii jesteśmy zwolnieni z podatku PCC. Warunek jest jeden – nieruchomość nie może być wykorzystywana w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jeśli nabywca zamierza wynajmować zakupiony lokal, nie spełnia on tego wymogu, w związku z czym zniesienie powyższej opłaty w jego przypadku nie będzie możliwe.


Kto ma obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

 
Przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy spoczywa na osobie, która dokonuje zakupu, z kolei podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Oznacza to, że kupujący zobligowany jest do złożenia deklaracji PCC oraz do obliczenia i wpłacenia należnej kwoty pieniędzy. Stawki podatku PCC są zróżnicowane i zależą od przedmiotu umowy. W przypadku sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, a także prawa użytkowania wieczystego zastosowanie ma stawka 2 proc. Natomiast stawka 1 proc. odnosi się do umowy sprzedaży innych praw majątkowych.

Inaczej to wygląda, jeśli przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość będąca własnością parafii ewangelicko-augsburskiej. Wówczas nabywanie i zbywanie rzeczy, jak i praw majątkowych przez kościelne osoby prawne w drodze czynności prawnych spadkobrania, zapisu i zasiedzenia zwolnione są z opłaty skarbowej. Oczywiście przepisy te mają zastosowanie tylko wtedy, gdy sprzedawane rzeczy i prawa nie mają związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przez kupującego. Szczegółowe informacje na ten temat uwzględniono w Ustawie z 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
 

Podatek PCC a zakup nieruchomości od parafii


Kościół jako całość, do którego przynależą jednostki organizacyjne takie, jak diecezje, parafie i diakonaty, posiadają osobowość prawną. Niemniej jednak nabywanie oraz zbywanie rzeczy i praw majątkowych przez kościelne osoby prawne jest zwolnione od PCC.  Jak podkreśla dyrektor KIS kluczowe jest to, aby nowy właściciel nieruchomości nie prowadził w niej działalności gospodarczej. Powołując się na ordynację podatkową i Prawo przedsiębiorców ponadto wskazuje on, iż za działalność gospodarczą uznaje się wszystkie czynności zarobkowe wykonywane we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek. Działania te muszą przebiegać w sposób ciągły, stąd też wykonywanie wolnego zawodu również nie wchodzi tutaj w grę.
 
Jeśli nabywca zamierza wynajmować część zakupionej przez siebie nieruchomości, to w rozumieniu Ordynacji podatkowej nieruchomość ta będzie częściowo przeznaczona do wykonywania działalności gospodarczej. Na tej podstawie umowa potwierdzająca nabycie nieruchomości od kościelnej osoby prawnej (parafii ewangelicko-augsburskiej) nie będzie zwolnienia z opodatkowania PCC

Źródło: KRN.pl | 2023-05-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniadomy na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Kolskilokale użytkowe na wynajem powiat Żagańskimieszkania na wynajem gmina Borkowicelokale użytkowe na wynajem gmina Szepietowodomy na wynajem w Damianachdomy na wynajem w Sumówkumieszkania na sprzedaż w Redakach

Deweloperzy

);