Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Coraz wyższy podatek od nieruchomości. Gminy podnoszą stawki

Anna Panikowska-Filipek | 2022-09-23

Coraz wyższy podatek od nieruchomości. Gminy podnoszą stawki
Coraz wyższy podatek od nieruchomości. Gminy podnoszą stawki

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny znaczna większość, bo aż 88 proc. gmin w Polsce zdecydowała się na podniesienie podatku od nieruchomości. Coraz więcej z nich wyznacza maksymalną dostępną stawkę, określoną przez Ministerstwo Finansów. Jeśli ten trend się utrzyma, w przyszłym roku właściciele nieruchomości muszą się liczyć z podwyżką na poziomie przekraczającym 10 proc.

Maksymalna wysokość podatku od nieruchomości określana jest każdego roku przez Ministerstwo Finansów. Jednak to gminy samodzielnie podejmują decyzję, czy chcą ją wprowadzić, czy pozostają przy stawce z ubiegłego roku. Z tego względu koszty te mogą być zróżnicowane w zależności od lokalizacji.

Jak ustala się wysokość podatku od nieruchomości?

Aktualne stawki są przedstawiane corocznie na podstawie danych zgromadzonych w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Na ich wysokość wpływa m.in. aktualna sytuacja gospodarczo-polityczna (m.in. poziom inflacji). W tym roku ceny towarów i usług  w Polsce wzrosły o 11,8 proc,o tyle też wzrośnie maksymalna stawka podatku od nieruchomości od 2023 r. 
 
Dla osób posiadających liczne lub rozległe grunty (opłata naliczana jest od metrażu) może to być spora podwyżka.

Gminy masowo podnoszą stawki

W ubiegłych latach wiele samorządów nie decydowało się na coroczne podnoszenie wysokości podatku. Trend ten zmienił się w obliczu pandemii – szczególnie widoczne było to w dużych miastach, które odczuwały spore straty w budżecie, spowodowane przestojem w turystyce. Wyższe kwoty podatku miały go podreperować. Obecnie na decyzje te wpływa również galopująca inflacja. Wiele gmin cierpi z powodu deficytów budżetowych, które musi łatać, podnosząc opłaty.

Kto płaci podatek od nieruchomości?

Osoby fizyczne zobligowane do regulowania tej opłaty powinny zrobić to w czterech ratach, przypadających na 15 dzień marca, maja, września oraz listopada danego roku. Wysokość podatku naliczana jest indywidualnie, na podstawie składanego w gminie oświadczenia, zawierającego m.in. informacje na temat rodzaju i powierzchni nieruchomości. W szczególnych przypadkach możliwe jest również zwolnienie z opłaty. 

Źródło: KRN.pl | 2022-09-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażkamienice na wynajemhale i magazyny do kupieniamieszkania na wynajem powiat Częstochowskimieszkania na wynajem powiat Cieszyńskimieszkania na wynajem gmina Pyrzycelokale użytkowe na sprzedaż gmina Kwidzyndomy na sprzedaż w Cielądzdomy na wynajem w Bąkowiedomy na sprzedaż w Żegrówku

Deweloperzy

);