Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

REIT-y jednak nie pojawią się w Polsce? Jest komentarz PZFD

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-09-03

REIT-y jednak nie pojawią się w Polsce? Jest komentarz PZFD

Polski Związek Firm Deweloperskich – największa organizacja branży deweloperskiej reprezentująca interesy firm deweloperskich w kraju oraz w Unii Europejskiej, odniosła się do doniesień medialnych na temat wycofania się rządu z dalszych prac nad wprowadzeniem REIT-ów w Polsce.

REIT-y, czyli Real Estate Investment Trusts to inaczej podmioty, które inwestują w najem nieruchomości. Są obecne w systemach prawnych wielu państw, m.in. w Bułgarii, w Niemczech, Holandii czy w Czechach, jednak w Polsce takie rozwiązanie dotąd się nie pojawiło. REIT-y mogą stanowić interesującą opcję dostępną dla osób dysponujących niewielkim kapitałem, które chciałyby zainwestować środki w nieruchomości. Jak wskazuje Polski Związek Firm Deweloperskim w opublikowanym komunikacie, wielu osobom taka inwestycja przynosi regularne zyski, które mogą stanowić np. drugą emeryturę.

Uważamy, że zastosowanie REIT-ów zwiększyłyby udział polskiego kapitału w sektorze nieruchomości komercyjnych. Obecnie szacuje się go jedynie na 4 proc. Przykład Republiki Czeskiej dowodzi, że wprowadzenie rozwiązań prawnych służących funkcjonowaniu REIT może znacznie poprawić poziom zaangażowania w przedmiotowy sektor rodzimych inwestorów (po wprowadzeniu odpowiednich regulacji w Czechach poziom zaangażowania krajowego kapitału wzrósł aż o 36 punktów procentowych – z 1 proc. do 37 proc.). Z uwagi na deklaracje rządu co do chęci umacniania polskiego kapitału z tym większym zdziwieniem obserwujemy doniesienia medialne o wycofaniu się z REIT. Straci na tym nie tylko branża nieruchomości, ale i wszyscy obywatele – zaznaczył Sebastian Juszczak, prawnik PZFD.

 

REIT-y to rozwój rynku nieruchomości

Wśród korzyści płynących z odpowiedniego uregulowania tej kategorii podmiotów w Polsce otworzyłoby przed obywatelami również naszego kraju możliwość korzystania z atrakcyjnej formy inwestowania. Jednocześnie pojawienie się REIT-ów w Polsce przyczyniłoby się do dalszego rozwoju polskich firm nieruchomościowych.

PZFD jest jedną z organizacji pozarządowych, która została włączona jako ekspert zewnętrzny do Międzyresortowego Zespołu powołanego do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości (REIT).  W lipcu tego roku odbyło się pierwsze i jak do tej pory ostatnie spotkanie Zespołu. PZFD złożył na ręce Ministerstwa Rozwoju i Technologii ponad 100 stron analiz, w których zawarł szereg propozycji rozwiązań, które miały być przedmiotem rozstrzygnięć Zespołu. Tym bardziej niepokoją nas doniesienia o i wycofaniu się rządu z pomysłu wprowadzenia REIT-ów na polskim rynku – podsumował Sebastian Juszczak.
 

Źródło: KRN.pl | 2021-09-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemmieszkania do kupieniakamienice na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Iławskimieszkania na wynajem powiat Gostyńskimieszkania na sprzedaż gmina Wołówdomy na sprzedaż gmina Łąckomieszkania na sprzedaż w Zaręby-Skórkachdomy na wynajem w Kolemieszkania na wynajem w Tyliczu

Deweloperzy

);