Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Główna stopa procentowa bliska zeru

Anna Kozioł | 2020-05-28

Główna stopa procentowa bliska zeru
Stopa referencyjna została obniżona do poziomu 0,1 proc.

Rada Polityki Pieniężnej po raz trzeci obniżyła stopy procentowe. Stawka referencyjna wynosi obecnie 0,1 proc.

W dniu 28.05.2020 roku odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego RPP po ostatnich dwóch cięciach z dn. 17 marca oraz 8 kwietnia, po raz kolejny obniżyła stopy procentowe, które teraz będą wynosić:

  • stopa referencyjna 0,1 proc. w skali rocznej (z 0,5 proc.)
  • stopa lombardowa 0,5 proc. w skali rocznej (z 1 proc.)
  • stopa depozytowa 0,0 proc. w skali rocznej (z 0 proc.)
  • stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej (z 0,55 proc.)
  • stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej (z 0,6 proc.)

 

 W komunikacie prasowym o posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej napisano:

Niższa aktywność gospodarcza na świecie, w tym w Polsce, wraz z niższymi cenami surowców na rynkach międzynarodowych będą oddziaływały w kierunku dalszego obniżenia inflacji. W efekcie utrzymuje się ryzyko spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Biorąc to pod uwagę Rada zdecydowała o ponownym obniżeniu stóp procentowych NBP.

oraz


Poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm. W efekcie, przyczynia się do ograniczenia spadku zatrudnienia oraz pogorszenia sytuacji finansowej firm, oddziałując w kierunku szybszego ożywienia gospodarczego po zakończeniu pandemii. Działania NBP ograniczają ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie oraz – poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców – oddziałują w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego. 

Źródło: KRN.pl | 2020-05-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażkamienice na wynajeminne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Tucholskilokale użytkowe na wynajem powiat Lubelskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Kowalalokale użytkowe na sprzedaż gmina Malechowodomy na sprzedaż w Rypałkach Prywatnychmieszkania na wynajem w Warpunachmieszkania na sprzedaż w Chróścinie

Deweloperzy

);