Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nieruchomość oddana w dzierżawę – kto zapłaci podatek?

Anna Panikowska-Filipek | 2022-08-04

Nieruchomość oddana w dzierżawę – kto zapłaci podatek?
Nieruchomość oddana w dzierżawę – kto zapłaci podatek?

Kwestia opłacania podatku od nieruchomości w przypadku dzierżawy budzi wiele wątpliwości. Kto powinien go regulować – właściciel czy dzierżawca? Z takim pytaniem wójt gminy  Borzechów zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie.

Błędna interpretacja przepisów dotyczących konieczności odprowadzania podatku od nieruchomości może doprowadzić do licznych problemów oraz konsekwencji finansowych. Wójt gminy Borzechów Zenon Madzelan złożył formalny wniosek o wyjaśnienie ich.

Kto płaci podatek od nieruchomości dla osób fizycznych?

Odpowiedź RIO jest jednoznaczna. Wynika z niej, że „co do zasady, w przypadku gdy nieruchomość będąca własnością osoby fizycznej lub podmiotu prywatnego jest przedmiotem dzierżawy, to obowiązek podatkowy w zakresie omawianego podatku nadal obciąża właściciela tej nieruchomości”.
 
Interpretacja ta jest zgodna z zapisami art. 3 ustawy o podatkach i opiatach lokalnych. Widnieje w niej informacja, że płatnikami podatku od nieruchomości są właściciele nieruchomości lub obiektów budowlanych.

Podatek od nieruchomości będącej własnością firmy

RIO w Lublinie objaśnia również przepisy dotyczące przedsiębiorców oraz firm dzierżawiących działki lub budynki pod działalność.
W przypadku gdy nieruchomość będąca własnością osoby fizycznej lub podmiotu prywatnego jest przedmiotem dzierżawy, to obowiązek podatkowy w zakresie omawianego podatku nadal obciąża właściciela tej nieruchomości. Jeżeli dzierżawcą jest przedsiębiorca, który na dzierżawionym terenie prowadzi działalność gospodarczą, to wydzierżawiająca osoba fizyczna opłaca podatek od tej nieruchomości według stawek najwyższych, właściwych dla przedsiębiorców. Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości nie może być przenoszony w drodze umowy, np. dzierżawy” – czytamy w wyjaśnieniu.
Właściciel gruntu jest zobowiązany do opłacania podatku od nieruchomości. Kosztem może jednak obciążyć dzierżawcę, jeśli taki zapis znalazł się w umowie zawartej pomiędzy stronami.

Farma fotowoltaiczna na dzierżawionej działce

RIO odnosi się również do pytania o opodatkowanie gruntu pod farmę fotowoltaiczną wzniesioną na cudzej działce. Okazuje się, że jeśli obiekt stanowi składową gruntu, obowiązek podatkowy leży po stronie właściciela.
 
Jeśli natomiast jest to obiekt „niestanowiący części składowej gruntu - np. kiedy budowla elektrowni posadowiona jest na gruncie rolnika dla przemijającego użytku, a nie na stałe - obowiązek podatkowy będzie spoczywał na właścicielu tego obiektu”. 
 
Należy również zaznaczyć, że zgodnie ze stanowiskiem Naczelnego Sąd Administracyjnego z 2018 r. nie wszystkie elementy farm fotowoltaicznych uznawane są za budowle. Należą do nich np. panele, od których nie trzeba odprowadzać podatku. Dotyczy on już jednak kotew i systemów mocujących.
 
 
 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-08-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniadomy do kupieniagaraże na sprzedażmieszkania na wynajem powiat M. Katowicemieszkania na sprzedaż powiat Jędrzejowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Łagówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Wojcieszkówmieszkania na wynajem w Hucie Żuławskiejdomy na wynajem w Baranowicachdomy na sprzedaż w Bieńkowicach

Deweloperzy

);