Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Podatek od nieruchomości w stolicy wzrasta. Ile trzeba będzie zapłacić?

Karolina Zając | 2022-11-21

Podatek od nieruchomości w stolicy wzrasta. Ile trzeba będzie zapłacić?
Podatek od nieruchomości w stolicy wzrasta. Ile trzeba będzie zapłacić?

Od 2023 roku podatek od nieruchomości w Warszawie będzie wyższy średnio o 12 proc. Tak zadecydowały stołeczne władze podczas rady miasta, która odbyła się 17 listopada. Skąd ta podwyżka?

Podatek od nowego roku

Zmiany przegłosowane przez radnych Warszawy wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku. Stołeczny ratusz przewiduje, że podwyżka spowoduje znaczy wzrost dochodów. Do budżetu miasta w skali rocznej ma wpłynąć nawet o 115 mln zł. więcej niż w tym roku. Decyzja nie została jednak podjęta jednogłośnie. Poparło ją 38 radnych, ale 20 było przeciw.

- Mamy trudną sytuację ekonomiczną i gospodarczą na świecie. Mamy kryzys energetyczny. Fundowanie mieszkańcom i przedsiębiorcom kolejnych podwyżek jest czymś złym, niedobrym. Będzie to powodowało dalszy wzrost cen towarów i usług – mówi Piotr Szyszko, radny Prawa i Sprawiedliwości.
 

Co to oznacza dla warszawiaków?

 
Projekt zakłada podwyżkę opłat od nieruchomości mieszkalnych w wysokości 11 gr. W praktyce przeciętny mieszkaniec Warszawy za 1 mkw. powierzchni, zapłaci od stycznia 1 zł. Oznacza to, że osoba, posiadająca lokal, mający 70 mkw. oraz udział w gruncie, wynoszącym 30 mkw., co miesiąc zostanie obciążony podatkiem o 75 gr wyższym. Ktoś, kto mieszka w domu jednorodzinnym o powierzchni 150 mkw. stojącym na 800 mkw. działki, będzie musiał liczyć się ze wzrostem opłat aż o 6 zł miesięcznie.
 
Jeszcze bardziej decyzję stołecznych radnych odczują przedsiębiorcy. Podatek od nieruchomości za 1 mkw. lokalu, który przeznaczony jest na działalność gospodarczą, podniesie się do 28,78 zł. To wzrost o 3,04 zł w stosunku do stanu obecnego.
 
Wyższy podatek od nieruchomości dotyczyć będzie także budynków, które związane są z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Nowe przepisy obejmują lokale o powierzchni większej niż 2000 mkw. Ich właściciele na 1 mkw. będą musieli zapłacić o 5,87 zł więcej niż obecnie. Wzrost wynosi więc 0,62 zł w porównaniu z rokiem 2022. Wyższy podatek zapłacą również ci, którzy posiadają grunty, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Takie osoby muszą przygotować swoje portfele na podwyżkę na poziomie 1,16 zł. W tym roku stawka jest o 13 gr niższa. Opłata za 1 mkw. pozostałych rodzajów gruntów wyniesie 0,61 zł za 1 mkw.
 

Jak poradzić sobie z wyższym podatkiem od nieruchomości?

 
Władze Warszawy zapewniają jednak, że płatności będzie można dokonać w ratach. W przypadku osób fizycznych chodzi o 4 raty proporcjonalne do czasu trwania obowiązku podatkowego. Można więc uregulować należność do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada w roku podatkowym lub do 14 dni od otrzymania decyzji, określającej kwotę zobowiązania podatkowego.
 
Osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej,zobowiązane są do zapłaty do 15. dnia każdego miesiąca. Wyjątkiem jest styczeń. W tym miesiącu podatek trzeba opłacić do ostatniego dnia.
 
Gdy podatek od nieruchomości nie jest wyższy niż 100 zł, uregulować należy go jednak jednorazowo w terminie, który przeznaczony jest dla pierwszej raty.
 

Źródło: KRN.pl | 2022-11-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemlokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe do kupieniadomy na sprzedaż powiat Łęczyckilokale użytkowe na wynajem powiat Koneckilokale użytkowe na wynajem gmina Pyzdrymieszkania na wynajem gmina Grybówdomy na sprzedaż w Karsachmieszkania na wynajem w Czystej Dębiniemieszkania na wynajem w Górze Świętej Anny

Deweloperzy

);