Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Polacy nadal kupują nieruchomości, ale za granicą. Co z podatkiem PCC

IzaBella Skalna | 2023-01-20

Polacy nadal kupują nieruchomości, ale za granicą. Co z podatkiem PCC
Polacy nadal kupują nieruchomości, ale za granicą. Co z podatkiem PCC

Polski rynek nieruchomości wyhamował. Widać wyraźnie spadek w ilości zawieranych transakcji, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich miesięcy. Nie zmienia to faktu, że inwestorzy nadal są aktywni, z tym że swoje zakupowe decyzje realizują poza terytorium naszego kraju. Z racji tego, że umowa sprzedaży nieruchomości wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku PCC przez kupującego, pojawia się pytanie, co w sytuacji, gdy nabywany lokal znajduje się za granicą. Czy w takim przypadku konieczne staje się odprowadzenie podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zakup nieruchomości znajdującej się za granicą a podatek PCC

 
Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych zakres przedmiotowy dotyczy umów sprzedaży, co obejmuje także transakcje sprzedaży nieruchomości. Obowiązek uiszczenia podatku leży po stronie kupującego. Obecnie stawka podatku wynosi 2 proc. podstawy opodatkowania, czyli obliczana jest względem wartości rynkowej nieruchomości. Podatek ten pobierany jest przez notariusza, który sporządza akt notarialny. 
W tym kontekście szczególnie ważnym staje się treść art. 1 ust. 4 ustawy PCC, która traktuje o tym, że czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:
 
  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium RP,
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium RP.
 
W związku z powyższym jeśli umowa sprzedaży dotyczy nieruchomości, która znajduje się na terytorium Polski, wówczas zastosowanie będzie mieć pierwsza część przepisu. Natomiast jeśli nieruchomości położone są za granicą, obowiązek podatkowy w Polsce nastąpi wyłącznie wtedy, gdy spełnienie zostaną 2 warunki:
 
  • miejscem zamieszkania nabywcy jest Polska,
  • zawarcie umowy sprzedaży odbywa się na terytorium Polski.
 
Na tej podstawie da się wywnioskować, że pierwszy warunek nie jest trudny do spełnienia, ale już druga okoliczność w praktyce nie zawsze jest możliwa. Mało prawdopodobne jest bowiem to, iż sporządzenie umowy sprzedaży nieruchomości położonej za granicą ma miejsce u notariusza w Polsce.
 

Organ podatkowy o ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych

 
Niepewność w związku z prawidłowym zrozumieniem przepisów ustawy spowodowała, że Dyrektor IS w Katowicach zabrał głos w interpretacji z 31 sierpnia 2016 roku (IBPB-2-1/4514-334/16-1/Jwe). W swoim piśmie organ podatkowy odniósł się do podatnika (osoby fizycznej) mającej miejsce zamieszkania na terenie Polski, który chciał kupić nieruchomości zlokalizowane w Albanii i Serbii z ewentualną możliwością późniejszego ich zbycia odpłatnie. 
 
W piśmie znajdowała się następująca informacja: 
 
Z uwagi na fakt, że nieruchomości znajdują się za granicą oraz zawarcie umów również będzie miało miejsce poza granicami Polski, tj. w Albanii i Serbii, należy stwierdzić, że umowy zakupu, a następnie sprzedaży nieruchomości nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
 
Warto również zaznaczyć, że niezależnie od art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy z tytułu umowy sprzedaży i tak ciąży na kupującym. To samo tyczy się zbycia opisanej nieruchomości. Powyższe reguły mają zastosowanie również w przypadku nabycia nieruchomości zlokalizowanych na terenie Unii Europejskiej oraz krajów spoza UE.

 

Źródło: KRN.pl | 2023-01-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemdomy na zamianęinne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Kędzierzyńsko-Kozielskilokale użytkowe na wynajem powiat Ostrowskilokale użytkowe na wynajem gmina M. Skierniewicemieszkania na sprzedaż gmina Jaświłymieszkania na sprzedaż w Ratajniedomy na wynajem w Iwinachdomy na sprzedaż w Lesinach Wielkich

Deweloperzy

);