Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Po uwolnieniu rynku energii prąd podrożeje?

2007-06-21

Po uwolnieniu rynku energii prąd podrożeje?

Do otwarcia rynku energii elektrycznej zostały niecałe dwa tygodnie, ale firmy wciąż trzymają karty przy orderach i nie chcą ujawniać swej strategii.

Do otwarcia rynku energii elektrycznej zostały niecałe dwa tygodnie, ale firmy wciąż trzymają karty przy orderach i nie chcą ujawniać swej strategii – donosi „Gazeta Wyborcza”.

„Twoje miasto napędzane nową energią" – to billboardy warszawskiego RWE Stoen, które można zobaczyć na razie tylko w Warszawie, ale hasło sugeruje, że niedługo zawisną także w innych miastach. Gdzie? – Nie możemy tego ujawnić – powiedziano Gazecie w dziale marketingu firmy.

Jak czytamy, dużą kampanię reklamową planuje także szwedzki Vattenfall, do którego należy m.in. Górnośląski Zakład Energetyczny. Wszystkie szczegóły okrywa mgła tajemnicy. – Naszą strategię ujawnimy w ciągu kilku tygodni – obiecuje rzecznik spółki Łukasz Zimnoch.

Równie tajemnicze są firmy państwowe – twierdzi „Gazeta Wyborcza”. – Na razie nic nie możemy powiedzieć, może coś ujawnimy w ciągu kilku dni – mówi Dominika Tuzimek-Szynkowska, rzecznik Polskiej Grupy Energetycznej skupiającej oprócz elektrowni BOT, kopalni Bełchatów i Turów również zakłady energetyczne ze wschodniej Polski. Działająca w północnej Polsce Energa także nie chce nic powiedzieć o szczegółach swojej strategii. Wszystkie firmy uruchomiły serwisy internetowe, w których zachęcają osoby z całej Polski do podpisania umów. Na stronach RWE Stoen, Vattenfalla czy Energi każdy może wypełnić specjalny formularz, a firma przedstawi mu ofertę. Ile osób wysyła formularze - tego na razie także firmy nie ujawniają.

Zmienić dostawcę prądu będziemy mogli już 1 lipca, kiedy polski i unijny rynek energii zostaną otwarte – przypomina „Gazeta Wyborcza”. Każdy klient będzie mógł wybrać dostawcę.

W Europie Polska zajmuje 14. miejsce pod względem cen prądu – czytamy – ale po uwzględnieniu siły nabywczej ludności przesuwamy się już na trzecią pozycję. Droższy prąd mają tylko Słowacy i Włosi. Czy konkurencja oznacza spadek cen? Niestety, większość analityków uważa, że ceny energii i tak będą rosnąć, bo będzie rósł na nią popyt. Pędząca polska gospodarka potrzebuje coraz więcej energii, a energetycy inwestują miliardy złotych w nowe, także odnawialne źródła energii. Tylko największa Polska Grupa Energetyczna w ciągu najbliższych 18 lat planuje zainwestowanie 120 mld zł. Być może jednak dzięki konkurencji wzrost cen będzie mniejszy.

W cenach prądu w Polsce są spore różnice. Gospodarstwo domowe zużywające 1950 KWh rocznie zapłaci w Warszawie 750 zł, w Płocku – już 896 zł, a w Lublinie – aż 924 zł. W sumie gospodarstwa domowe wydają na prąd 8 mld zł rocznie.

Więcej w „Gazecie Wyborczej".

Źródło: Rafał Zasuń, „Gazeta Wyborcza”, 20.06.2007 | 2007-06-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęgaraże na sprzedażkamienice do kupieniamieszkania na wynajem powiat M. Mysłowicelokale użytkowe na sprzedaż powiat Tarnogórskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Włodowicemieszkania na wynajem gmina Osjakówmieszkania na sprzedaż w Zaszczytowiemieszkania na sprzedaż w Gadomiec-Jebieńkimieszkania na sprzedaż w Zagacie

Deweloperzy

);