Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Udział energii ze źródeł odnawialnych w Polce wzrasta

Anna Panikowska-Filipek | 2020-11-17

Udział energii ze źródeł odnawialnych w Polce wzrasta
Największy udział w wytwarzaniu energii z OZE w Polsce przypada biopaliwom stałym.

W ubiegłym roku energia pozyskiwana z OZE w naszym kraju stanowiła 12,18 proc. całkowitego zużycia energii brutto. Tym samy zanotowano wzrost o 0,70 p. proc. w skali roku.

Odnawialne źródła energii w Polsce

O rodzaju oraz sposobie wykorzystywania zasobów OZE w dużej mierze decyduje ukształtowanie terenu. Polska dzięki swojemu położeniu geograficznemu pożytkuje zarówno energię wodną, wiatrową czy energię promieniowania słonecznego i zasobów geotermalnych, jak i tę pochodzącą z biopaliw stałych, ciekłych i gazowych oraz pomp ciepła. Według danych GUS-u największy udział w wytwarzaniu energii z OZE w Polsce przypada biopaliwom stałym. Jest to ponad 65 proc. Na drugim miejscu znajduje się energia wiatrowa – 13,72 proc., natomiast na trzecim biopaliwa ciekłe – 10,36 proc. Obecnie najrzadziej wykorzystywana jest u nas energia geotermalna – jej udział w całkowitym zużyciu energii brutto to zaledwie 0,26 proc.
Łączna całkowita wartość energetyczna pochodząca z OZE w 2019 r. w Polsce wyniosła 396 498 TJ. W okresie 5 lat zanotowano wzrost jej udziału w pozyskiwaniu energii pierwotnej o 2, 71 proc. – z 13.25 proc. w 2015 r. do 15,96 proc. w 2019 r. W porównaniu z innymi krajami europejskimi jest to jednak wciąż niewiele.

Prognozy na przyszłość

Dyrektywa Unijna z 2009 r. obliguje wszystkie kraje członkowskie do promowania wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz zapewnienia odpowiedniego udziału pochodzącej z nich energii w całkowitym zużyciu energii brutto. Dla Polski wynosi on 15 proc., dla większości krajów członkowskich 20 proc. Wyniki te powinny zostać uzyskane do końca 2020 r. Dodatkowo w tym samym terminie każde z państw należących do EU musi zadbać o to, by OZE w sektorze transportu wyniosły przynajmniej 10 proc. całkowitego zużycia energii. Polsce jeszcze nie udało się osiągnąć założonego celu. W danych za 2018 r. wynika, że pułap ten w ujęciu udziału OZE w całkowitym wykorzystaniu energii brutto osiągnęło 12 krajów (najlepsze wyniki zanotowano w Chorwacji, Danii, Szwecji i Estonii) natomiast 16 (w tym Polska, której brakuje 3,6 p. proc.) wciąż dąży do realizacji tego celu. Wdrożenie OZE do transportu na właściwym poziomie udało się do tej pory jedynie dwóm krajom członkowskim – Szwecji oraz Finlandii. Polsce do uzyskania go brakuje 4,3 p. proc.

Źródło: KRN.pl | 2020-11-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażmieszkania na zamianędomy na wynajemmieszkania na wynajem powiat Głubczyckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Mikołowskidomy na sprzedaż gmina Nowa Wieś Lęborskadomy na wynajem gmina Kowarymieszkania na sprzedaż w Zgorzelumieszkania na sprzedaż w Przeradz Nowydomy na sprzedaż w Rudce

Deweloperzy

);