Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wsparcie dla kredytobiorców – nowe reguły ubezpieczeń pomostowych

Anna Panikowska-Filipek | 2022-03-14

Wsparcie dla kredytobiorców – nowe reguły ubezpieczeń pomostowych
PZFD wątpi w skuteczność projektu MS dot. m.in. wsparcie dla kredytobiorców, którzy czekają na wpis

Według zapowiedzi, w drugim kwartale tego roku rząd ma przyjąć nowelizację prawa bankowego. Zakłada ona m.in. wsparcie dla kredytobiorców, którzy czekają na wpis bankowej hipoteki. Polski Związek Firm Deweloperskich obawia się jednak, że takie działanie doprowadzi jedynie do paraliżu sądów wieczystoksięgowych.

Jakich zmian można się spodziewać?

Z nowego projektu Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że osoby decydujące się na kredyt hipoteczny mogłyby otrzymać zwrot kosztów poniesionych w czasie oczekiwania na dokonanie odpowiednich wpisów do hipoteki na rzecz banku. Innym pomysłem jest przeznaczenie tej kwoty na poczet należności względem banku, a tym samym zmniejszenie rzeczywistych kosztów ponoszonych przez kredytobiorców.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że opóźnienia w pracy sądów wieczystoksięgowych są bardzo duże – oprócz niewystarczającej ilości kadry spotęgowała je również pandemia. W ubiegłym roku czas oczekiwania na dokonanie wpisów w dużych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa przekroczył 10 miesięcy. Kredytobiorcy musieli się mimo to liczyć z comiesięcznymi kosztami, np., w wysokości ubezpieczenia pomostowego.


PZFD wątpi w skuteczność takiego rozwiązania

Polski Związek Firm Deweloperskich podchodzi do  z rezerwą. Jego przedstawiciele uważają, że nie rozwiąże to problemu.

Szacunki Polskiego Związku Firm Deweloperskich pokazują, że w samym tylko 2020 roku konsumenci z tytułu opłat na ubezpieczenie pomostowe wydali łącznie 360 mln zł. To gigantyczne środki. Bardzo dobrze, że problem ten został dostrzeżony przez resort sprawiedliwości. Obawiam się jednak, że zaproponowane zmiany niewiele pomogą kredytobiorcom. Problemem nie leży w samej konieczności ponoszenia kosztów z tytułu ubezpieczeń pomostowych, a czasie oczekiwania na uzyskanie wpisu w księdze wieczystej, który w dużych miastach sięga nawet kilkunastu miesięcy – można przeczytać w wydanym oświadczeniu.

 

Przemysław Dziąg, radca prawny PZFD zauważa, że przerzucenie tego kosztu na bank spowoduje wzrost innych kosztów, które tak czy inaczej będą musieli ponieść kredytobiorcy. Zaznacza również, że ubezpieczenie pomostowe jest bardzo ważnym rodzajem ochrony dla banku.

Jakie rozwiązanie proponuje więc PZFD? Przede wszystkim usprawnienie działania sądów wieczystych, poprzez przekazanie części kompetencji innym organom np. notariuszom rejentom.


Alternatywnym rozwiązaniem jest podniesienie opłat za dokonywanie wpisów w księgach wieczystych. Opłaty te mogłyby pokryć koszty zatrudnienia referendarzy na wolnych wakatach w sądach wieczystoksięgowych – ocenia Przemysław Dziąg.


 

Źródło: KRN.pl | 2022-03-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemdomy na zamianędziałki do kupieniadomy na sprzedaż powiat Dąbrowskimieszkania na wynajem powiat M. Olsztynlokale użytkowe na wynajem gmina Poniatowadomy na sprzedaż gmina Gnieznomieszkania na sprzedaż w Łagowiedomy na sprzedaż w Budziscedomy na sprzedaż w Rogowie

Deweloperzy

);