Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową – czy to korzystne rozwiązanie?

Anna Panikowska-Filipek | 2021-03-29

Kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową – czy to korzystne rozwiązanie?
Co kredyty ze stałą stopą procentową oznaczają dla kredytobiorców?

Za kilka miesięcy we wszystkich bankach pojawi się nowy produkt – kredyty ze stałym oprocentowaniem. Od dłuższego czasu funkcjonują one w wielu krajach europejskich. Co oznaczają dla kredytobiorców?

Co się zmieni w kredytach hipotecznych?

Według wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową powinny zostać wprowadzone w połowie bieżącego roku. Nie zastąpią one kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, lecz będą stanowiły dla nich alternatywę. To klient zdecyduje, który produkt wybiera. Wynika to z nowelizacji Rekomendacji S – dokumentu określającego dobre praktyki dotyczące zabezpieczeń kredytów. Wśród planowanych zmian jest również wyższy wkład własny (min. 20 proc., podczas gdy jeszcze rok temu w wielu bankach wynosił on 10 proc.), czy całkowicie nowe rozwiązanie, tzw. klucz za długi. Oznacza ono, że zobowiązanie kredytobiorcy, którego nie stać na spłacenie go, zostanie całkowicie umorzone, w zamian za przejęcie przez bank nieruchomości. Dużą zmianą w porównaniu z wcześniejszymi praktykami jest również zautomatyzowany proces załatwiania formalności. Obecnie większość banków działa online. Zmianę tę w dużej mierze wymusiła pandemia i póki co, nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

 

Co kredyty ze stałą stopą procentową oznaczają dla kredytobiorców?

Specjaliści są zdania, że jest to korzystne rozwiązanie. Przede wszystkim zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości nie będzie się wiązało z tak dużym ryzykiem, jak do tej pory, gdy klient nie mógł przewidzieć, o ile zwiększy się jego miesięczna rata w przyszłości. Niskie obecnie stopy procentowe mogły znacząco wzrosnąć, co w wielu przypadkach prowadziło do problemów ze spłatą. Dużym plusem jest również fakt, że osoby, które obecnie spłacają już kredyty, będą mogły zmienić metodę oprocentowania ze zmiennej na stałą. Minimalny okres obowiązywania stałej stopy procentowej to 5 lat. Banki mogą go jednak dowolnie wydłużać.

 

Kto z nich skorzysta?

Oferty kredytów hipotecznych ze stałą stopą oprocentowania pojawiają się już na polskim rynku. Do czerwca 2021 r. mają stać się powszechne i ogólnodostępne. Według badań European Mortgage Federation Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w których kredyty opierają się wyłącznie na zmiennym oprocentowaniu. Stałe stopy procentowe w przedziale 5-10 lat są normą chociażby w Czechach, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii czy na Węgrzech. Czy przyjmą się one również w naszym kraju? Na razie trudno to określić. Obecnie kredytobiorcy cieszą się wyjątkowo niskim oprocentowaniem, wprowadzonym przez NBP na czas pandemii. Może to być kuszące dla wielu osób, jednak muszą się one liczyć, że obniżka nie jest stała. Natomiast kredytobiorcy decydujący się na stałe oprocentowanie będą musieli płacić nieco więcej, lecz wysokość tych opłat będzie stała i przewidywalna.  

Źródło: KRN.pl | 2021-03-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęgaraże do kupieniamieszkania na sprzedażdomy na wynajem powiat Słupskidomy na sprzedaż powiat Rypińskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Uchaniemieszkania na wynajem gmina Jeżów Sudeckidomy na sprzedaż w Jurkowiedomy na sprzedaż w Zubowiedomy na wynajem w Zaciszu

Deweloperzy

);